Stříbrem zkompletovala sbírku štafeta dívek

neděle 8. července 2018
Z Györu odveze dorostenecká reprezentace celou sbírku medailí. A těch stříbrných bude na kusy více, neb se o ně postarala kombinovaná štafeta dívek, která navíc běžela ve finále šampionátu v jiném složení než v rozběhu. Relativně blízko bylo v neděli ještě ke dvěma medailím, celkem o posledním dnu přibylo šest výsledků do finálové osmičky.

Barbora Malíková přidala ke zlatu ze čtvrtky druhý cenný kov, běžela totiž závěrečný čtyřsetmetrový úsek stříbrné štafety na jeden kilometr. O úvodní stovku se postarala Tereza Marková, dvoustovku sprintovala Barbora Šplechtnová a třístovku přidala Veronika Milotová. Dohromady česká čtveřice zvládla trať za 2:09.41, vítězné Italky byly téměř o dvě vteřiny rychlejší – vylepšily rekord šampionátu na 2:07.46. Zmínku zaslouží také Barbora Hůlková a Denisa Folková, která úspěšně v rozběhu zastoupily finalistky individuálních disciplín Šplechtnovou a Malíkovou.

Tři čtvrtě vteřiny (přesně 0.76 s) dělila Ondřeje Hodbodě od medaile v běhu na 2000 m překážek, Portugalci Barrosovi podlehl i přes osobní rekord 5:50.57, jeho sok vylepšil dokonce národní rekord. Rekord šampionátu posunul Francouz Guyon na hodnotu 5:43.92. Druhý z českých běžců Jakub Stibal skončil 14. za 6:03.28.

Ve finále dálkařů se v první sérii ujal vedení Tomáš Kratochvíl „větrným“ skokem (+3,2 m/s) dlouhým 718 cm. Pak už se ale v soutěži zlepšit nedokázal a postupně se před něj dostali čtyři soupeři. I tak Tomáše dělily na pátém místě nakonec od medaile pouhé čtyři centimetry. Vítězný Němec Schmahl dolétl na 760 (+2,7).

Ve druhé sérii medailové bitvy oštěpařek si vylepšila osobní rekord na rovných 54 metrů Ivana Koktavá, nakonec jí tento výkon stačil na pěkné šesté místo. Od medaile ji dělilo o něco málo přes metr a čtvrt, titul brala Běloruska Konšinová za osobák 56.71.

Kristýna Korelová vybojovala na trati 400 m překážek šesté místo za čas 1:00.48, když těsně porazila Finku Laisiovou (60.50). Všechny její přemožitelky si vylepšily osobní rekordy, nejkvalitnější hodnotu má nyní ten Němky Wenderové (58.88).

Zastoupení jsme měli i ve finále výškařek, a to dokonce dvojnásobné. Adeptka vysokého umístění Bára Sajdoková si bohužel neporadila už s výškou 179 a se zapsanými 174 obsadila sedmou příčku, Klára Krejčiříková zvládla svůj základ 169 a podělila s ním 12. pozici. Medaile se brala za 183, ale zlato leželo díky jedné z hvězdě šampionátu Ukrajince Mahučichové na 194 cm. To je také nová hodnota rekordu ME.

Do druhého dne desetiboje již nenastoupil Tobiáš Dvorský, jenž již včera nedokončil čtyřstovku. Pokračoval však po prvním dni 17. František Doubek, který začal překážkami za 14.88 (vítr +2,9 m/s), následně se přiblížil k osobáku v disku (36.84), i v tyčce (400), na dohled elitní desítky poskočil svou doménou oštěpem (zvítězil v něm s 59.82) a zakončil patnáctkou těsně přes pět minut (5:00.70). V konečném bilancování to hodilo 13. pozici v celkovém osobním rekordu 6953 bodů. Titul vybojoval za 7703 b pod vlajkou EAA závodící Rus Komarov.

Highlighty (bez české účasti)

Nesmírně všestranná atletka vyrůstá ve Španělsku. V Györu vyhrála María Vicenteová ve čtvrtek a pátek sedmiboj v nejlepším dorosteneckém výkonu historie, v neděli se radovala z druhého zlata v trojskoku, a to v rekordu šampionátu 13.95. Kuriózní situace nastala v chlapeckém finále 400 m překážek, kde ani cílová kamera neurčila vítěze – šampiony se tak stali Francouz Fraysse a Maďar Huller a u jejich časů 50.63 svítí „CR“. Výkony lepšími než z prvního ročníku v Tbilisi dále ozdobili poslední den šampionátu také norský tyčkař Lillefosse (546 cm), britský půlkař Burgin (1:47.36), irská mílařka Healyová (4:18.71).

Michal Procházka, foto: Getty Images pro EAA