Svět dělal stafáž Keni a Etiopii, Kocourek 53.
Ne, nezískaly úplně všechny medaile, které byly k mání, ale mnoho k tomu nechybělo. Keňa s Etiopií si navzdory mrazivému počasí odvezly z Bydhošti 19 cenných kovů ze 24, bráno optikou jen individuálních závodů pak 11 z 12. Jejich dominance byla mnohde drtivá, mezi juniorkami dokonce absolutní, když Keňanky s Etiopankami obsadily prvních 12 příček pořadí, přičemž z jedné země smělo startovat v každé disciplíně maximálně šest závodníků či závodnic.
Hodnotnější sbírku přivezou domů Keňané, v jejichž řadách jsou tři individuální šampioni ze čtyř a dva zlaté týmy. Etiopané oproti tomu předčili své rivaly počtem, když nashromáždili deset cenných kovů, o jeden více než Keňané. Medailová radost byla „dovolena“ ještě dalším pět zemím, pokaždé však šlo o jediný úspěch. Nad ostatní v tomto ohledu vyčnívají jednak Spojené státy, které se mohou díky mužskému týmu těšit ze stříbra, zatímco na ostatní vybyl jen bronz, a pak také Eritrejec Teklemarian Mehdin, jenž jako jediný ze zbytku světa stanul po individuálním závodu na stupních vítězů, nejsa přitom oděn do keňského či etiopského dresu.
Hlavní mužský závod vyhrál Keňan Japhet Korir, který se tak ve svých 19 letech stal historicky nejmladším mistrem světa v krosu, šest vteřin za ním si pro stříbro doběhl Etiopan Imane Merga, třetí byl s dalším třívteřinovým odstupem již zmíněný Mehdin. Milan Kocourek ztratil na vítěze něco málo přes dvě minuty a skončil 53. V cíli bylo kvalifikováno 96 běžců, dalších šest nedoběhlo.
Ženský závod se stal kořistí Keňanky Emily Chebetové, jež tak navázala na své prvenství z roku 2010. Za ní se s odstupem tří a devíti vteřin seřadily Etiopanky Hiwot Ayalewová a Belaynesh Oljiraová.
Anketa
Jak se stavíte k dominanci Afriky, hlavně Keni a Etiopie, na běžeckých MS?
13% Je neúnosná. IAAF by měla přijmout opatření na její snížení.
65% Je obrovská, ale těžko se s tím dá něco dělat. Ve finále sprintu jsou taky 3 Američani a 3 Jamajčani
18% Nevadí mi.
4% Neřeším ji. Dlouhé běhy mě vůbec nezajímají.