Švábíková suverénně do finále

úterý 10. července 2018
V Tampere proběhl první odpolední blok. V něm si na výbornou vedla tyčkařka Amálie Švábíková, která si bez problému zajistila účast ve finále. Rozdávaly se také první tři sady medailí.

V průběhu odpoledního bloku závodila z našich reprezentantů pouze tyčkařka Amálie Švábíková a ve své kvalifikaci si vedla naprosto suverénně. Absolvovala tři výšky a každou zdolala hned prvním pokusem. Svěřenkyně trenéra Berana zakládala na 395, následně byla úspěšná i na 410 a účast v elitní dvanáctce jí zajistil úspěšný pokus na 420 centimetrech. Může se tak těšit na finále, kde bude patřit k hlavním favoritkám.

Africké běžecké triumfy i koulařské drama

První rekord šampionátu padl na trati 10000 metrů mužů. Tento závod byl v jasné režii afrických běžců. Velmi záhy po startu se odpoutala od zbytku startovního pole osmičlenná skupina, která měla výhradně africké složení. V polovině závodu se zredukovala na pět členů. K rozhodujícímu nástupu došlo v průběhu sedmého kilometru, kdy za to vzal Keńan Rhonex Kipruto, jenž si brzy vytvořil solidní náskok a udržel až do cíle, kterým proběhl v čase 27:21.08, což je hodnota nového historického maxima mistrovství. Pro stříbro si doběhl Jacob Kiplimo z Ugandy za 27:40.36 a bronz putuje do Etiopie zásluhou Behira Aregawiho (27:48.41).

Neskutečný souboj na špičkové úrovni nabídlo finále koulařů. O vítězi se rozhodovalo v páté sérii. Američan Adrian Pipery nejprve vylepšil hodnotu juniorského kontinentálního rekordu na 22.06. Hned v dalším pokusu se před něj však o jediný centimetr dostal jihoafrický leader letošních světových tabulek Kyle Blignaut (22.07). Z bronzové medaile a nového řeckého juniorského rekordu 21.07 se mohl radovat Odysseas Mouzenidis

První finálovou disciplínou byl závod na 5000 metrů žen. V jeho úvodu udávaly tempo japonské závodnice a africké favoritky se držely spíše v pozadí. Po dvou kilometrech však už převzaly taktovku závodu. Tři kola před cílem už byla na čele pouze pětice afrických běžkyň. O medailích se pak rozhodovalo mezi Keňankami a Etiopankami. Nejrychlejší finiš měla Keňanka Beatrice Chebetová, která proběhla cílem v čase 15:30.77 a těsně porazila stříbrnou Etiopanku Ejgayehu Tayeovou (15:30.87). Bronz putoval také do Etiopie zásluhou Girbawit Gebrzihairové (15:34.01). Všechny tři medailistky si vylepšily osobní maxima.

Klání desetibojařů pokračovalo ve výškařském sektoru, kde opět zazářil Australan Ashley Moloney, který se přenesl přes 210 centimetrů, což se ještě žádnému vícebojaři v historii MSJ nepodařilo. To však nebylo z jeho strany vše. Na čtvrtce totiž vylepšil časem 46.86 nejlepší juniorský desetibojařský výkon na této distanci vůbec. Není tak divu, že v poločase mistrovského závodu je v suverénním vedení se ziskem 4319 bodů před svým krajanem Garym Haasbroekem (4103 b.) a Švýcarem Simonem Ehemmerem (4067 b.). Poslední disciplínu prvního dne nedokončil Francouz Gletty, který byl před čtvrtkou průběžně druhý a dá se očekávat, že ze závodu odstoupí.

V rozbězích na 400 metrů juniorek byla nejrychlejší Indka Hima Dasová za 52.25, která je jednou ze žhavých adeptek na nejcennější kov. Ještě další čtyři závodince stlačily své časy pod třiapadesát vteřin.

Kvalifikaci diskařek jasně kralovala největší kandidátka na titul juniorské mistryně světa Alexandra Emelianovová z Moldávie, která poslala svůj disk do vzdálenosti 57.05.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová