Stromšík zaběhl větrných 10.11

úterý 19. června 2018
České akademické hry se pro letošní rok přesunuly do Brna. Na stovce se blýskl sprinter Zdeněk Stromšík, který zaběhl větrný čas 10.11. Svou formu testovali i další reprezentanti.

O atletickém stadionu VUT Brno je známo, že zde občas fouká až příliš silný vítr, což se potvrdilo i v průběhu prvního soutěžního dne Českých akademických her, kdy měly v podstatě všechny sprinty neregulérní podporu větru. To však nic neubírá na tom, jak výjimečné časy předvedl Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Vlčka zaznamenal již v rozběhu 10.19, přičemž mu foukalo +3.2 m/s do zad. Ve finále se pak ještě dokázal zlepšit na neuvěřitelných 10.11. Při tomto běhu ho podpořil vítr o hodnotě +3.0 m/s. Přesto, že se jedná o výkony, které budou zapsány do statistik jako větrné, jsou na našem území vídané výhradně u zahraničních sprinterů. „Jsem rád, že se mi podařilo běžet dvakrát pod 10.20, i když to bylo s nedovolenou podporou větru. Tuším, že takhle rychle ještě žádný Čech neběžel. Běželo se mi dobře. Rozběh byl ještě takový vlažnější a uvolněnější. Bylo docela těžké se s tím větrem srovnat. Ve finále už jsem do toho šlapal naplno, protože jsem věděl, do čeho jdu. Vyšel mi i start a celkově byl ten projev dobrý. Paradoxně se mi ve finále ten vítr nezdál tak silný. Věřím, že jsem schopný za regulérních podmínek běžet na úrovni 10.20. Ideálně bych chtěl nejlepší výkon předvést na mistrovství Evropy,“ uvedl. Větrné osobáky si vylepšili i druhý Adam Grabmuller (10.70) a třetí Lukáš Veverka (10.82).

Také vítězka stovky Lucie Domská měla příliš silný vítr do zad. V rozběhu jí časomíra ukázala 11.84 a druhé Barboře Dvořákové 11.93. Podpora větru byla +2.4 m/s. Ve finále vyhrála Domská v čase 11.83 a Dvořáková brala stříbro za 11.96. Ve výsledcích ovšem chybí údaj o větru.

Čtvrtka žen byla soubojem parťaček z reprezentační štafety. V tom byla nakonec úspěšnější Marcela Pírková, která zvládla jeden okruh za 54.74. Na stříbrný stupínek vystoupala Martina Hofmanová (55.48). Mezi muži byl nejrychlejší David César za 49.50.

Svůj druhý letošní start pod otevřeným nebem absolvovala výškařka Michaela Hrubá. Svěřenkyně trenéra Pogányho se úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 180 centimetrů. Následně si nechala na stojany nastavit rovnou 188, ale na této hodnotě zapsala tři křížky.

Příliš silný vítr znehodnotil i výkony ve skokanských disciplínách. V trojskoku zvítězila Zuzana Ďurkechová za 13.27 (+4.9 m/s). V dálce předvedl nejdelší pokus Filip Dittrich (735, +2.1 m/s). Na stodesítce překážek byl nejrychlejší Martin Juránek za 14.29 (+3.2 m/s).

Velmi slušnou úroveň mělo kladivo žen. Vítězka Adéla Korečková překonala o čtyři centimetry šedesátku a porazila hlavní favoritku Terezu Královou (58.83). Nejdelší diskařský pokus předvedla Lenka Matoušková (46.14). Koulařským akademickým mistrem se stal Filip Litavský (16.10). Vysokoškolský mistrovský titul v oštěpu bral Štěpán Mikoška (70.12).

2. den

Nejkvalitnější disciplínou druhého dne byla čtvrtka překážek mužů. Zde se radoval z vítězství Vít Müller v čase 50.23. Velmi vyrovnaným soupeřem mu byl další limitář pro mistrovství Evropy v Berlíně Martin Tuček, který zaostal časem 50.47 jen těsně za osobním rekordem. Bronzovou radost si udělal Martin Juránek (51.08). Ještě čtvrtý Jan Tesař stlačil svůj čas hluboko pod dvaapadesát vteřin (51.64).

Na dvoustovce žen byl na prvních dvou pozicích pořadí totožné jako na dvojnásobné trati. I zde vyhrála Marcela Pírková v čase 23.62. Druhá byla Martina Hofmanová za 24.25. Mezi muži rozhodovala o vítězi jediná setina, která hovořila ve prospěch Štěpána Bosáka (22.01) před Vojtěchem Svobodou (22.02).

V koulařském kruhu jasně dominovala hlavní favoritka Markéta Červenková, jejíž náčiní dopadlo na 16.27. V dálce se radovala z univerzitního titulu Kateřina Hýsková, když dolétla na 615 centimetrů. Při tomto pokusu jí však foukal příliš silný vítr do zad. Stejně na tom byl vítěz trojskoku Ondřej Vodák (15.55). Při jeho pokusu byla hodnota větru +4.9 m/s.