Světový atlet zná své finalisty
Nováčkem mezi finalisty je Jihoafrický čtvrtkař Wayde van Niekerk. Čtyřiadvacetiletý sprinter odstartoval v letošní sezóně do pěti finálových závodů a nepoznal hořkost porážky. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru pak triumfoval ve velkém stylu. Pro finále dostal nevýhodnou devátou dráhu, což mu ovšem vůbec nevadilo a pro zlato si doběhl v novém světovém rekordu 43.03 a vymazal tak z čela historických světových tabulek legendárního Američana Michaela Johnsona.
Jamajský fenomén Usain Bolt své světové rekordy neatakoval. Přesto se stal sprinterským králem her v Riu. Nejprve si pověsil na krk zlato na stovce, kterou prolétl v druhém nejrychlejším čase roku 9.80, následně suverénně opanoval závod na 200 metrů za 19.78 a obhájit dokázal i s jamajskou štafetou na 4x100 metrů. Z Brazílie si tak odvezl tři zlaté medaile a ve sbírce má již devět nejcennějších olympijských kovů.
Velmi zdatně si pod pěti kruhy vedl i Mohamed Farah z Velké Británie. Král vytrvaleckých tratí na dráze opět předvedl své pověstné strhující finiše a dokázal obhájit olympijské tituly na pětce i na desítce. Na pětikilometrové trati mu patří i nejrychlejší světový čas, když běžel v Londýně 12:59.29. Zároveň je i nejrychlejším Evropanem na tratích 1500, 3000, 5000, 10000 a na půlmaratonu.
Etiopanka Almaz Ayanová byla jasnou vládkyní vytrvaleckých tratí na dráze. V průběhu roku několikrát útočila na světový rekord na pětce. Nejblíže mu byla v Římě, kde za „svěťákem“ krajanky Tirunesh Dibabaové zaostala o vteřinu a půl. Rekordního zápisu se nakonec dočkala na dvojnásobné trati a vybrala si k tomu ten nejvhodnější okamžik. Hned první den atletických soutěží na olympijských hrách v Riu totiž ozdobila světovým rekordem na desítce. Časomíra v cíli ukázala 29:17.45, čímž Ayanová umazala z 23 let starého rekordu Číňanky Wang Ťün-Sia více než čtrnáct sekund. Na pětce se stala vítězkou Diamantové ligy.
Absolutní vládkyní světového kladiva je Anita Wlodarczyková, která triumfovala ve všech svých dvanácti finálových startech letošního roku. Stala se evropskou šampionkou i olympijskou vítězkou a dvakrát dokázala překonat svůj vlastní světový rekord, který ve Varšavě vylepšila až na 82.98. Celkem ve třech závodech se dostala přes hranici osmdesáti metrů a neporažena zůstává již dva roky.
Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová letos vyhrála osm závodů na sto metrů v řadě. Přesto, že ji postihlo svalové zranění, stala se nejrychlejší ženou na nejkratším sprintu i při olympijském finále v Riu. K tomu ještě přidala zlato na dvojnásobné trati a stříbrnou medaili vybojovala ve štafetě na 4x100 metrů. Na stovce se též radovala z vítězství v seriálu Diamantové ligy.