Světový rekord na silnici i dráze, Veselý 4.

sobota 11. srpna 2012
Oštěpař Vítězslav Veselý skončil čtvrtý, štafeta čtvrtkařek po diskvalifikaci Nigérie sedmá. Ještě než odstartovala královna sportů na olympijském stadioně, už však byl Londýn svědkem světového rekordu chodkyně Lašmanovové. O druhý zápis do historie se pak postarala na závěr programu na olympijském stadionu jamajská štafeta 4x100 metrů, v níž nechyběl nejúspěšnější atlet her, Usain Bolt. Třetí zlatou dnes získala také Allyson Felixová, vytrvalecký double dokonal Mo Farah.
Bolt s Jamajčany zakončil rekordem

Dokonalý vrchol atletických soutěží na olympijském stadionu se povedl jamajské štafetě v běhu na 4x100 metrů. Borci ve složení Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake a Usain Bolt i díky famóznímu závěru svého finišmana dokázali obhájit zlato z Pekingu a ustanovit nový světový rekord - 36.84. Jako první tým se tak Jamajčané dostali pod hranici 37 vteřin, ke které se před rokem v Tegu přiblížili na čtyři setiny. Největší hvězda královny sportů Bolt tak potvrdil, že stále září na atletickém nebi nejjasněji, v Londýně totiž zvládl nevídaný počin - obhájit zlato na stovce, dvojnásobné trati i v dnešní štafetě. Hlavní rivalové jamajských sprinterů Američané, kteří ještě před poslední předávkou vedli, vylepšili ve složení Kimmons, Gatlin, Gay, Bailey národní rekord z rozběhu právě na úroveň  dosavadního světového maxima - 37.04. Bronz nejprve slavili Kanaďané, ale posléze byli diskvalifikováni, a tak se dostaly cenné kovy nakonec do rukou sprinterů Trinidadu a Tobaga (38.12).

Oštěpařská senzace z Karibiku

Český reprezentant Vítězslav Veselý bohužel nezopakoval svůj skvělý výkon z kvalifikace a skončil v olympijském finále čtvrtý, o osm příček lepší než před čtyřmi lety v Pekingu. Úvodní krátký pokus svěřenec Jana Železného přešlápl, v druhé sérii zajistil finálovou osmičku díky 81.69, následujícím hodem přidal 11 cm. Po křížku a pokusu kousek za 80 metrů zabojoval v poslední sérii, na lepší příčku než těsně pod stupni to ale stejně jako před rokem na MS v Tegu 83.34 nestačilo. "Čtvrté místo mě vloni mrzelo. Tohle mě určitě bude mrzet ještě víc. Byla to šance. A nechci se na nic vymlouvat, je to moje chyba," smutnil po závodě svěřenec Jana Železného. "Měl jsem problémy s timingem. Nevím, proč jsem tam bláznil, dva hody jsem měl takové, které se mi málokdy stanou. Možná jsem si měl vyčistit hlavu před finále. Těžko říct, už to tak holt dopadlo," hledal důvody, proč se mu nedařilo tolik, jako v kvalifikaci. "Pořád si stojím za tím, že mám formu, jakou jsem v životě neměl. Ale holt v oštěpu hrozně rozhoduje hlava a buď se to tam sepne nebo ne."

Favority soutěže zaskočil mladíček z Karibiku, devatenáctiletý Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga si již prvním pokusem vylepšil národní rekord na 83.51. Juniorský mistr světa z Barcelony pak ve druhé sérii přidal ještě více než metr - 84.58, přičemž tato vzdálenost dnes v olympijském finále stačila na zlatou medaili. Své výkony v sezoně potvrdil v olympijském finále pouze Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja, který bral stříbro za hod jen o sedm centimetrů horší než Walcott (84.51). Bronz putuje do země oštěpu zaslíbené, Fin Anti Ruuskanen si ho zasloužil za 84.12 metru. Podobně jako Veselý byli dnes smutní i další favorité, Fin Pitkämäki skončil pátý, šampion z Atén i Pekingu Nor Thorkildsen ještě o příčku za ním.

