Švábíková juniorskou mistryní světa

čtvrtek 12. července 2018
Česká atletika se dočkala první medaile na mistrovství světa juniorů v Tampere. Postarala se o ni tyčkařka Amálie Švábíková, která zvítězila v novém českém juniorském rekordu. Naše historické tabulky této kategorie přepisoval také čtvrtkař Matěj Krsek.

Naprosto dominantní vystoupení předvedla v tyčkařském finále Amálie Švábíková. Naše hlavní medailová naděje sice zaváhala na své základní výšce, ale následně postupovala naprosto čistě až do 440 centimetrů, což byla také hodnota, která jí zajistila zisk titulu juniorské mistryně světa. Ostatní medailové kandidátky si totiž s touto výškou neporadily. To však nebylo ze strany svěřenkyně trenéra Berana vše. Už jako jistá vítězka ukázala silné nervy, dokázala se zkoncentrovat a třetím pokusem překonala 451 centimetrů, čímž překonala svůj vlastní juniorský národní rekord z minulého roku. Se stříbrnou medailí se musela spokojit Švédka Lisa Gunnarsonová, která zdolala 435 centimetrů. Stejnou výšku skočila i bronzová Francouzka Alice Moindrotová.

Švábíková ovšem nebyla jedinou, kdo dnes přepisoval české juniorské historické tabulky. Životní závod za sebou má také čtvrtkař Matěj Krsek, když dokončil své semifinále na třetím místě v čase 46.59 a z předešlého rekordu Petra Vaňka z roku 2008 ukrojil 29 setin. Od postupu do finálové osmičky ho dělilo pouhých šest setin a ve světové konkurenci obsadí deváté místo. Nejrychlejším semifinalistou byl Belgičan Jonathan Sacoor, jenž vylepšil výkonem 45.72 národní rekord své země.

Sedmibojařky se přesunuly v průběhu odpoledního programu do koulařského sektoru. V tom se Jana Novotná bohužel protrápila, když zahájila hodem 9.88, v druhém pokusu letělo náčiní mimo výseč a ve třetím vše alespoň částečně zachránila vrhem na 10.60. Naopak s touto disciplínou mohla být nadmíru spokojena Rakušanka Sarah Laggerová, který vytvořila výkonem 14.38 sedmibojařské koulařské maximum v kategorii juniorek. První den sedmiboje uzavírají dvoustovky. Zde si Jana vylepšila sezónní výkon na 25.05. Nejrychlejší byla Američanka Sterling Lesterová za 23.89. Novotná tak přenocuje na průběžné patnácté příčce s mezisoučtem 3296 bodů. Vede Britka Niamh Emersonová (3690 b.) před Kubánkou Adrianou Rodríguezovou (3634 b.) a Rakušankou Sarou Laggerovou (3609 b.).

Po úspěšně zvládnutém dopoledním rozběhu zaklekl do bloků svého semifinále na 200 metrů Daniel Vejražka. Cílem proběhl jako pátý v čase 21.45, což na postup do finále nestačilo. K tomu bylo třeba běžet pod jednadvacet vteřin. Daniel tak v celkovém hodnocení obsadí devatenáctou příčku a už se může plně soustředit na štafetové závody. Stejně jako v rozbězích byl i v semifinále nejrychlejší Brit Charles Dobson, jenž si opět posunul hodnotu osobního maxima na 20.53.

Rekordy šampionátu na stovce a půlce juniorek

Dnešní první rekord mistrovství obstarala již v semifinále na 100 metrů Američanka Twanisha Terryová, která prolétla rovinku za 11.03. Ve finále se však ze zlata neradovala, jelikož našla přemožitelku v Jamajčance Brianě Williamsové, která vyhrála v čase 11.16. Terryová nabranou ztrátu z úvodních metrů nedokázala smazat a pověsila si tak na krk stříbro za 11.19. Bronzovou radost udělala britské atletice Kristal Awuahová (11.38).

Historické maximum šampionátu se měnilo také na osmistovce. Finálovému závodu jasně kralovala Etiopanka Diribe Weltejiová, která nedala svým soupeřkám ani nejmenší šanci a suverénně si doběhla pro mistrovský titul a rekord mistrovství 1:59.74. Druhá byla v novém osobním rekordu 2:01.13 Australanka Carley Thomasová. Z bronzu a nového švýcarského juniorského rekordu 2:01.29 se mohla těšit Delia Sclabasová.

Finále stodesítky překážek bylo dle očekávání jamajskou záležitostí. Vítězem se stal spoludržitel juniorského světového rekordu Damion Thomas. Stačil mu k tomu výkon 13.16. Jamajský double zkompletoval stříbrný Orlando Bennet za 13.33. Víc než důstojným soupeřem mu však byl Japonec Shunsuke Izumya, který vybojoval bronz v novém osobáku 13.38.

Mistrovský titul na trati 400 metrů juniorek putuje do Indie. O tento úspěch se zasloužila Hima Dasová, která zvítězila v čase 51.46. Žádná jiná závodnice se pod dvaapadesát vteřin nedostala. Nový osobní rekord 52.07 a stříbrnou medaili brala Rumunka Andrea Miklósová. Na stupně vítězů se vešla ještě třetí Američanka Taylor Mansonová (52.28).

Až dramatický finiš rozhodoval o vítězi takticky vedeného finále na patnáctistovce juniorů. V něm měl nejvíce sil Keňan George Manangoi (3:41.71), jenž v závěrečných metrech přesprintoval Nora Jakoba Ingebrigtsena (3:41.89) i krajana Justuse Sogeta (3:42.14). Další velký favorit Etiopan Samuel Tefera zůstal bez medaile na pátém místě (3:43.91).

Diskařskou královnou se stala dle očekávání Alexandra Emilianovová z Moldávie, která poslala své náčiní na 57.89 a získala tak nejcennější kov. První medaile se dočkala i pořadatelská země. Nový finský národní rekord 56.80 vynesl stříbro Heleně Leveelahtiové. Nový osobní rekord 55.37 a bronzovou medaili si domů odveze Kubánka Silinda Moralesová.

Nejrychlejší semifinalistkou na čtvrtce překážek byla Jamajčanka Shiann Salmonová v čase 56.29. V třetím semifinále se blýskla prvenstvím a novým slovenským juniorským národním rekordem 57.22 Emma Zapletalová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová