Světové výkony i sezónní debuty ve Stockholmu

Jaroslav Svoboda
neděle 2. června 2024
Seriál Diamantové ligy pokračoval druhou severskou zastávkou. Na olympijském stadionu ve Stockholmu padly dva nejlepší světové výkony roku. Femke Bol a Lamecha Girma poprvé letos startovali na svých hlavních tratích. Duplantis opět atakoval 625.

Mondo opět útočil na svěťák, vítězná překážková premiéra Femke

Pro diváky ve Stockholmu byla největším lákadlem soutěž tyčkařů s jejich hvězdou Armandem Duplantisem. O jeho vítězství nebylo pochyb, ale všichni doufali i v pokusy o další vylepšení světového rekordu. Duplantis si zajistil hladké prvenství úspěšným skokem na šesti metrech a následně si už ve třetím závodě za sebou nechal na stojany nastavit 625 centimetrů. Všechny jeho pokusy byly velmi nadějné, ale laťka na stojanech nezůstala ani jednou. Armandovým nejbližším soupeřem ve výsledkové listině byl Američan Sam Kendricks, který skočil 590 centimetrů.

Před dvěma dny v Atlantě proběhl jeden velký comeback na ženské čtvrtce překážek. Téměř po dvou letech se na této trati představila světová rekordmanka Sydney McLaughlin-Levrone a vrátila se parádním výkonem 52.70. Ve švédské metropoli tak byl velmi očekávaným start ženy, která při nepřítomnosti Američanky této disciplíně dominovala. Nizozemka Femke Bol při své letošní překážkové premiéře zahájila závod vlažněji, ale závěr měla suverénně nejsilnější a vyhrála v čase 53.07. Pod 54 se pak dostala už pouze jamajská vítězka mítinků v Marakéši a Oslu Jamajčanka Rushell Clayton (53.78).

Světové výkony roku pro Girmu a Sedjatiho

Druhá severská zastávka diamantového seriálu nabídla dva letošní nejlepší světové výkony. Ten první padl v závodě mužů na 3000 metrů překážek, kde letos vůbec poprvé běžel světový rekordman Lamecha Girma. Tomu se jen těsně nepodařilo zaběhnout pod osm minut, nicméně časem 8:01.63 vylepšil dosavadní výkon roku Keňana Abrahama Kibiwota z Doha téměř o šest vteřin. Před nyní již bývalého leadera tabulek se dostal i další zástupce etiopské stýplařské školy Samuel Firewu (8:05.78).

Na osmistovce mužů se měnila hodnota letošního nejrychlejšího času, nikoli však jméno jeho autora. Alžířan Djamel Sedjati měl i ve Stockholmu nejrychlejší finiš ze všech a výkonem 1:43.23 srazil vlastní zápis ze Zlaté tretry o 38 setin. Jeho vítězství bylo stejně jako v Ostravě naprosto jednoznačné. Druhý Američan Bryce Hoppel proběhl cílem o více než vteřinu později (1:44.29).

b33df70b-90c9-499b-b8a2-782445107e6c-file-023-20240528-jsvoboda-tretra.webp

Přesvědčivá vítězství Santose a Mahuchikh

Brazilec Alison dos Santos se v pátek v Oslu mohl radovat z cenného skalpu světového rekordmana Karstena Warholma na jeho domácí půdě. Ve Stockholmu Warholm nestartoval, a tak byl Santos jasným favoritem závodu a papírové předpoklady beze zbytku potvrdil, když jasně dominoval a opět atakoval hranici 47 vteřin. Nakonec mu k jejímu pokoření chyběly dvě setiny. Ze Švédska si odveze již svůj letošní třetí diamantový primát za výkon 47.01. Ač se druhý Kyron McMaster z Britských Panenských ostrovů (48.05) s třetím Američanem CJ Allenem (48.12) prezentovali velmi kvalitními časy, Brazilec je odsoudil do role statistů.

Ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh absolvovala ve Stockholmu svůj vůbec první letošní start pod otevřeným nebem a proměnila ho ve vítězství. I když měla na hodnotě 197 centimetrů problémy, byla ve výsledku jedinou závodnicí, které se podařilo tuto výšku zdolat. Na dvou metrech už jí dělala společnost pouze Australanka Nicola Olyslagers, která ovšem předešlou hodnotu vynechala a obsadila v celkovém hodnocení až čtvrté místo. To Mahuchikh se přes 200 centimetrů úspěšně přenesla a mohla se radovat z diamantového primátu.

Koulařské drama ovládla Jackson, Aleknova vítězná série trvá

V napínavé soutěži koulařek rozhodovaly o vítězce pouhé dva centimetry, které hovořily ve prospěch Chase Jackson, která navázala na své triumfy z předešlých mítinku Diamantovky v Suzhou a Marakeši. Dvojnásobná mistryně světa vrhla rovných 20 metrů. Nejdelší pokus druhé Kanaďanky Sarah Mitton měřil 19.98.

Ani ve svém letošním pátém startu neokusil litevský světový rekordman Mykolas Alekna hořkost porážky. Tentokrát se mu sice nepodařilo přehodit sedmdesát metrů, nicméně hod dlouhý 68.64 mu bohatě na zisk dalšího diamantového vavřínu stačil. Druhý skončil Australan Matthew Denny (66.75), který se závěrečným hodem dostal před domácího Daniela Stahla (66.10).

Co dalšího se událo ve Stockholmu

Závod žen na 800 metrů nebyl vypsán jako diamantová disciplína, ovšem výkonnostní parametry hodné tohoto seriálu rozhodně měl. Zvítězila v něm Britka Jemma Reekie v čase 1:57.79 před Keňankou Vivian Kiprotich (1:58.64) a Finkou Eveliinou Määttänen (1:59.59).

Cílem pořadatelů pro ženskou patnáctku bylo překonání rekordu mítinku. To se bohužel těsně nepodařilo. Vítězná Britka Laura Muir ztratila na šest let starý zápis Etiopanky Gudaf Tsegay časem 3:57.99 pětatřicet setin. Pro nový osobák 3:58.88 si doběhla druhá Keňanka Edinah Jebitok. Třetí byla Australanka Georgia Griffith (3:59.17).

Zásadní momenty závodu mužů na 3000 metrů se odehrály až v závěrečném okruhu. Do cílové rovinky vbíhala po hromadě ještě čtveřice běžců. Nejsilnější závěr měl Nor Narve Nordas, jenž zvítězil v osobním rekordu 7:33.49. Těsně za ním finišovali súdánský rodák s čerstvým švýcarským občanstvím Dominic Lobalu za 7:33.68 a Guatemalec Luis Grijalva (7:33.96).

Stovka žen zůstala poněkud za očekáváním. V mírném protivětru vyhrála reprezentantka Gambie Gina Bass Bittaye za 11.15 následovaná Marií-Josée Ta Lou-Smith z Pobřeží slonoviny (11.16) a Američankou Brittany Brown (11.18). Ani stejná disciplína mužů tentokrát příliš neoslnila. Kamerunci Emmanuelovi Esememu stačil k prvnímu místu čas 10.16. Sprinterkám na dvoustovce vskutku nepřály větrné podmínky, když jim foukalo rovné dva metry za sekundu proti, což se projevilo i na vítězném čase Jamajčanky Shericky Jackson, která zvládla zatáčku s rovinkou za 22.69.

Vítězkou soutěže trojskokanek se stala Kubánka Leyanis Pérez-Hernández za 14.67 před Jamajčankou Shaniekou Ricketts (14.40) a halovou mistryní světa Theou Lafond z Dominiky (14.26).