Středoškolský pohár putuje do Třebíče a Jičína

Jan Houska
čtvrtek 10. října 2024
V Břeclavi vyvrcholil celorepublikovým finále 42. ročník Středoškolského atletického poháru. Z celkového prvenství se radují chlapci z Jičína a děvčata z Třebíče, která obhájila vítězství z minulého roku.

Atletky z Gymnázia v Třebíči vstupovali do finále jako obhájkyně vítězství a favoritkami byly i letos. Papírové předpoklady nakonec také potvrdily, když posbíraly 9986 bodů, díky čemuž naprosto bezpečně zvítězily a po roce tak opět zvedly nad hlavu pohár. Reprezentantky Gymnázia v Šumperku vyhrály Středoškolák v roce 2022, ale loni skončily mimo medailová umístění na páté příčce. Nyní se na stupně vítězů vrací, když vezou domů stříbro se ziskem 9373 bodů. Také na bronzové pozici se oproti loňsku nic nemění. Opět na ní jsou totiž závodnice ze SOŠ a Gymnázia Staré Město, které posbíraly 9025 bodů.

Borci z Lepařova gymnázia v Jičíně loni skončili těsně pod stupni vítězů, když jen o pár bodíků podlehli soupeřům ze SPŠ Strojní a stavební v Táboře. Letos už na medaili dosáhli a získali hned tu nejcennější, když se se ziskem 9712 bodů stali vítězi Středoškolského poháru. Táborští si oproti loňsku polepšili o jednu příčku a jsou druzí s 9149 body. Bronz putuje do Bučovic zásluhou reprezentantů tamějšího Gymnázia a obchodní akademie. Jejich konto činilo 9127 bodů.

V Břeclavi se představilo i několik našich reprezentantů, kteří letos závodili na mezinárodních akcích. Zajímavou pozici měl dálkař Petr Meindlschmid, jenž byl kromě závodníka také patronem 42. ročníku Středoškolského poháru. Stalo se tak poprvé, kdy patron zároveň poměřil své síly s účastníky finále. Petr samozřejmě s přehledem potvrdil roli jasného favorita v dálkařském sektoru, kde absolvoval pouze dva pokusy, ale oběma by zvítězil. Ten delší měřil 738 centimetrů. To na stovce svedl dramatický duel s Vojtěchem Vocílkou, se kterým nakonec prohrál o jedinou setinu, když vítěz proběhl cílem v čase 10.81 a Meindlschmid si s tratí poradil za 10.82. Po svém závodním vystoupení se pak náš olympionik a sedmý muž evropského finále v Římě zhostil role patrona.

Další účastník letošního mistrovství světa juniorů Jan Fiala kraloval soutěži koulařů výkonem rovných 18 metrů. V Limě startovala také výškařka Renata Láníková, která v Břeclavi bojovala o prvenství s účastnicí evropského šampionátu do 17 let Stelou Tomanovou. Obě závodnice zdolaly nejlépe 172 centimetrů a lepší zápis přisoudil prvenství druhé jmenované.

Na osmistovce se představila stříbrná medailistka z běhu na 2000 metrů překážek na mistrovství Evropy dorostu Ema Berková a podlehla pouze specialistce Tereze Fuskové, která zvítězila v čase 2:15.72. Berková byla v cíli za 2:16.18.