Světové vycházející hvězdy: trojice finalistů

pátek 3. listopadu 2023
EDIT: Bilancování končícího roku pokračuje. V závěru pracovního týdne Světová atletika vyhlašuje trojice finalistů ceny pro „Rising Star“, která se uděluje atletům a atletkám mladším 20 let. (Ve čtvrtek zveřejnila muže, v pátek ženy.)

Finalistky

Do finálové trojice se dostaly hned dvě africké běžkyně, které se mimochodem utkaly i na krosovém MS. Stejně jako třetí do party figurují velmi vysoko i ve výsledkové listině světového šampionátu v Budapešti.

• Faith Cherotich | KEN: Na mistrovství světa si na trati 3000 m steeplechase doběhla pro bronz. Také při finále Diamantové ligy byla třetí a časem 8:59.65 zde jako druhá juniorka v historii pokořila hranici devíti minut. Na mistrovství světa v krosu byla ve své kategorii čtvrtá.
  • Medina Eisa | ETH: Na krosovém světovém šampionátu získala mezi juniorkami stříbro. Na dráze zaběhla v Londýně světový rekord na 5000 m 14:16.54 minuty a na MS v Budapešti byla následně šestá. Mezi dospělými startovala i na MS v silničních bězích v Rize, skončila zde čtvrtá.
  • Angelina Topič | SRB: Na mistrovství světa obsadila mezi dospělou výškařskou elitou sedmé místo a na svém kontě má také srbský „seniorský“ rekord 197 cm. V Jeruzalémě se stala mistryní Evropy mezi juniorkami. Už byla vyhlášena evropskou vycházející hvězdou.

Finalisté

Také mužská „nominace“ obsahuje jména, která už všechna o sobě dala vědět na mistrovství světa dospělých v Budapešti. V jejich vizitkách jsou ale úspěchy i z dalších prestižních soutěží, jako například Diamantová ligy.

• Roshawn Clarke | JAM: Na mistrovství světa v silné konkurenci na 400 m překážek vybojoval čtvrté místo. V semifinále v Budapešti navíc časem 47,34 překonal světový juniorský rekord, který předtím výkonem 47,85 v Kingstonu vyrovnal. Vedle toho je letošním šampionem Jamajky a her CARIFTA kategorie U20.
  • Erriyon Knighton | USA: V nesmírně nabité disciplíně 200 metrů se stal šampionem Spojených států amerických. Na mistrovství světa získal stříbro, když podlehl pouze krajanovi a obhájci titulu Noahu Lylesovi. Ovládl závody Diamantové ligy ve Florencii a Oslu.
  • Emmanuel Wanyonyi | KEN: Ve strhujícím finále osmistovky na světovém šampionátu vybojoval stříbro, když byl nad jeho síly jen Kanaďan Marco Arop. Ovládl nejen diamantové mítinky v Rabatu, Paříži a Xiamenu, ale také finále v Eugene. Také má zlato ze smíšené štafety z MS v krosu.

Vítězové ceny pro vycházející hvězdu budou vybrány mezinárodním panelem odborníků a vyhlášeny na platformách Světové atletiky 11. prosince.