Sedmé místo "Rychlých holek", tři zlaté také pro Felixovou

Ve finále štafety na 4x400 metrů se představila také česká čtveřice. Svěřenkyně Martiny Blažkové ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová doběhly do cíle na osmém místě v čase 3:27.77, po diskvalifikaci Nigerijek si nakonec připsaly stejně jako vloni na MS v Tegu sedmou příčku. "Jsme sedmé časem 3:27.77 minuty a je to úplně mystický," vtipkovala jako vždy Bergrová. "Doufaly jsme v lepší čas, máme zaběhnuto třikrát za 3:26, takže určitě s časem spokojené nejsme," vážněji hodnotila výkony Bartoničková. "Dneska hodně foukalo, hlavně se vítr točil, tak jsem si říkala, že to bude drsné, jestli bude foukat celou čtvrtku proti," přiblížila dnešní podmínky a možné důvody pomalejšího času Rosolová. Čtveřice nicméně vyrovnala nejlepší olympijský výsledek české štafety. "Super, já jsem spokojená. Maximálně," shrnula Hejnová. A ještě mezičasy našich děvčat: Denisa 51.89, Zuzana B. 52.3, Jitka 52.62, Zuzana H. 50.92.

Závod suverénně ovládl americký kvartet Trotterová, Felixová, McCororyová, Richards-Rossová, který si pro zlato doběhl v šestém čase všech dob 3:16.87. O druhý úsek se postarala Allyson Felixová, pro niž to je v Londýně třetí zlato, na rozdíl od Bolta je však "jen" jedno individuální, a to z dvoustovky, jinak byla Felixová včera ještě spoluautorkou světového rekordu krátké štafety. Stříbro uhájily Rusky (3:20.23), byť se na ně dotahovaly nakonec bronzové Jamajčanky (3:20.95).

Chodecký svěťák Lašmanovové

První polovinu závodu chodkyň na 20 kilometrové trati podél Buckinghamského paláce vše vypadalo na souboj Kainiskinové a Liou Chung. Pak se však Číňanka začala propadat a nakonec zůstala bez medaile čtvrtá. Ruská obhájkyně titulu Olga Kaniskinová držela vysoké tempo a ještě na posledním mezičase na 18. km měla 17vteřinový náskok na krajanku Elenu Lašmanovovou. Ta ji však v závěrečné dvojce dokázala dotáhnout a do cíle dorazila nakonec o sedm vteřin dříve, navíc v novém světovém rekordu 1:25:02. Kaniskinové nebylo nic platné, že i ona překonala svůj olympijský rekord z Pekingu o minutu a čtvrt. Bronz brala s další 7vteřinovou ztrátou jiná Číňanka Čchie-jang Šen-ťie. Rychlejší než vítězka před čtyřmi lety byla ještě Ruska Kirdjapkinová, pátá v pořadí. Česká zástupkyně Lucie Pelantová se od startu pohybovala v páté desítce, nakonec to dotáhla k 35. místu, v kvalitním čase 1:33:35, 42 vteřin od letošního osobního rekordu.

Farah napodobil Bekeleho výkon z Pekingu

Jen co přišel na stadion vzbudil bouři nadšení. Co teprve když proběhl po takticky vedeném závodě znovu jako první! Britský miláček Mo Farah se dnes stal podruhé olympijským vítězem díky triumfu na pět kilometrů za 13:41.66, počin, který se před čtyřmi lety podařil Kenenisovi Bekelemu, který se na této trati nedostal ani do etiopského výběru. Částečně jej zastoupil Dejen Gebremeskel, jenž v posledních metrech předstihl Keňana Thomase Longosiwu. Kousíček chyběl k bronzu 37letému americkému veteránu Lagatovi.

Hellebautová padla, ať žije Čičerovová

Skvělou úroveň predvedly divákům výškařky. 197 centimetrů na medaili obhájkyni Hellebautové nestačilo, Belgičanka skončila pátá, až za ní skončila na pokusy halová mistryně světa Američanka Loweová. Její krajanka Brigetta Barrettová se naproti tomu osobním rekordem 203 cm (při druhé šanci) dostala do hry o zlato. Jenže ještě o dva centimetry výš se dostala Ruska Anna Čičerovová, která tak přihodila ke světovému titulu z Tegu i ten olympijský. Na stupně vítězů ji doprovodila týmová kolegyně Světlana Školinová, která si podobně jako Barrettová vylepšila osobák na 203, ovšem narozdíl od Američanky je skočila na potřetí.

Světu vládne nadále Savinovová

Na osmistovce se o kvalitní výkony postarala Američanka Johnson Montanová a nakonec jí to přineslo konečnou pátou příčku. Jasně nejlepší byla v závěrečné dvoustovce Marija Savinovová a Ruska tak připojila k světovému zlatu i to olympijské za svůj letošňák 1:56.19. O zbylé medaile se strhla bitva doslova na šachovnici, pro stříbro si nakonec dospurtovala Jihoafričanka Caster Semenyová, o bronz přišla posledním krokem obhájkyně titulu Keňanka Jelimová, radost z něj tak měla Ruska Jekatěrina Poistogovová.