Stříbro pro české čtvrtkaře

neděle 21. července 2019
Počet vybojovaných cenných kovů na MEJ v Boras se zastavil na čísle čtyři. Tu poslední získala štafeta juniorů na 4x400 metrů a má stříbrnou hodnotu. Oštěpařka Ivana Koktavá si vyházela elitní osmičku, když skončila sedmá.

Stříbrnou českou tečku za vydařeným evropským juniorským šampionátem v Boras napsali naši čtvrtkaři. Finále štafety na 4x400 metrů bylo otevřenou záležitostí, ale asi každý český fanoušek v koutku duše doufal v medaili a čtveřice Ladislav Töpfer, Filip Ličman, Daniel LeharMatěj Krsek tato očekávání naplnila. Töpfer si na úvodním úseku velmi dobře rozvrhl síly a předával v kontaktu s nejlepšími. Filip Ličman se v cílové rovince druhého úseku dokonce dostal do čela a Daniel Lehar od něj převzal kolík na vedoucí pozici, kterou udržel až do předávky s finišmanem Matějem Krskem. Ten to rozhodně neměl snadné. Nevyhnul se dvěma kolizím, které ovšem ustál a 150 metrů před cílem nastoupil. Jeho nástup sice soupeři zachytili, ale jediný, kdo se před něj dokázal dostat byl Turek Ilyas Canakci. Turecko se tak mohlo radovat ze zlaté medaile a juniorského národního rekordu 3:08.34. Češi proběhli cílem jako stříbrní a také oni posunuli hodnotu národního historického maxima své kategorie na 3:08.50. Předešlý rekordní zápis svých předchůdců z MSJ v Pekingu 2006 překonali o 19 setin. Třetí skončili Španělé (3:08.66). Ve štafetě na 4x400 metrů juniorek vyhrály Britky (3:33.03) s velkým náskokem před Běloruskami (3:37.06) a Polkami (3:37.13).

Ivana Koktavá se ve finále oštěpařek po vlažném rozjezdu postupně zlepšovala a třetím pokusem o hodnotě 50.17 se dokázala probít do elitní osmičky. Hned v následujícím hodu zaznamenala 51.68 a na chvíli se ocitla i na čtvrté pozici. Zlepšovaly se ovšem i její soupeřky, a tak z toho nakonec bylo v silné konkurenci sedmé místo. Evropské juniorské zlato si vyházela Italka Carolina Viscaová za 56.39. Jen dva centimetry za pětapadesátimetrovou metou zaostala stříbrná Němka Julia Ulbrichtová (54.98). Posledním pokusem se posunula na bronzovou příčku Estonka Gedly Tugiová (54.52).

Nejdelší běžeckou distancí byla pětka. V kategorii juniorek se s evropskou špičkou statečně prala Adéla Koláčková, která se v průběhu celého závodu pohybovala kolem desáté pozice. V jeho druhé polovině se přetahovala o deváté místo s Rakušankou Carinou Reichtovou. Té nakonec v závěrečném okruhu podlehla, ale smutnit rozhodně nemusela. Z Boras si odveze desáté místo a velký osobní rekord, když se poprvé v kariéře dostala pod sedmnáct minut. U jejího jména na výsledkové tabuli svítil čas 16:48.67 a své dosavadní maximum si vylepšila o více než deset vteřin. O vítězce nebylo ani nejmenších pochyb. Slovinka Klara Lukanová si celý závod odtáhla a vyhrála v letošním nejlepším evropském čase své kategorie 16:03.62. Osobní rekordy vynesly medailové umístění stříbrné Italce Nadii Battoclettiové (16:09.39) i bronzové Dánce Lauře Petersenové (16:10.44). Na stejné trati v podání juniorů byl nejrychlejší Španěl Aaron Las Heras (14:02.76) před Ayetullahem Aslanhanem z Turecka (14:05.01) a Darraghem McElhinneyem (14:06.05).

Do finále tyčkařek nastoupilo šestnáct závodnic a v jeho průběhu jim příliš nepomáhal silný déšť. S těmito podmínkami se bohužel nesrovnala také naše Tereza Schejbalová, když hned na základní výšce 391 centimetrů zapsala tři křížky a zůstala tak bez výkonu. Jednoznačnou favoritkou byla Ruska Aksana Gataullinová a svou pozici také potvrdila, když zahájila soutěž v momentě, kdy už žádná z jejích soupeřek neskákala. Nakonec triumfovala v letošním nejlepším juniorském evropském výkonu 436 centimetrů. Další tři závodnice skočily 416 centimetrů. Lepší zápisy přisoudily stříbro Francouzce Marii-Julii Bonninové a bronz Belgičance Elien Vekemansové.

V mužském stýplu to dlouho vypadalo na další švédský triumf. Omar Nuur nasadil dlouhý finiš a celkem výrazně se od svých soupeřů odpoutal, ve finiši se však před něj dostal Turek Murat Yalcinkaya a zvítězil v čase 8:58.20. Nuur si doběhl pro stříbro v osobáku 8:58.79 před bronzovým Portugalcem Etsonem Barrosem (9:01.85).

Finálové závody štafety na 4x100 metrů se musely obejít bez české účasti. Děvčata obsadila v rozbězích deváté místo, což bylo jednu příčku od postupu. Chlapci sice na postupovém místě doběhli, ale velmi záhy byli diskvalifikování za předávku mimo vymezené území. Mezi juniorkami vyhrály Britky (44.11) před Nizozemkami (44.21) a Němkami (44.34). Juniorům vládli Němci (39.79) před Brity (39.80) a Itálií (39.89).

Výškařské zlato získal naprosto zaslouženě Belgičan Thomas Carmoy, jenž se jako jediný přenesl přes 222 centimetrů. Stříbrný Ukrajinec Oleh Doboščuk zvládl o osm centimetrů méně (214). Bronzový byl Fin Arttu Mattila (212).

Na medaili v trojskoku juniorů bylo třeba doskákat za šestnáct metrů. Letošní nejlepší evropský výkon posunul na 16.50 vítězný Ukrajinec Artem Konovalenko. Ze stříbra se mohly těšit běloruské barvy zásluhou Marka Mazheika (16.22) a bronz získal Řek Andréas Pantazís (16.08).

Finále osmistovky proběhlo pod jasnou nadvládou britské běžecké školy. Její reprezentanti totiž kompletně obsadili stupně vítězů. Vyhrál Oliver Dustin (1:50.56) před Benem Pattisonem (1:50.68) a Finleyem McLearem (1:51.19).

Na půlce přišla Švýcarka Delia Sclabasová o zlato v cílové rovince. Na patnáctistovce ho pro změnu v závěrečných metrech vybojovala, když se přehnala před Irku Sarah Healyovou a vyhrála v čase 4:25.95. Healyová byla stříbrná za 4:27.14. Bronz brala Turkyně Tugba Toptasová (4:28.13).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová