Švábíková sedmá, Vokálová do finále

čtvrtek 21. července 2016
O nejvýraznější české výsledky třetího dne na MSJ se postaraly tyčkařka Amálie Švábíková, která obsadila sedmé místo a také Tereza Vokálová, která se probila do finále.

Švábíková zakládala na rovných čtyřech metrech. Tuto výšku zdolala hned napoprvé a stejně si vedla i na 410-ti. Další postupná výška 420 centimetrů jí již vystavila stop a bronzová medailistka z ME do 17 let obsadila v juniorské světové konkurenci dělené sedmé místo. "Jsem moc spokojená, ale přála jsem si skočit trošku víc," řekla. Zlato získala pro Švýcarsko Angelica Moserová, která překonala laťku ve výšce 455 centimetrů. Stříbro si na krk pověsila Kolumbijka Robeilys Peinadová za 440. Stejný výkon zaznamenala i bronzová Finka Wilma Murtaová.

Již v dopoledních hodinách se rozjel sedmiboj, kde máme zastoupení v Barboře Zatloukalové. Ta proběhla úvodní stovku překážek za 14.52. Ve výškařském sektoru se přenesla přes 168 centimetrů. V kouli pak přišla ztráta, když Barbora vrhla nejlépe 9.17. Své dnešní vystoupení zakončila olomoucká atletka dvoustovkou za 25.18 a po prvním dnu figuruje na dvaadvacáté pozici, když posbírala 3081 bodů. Ve vedení je Kubánka Adriana Rodríguezová (3691 b.)

Tereza Vokálová poběží světové juniorské finále na čtvrtce překážek. Ve svém semifinálovém běhu skončila třetí v čase 58.33 a postoupila do boje o medaile. "Dnes jsem opravdu spokojená. Běželo se mi mnohem lépe než ve včerejším rozběhu. Zítra do toho dám všechno a uvidíme, jak to finále dopadne," řekla. Její slova doplňuje trenérka Dana Jandová "Terka běžela odhodlaně. Držela patnáctikrokový rytmus do osmé překážky a od desáté už běžela opravdu naplno. Naštěstí to na finále stačilo," zhodnotila výkon své svěřenkyně. Nejrychlejší čas zaběhla favorizovaná Američanka Anna Corkrell (56.10).

V jednom se sedmi rozběhů na 400 metrů překážek zaklekl do bloku i Matěj Mach. Svěřenec Petra Šarapatky si doběhl pro přímý postup ze třetího místa a k postupu mu stačil čas 52.32.

Jen několik dní po svém triumfu na evropském šampionátu dorostu nastoupila do kvalifikace kladivářek Kateřina Skypalová. Její nejdelší pokus měřil 55.55, což na finálovou dvanáctku nestačilo a Katka tak bude dvaadvacátá.

Tyčkař Matěj Ščerba bohužel nedokázal překonat svou základní výšku 480 centimetrů a nezapsal tedy jediný platný pokus.

Petr Jelínek, foto: D. Jandová