Světový šampionát má svoji hymnu a další zajímavosti

Aktuality
pátek 8. dubna 2011
Souhrn „malých“ zpráv ze světa atletiky, jak je přinesl uplynulý týden.

„Let´s Go Together!“ pěje Korea
Pořadatelé světového šampionátu, který se na přelomu srpna a září uskuteční v korejském Tegu, představili oficiální song mistrovství. Zkomponoval ho Myungsoo Shin, jež byl v minulosti nominován na cenu Emmy, a zpěvu se ujali tamní populární umělci Gak Huh a Insooni, které se přezdívá korejská Tina Turner. Píseň vyzývá ke společnému naplnění svých snů a organizátoři doufají, že se z ní stane obdobný hit, jako byla hymna olympiády v Soulu s názvem Hand in Hand (ruku v ruce). „Jsem hluboce zasažen, protože to je první hymna v historii světových šampionátů v atletice,“ prohlásil generální sekretář IAAF Pierre Weiss.

Hymnu i s doprovodným klipem najdete na oficiálních stránkách MS (dostanete se na ně po kliknutí sem).

Bolt bude v češtině
Autobiografie Usaina Bolta s názvem "Můj příběh: 9.58" se už brzy dočká českého překladu. Jedno z prvních vydání na světě mimo anglicky hovořící země by mělo spatřit světlo světa do 31. května, kdy se koná letošní ročník Zlaté tretry Ostrava, jíž je hvězdný Jamajčan pravidelným účastníkem. „Doufáme, že nám Usain přečte některé pasáže v češtině,“ zažertoval ředitel mítinku Jan Železný. Bolt, který je trojnásobným olympijským vítězem a majitelem tří světových rekordů (čas jednoho z nich je uveden v titulu knihy), pak vzkázal: „Jsem potěšený, že moji čeští fanoušci budou mít příležitost seznámit se s tím, jak jsem vyrůstal na Jamajce a jaká byla má cesta k olympiádě v Pekingu.“  

Maratonská (pra)babička
Američanka Gladys Burrillová se stala nejstarším člověkem, který uběhl maratón. Závod v havajském Honolulu absolvovala v 92 letech, přičemž zvládnout trať dlouhou 42195 metrů jí trvalo bezmála deset hodin.
Nebyla to přitom její premiéra na této vzdálenosti. Tu si odbyla v 86 letech, když ji prý zaujal velký ohňostroj, který organizátoři běhu v Honolulu vystrojili o rok dříve. Maraton si ji natolik získal, že se stala jeho pravidelnou účastnicí. Kvůli smrti svého manžela však vynechala běh v roce 2008, o rok později závod nedokončila kvůli žaludečním potížím. Loni v prosinci ale už byla opět  úspěšná a překonala tak dosavadní rekord Skotky Jenny Woodové-Allenové, která v roce 2002 dokončila londýnský maraton jako devadesátiletá. "Je velmi důležité myslet pozitivně. Je snadné nechat se odradit," řekla Burrillová ke svému výkonu. V běhání a častých procházkách také vidí recept k dlouhému životu a ke zdraví.

„Chce to více zábavy,“ burcuje Harting atletiku
Mistr světa v hodu diskem Robert Harting z Německa vymýšlí, jak udělat Královnu sportů atraktivnější pro publikum i média. Cestu vidí v nových formátech soutěží, z nichž některé by se odehrávaly v centrech měst. „Dovedu si třeba představit diskařský závod, v němž by se přehazovala řeka Spréva. Už mám vyhlédnuto i konkrétní místo v Berlíně,“ prohlásil pro německá média. Líbila by se mu prý i varianta u Brandenburské brány. „Nechci čekat, až si lidé najdou cestu na stadion, chci jít za nimi,“ vysvětluje.
Problém atletiky pro něj tkví mimo jiné v tom, že je na závodech příliš mnoho závodníků i disciplín. „Mám v hlavě formát deseti disciplín, které by ukazovaly atletiku v její celistvosti, a v nichž by startovalo maximálně pět atletů, aby si diváci mohli vychutnat všechny emoce,“ předkládá své vize.

Další zlata pro nevidomou Češku
Atletka Miroslava Sedláčková (kat. B1, nejtěžší postižení), která na nedávném MS hendikepovaných v Novém Zélandu získala titul světové šampionky, slavila spolu s trasérem Michalem Procházkou úspěchy i v turecké Antalyi na Světových hrách IBSA, což je organizace sdružující nevidomé. Svěřenci trenéra Václava Webra vyhráli běhy na 800 i 1500 metrů a na pětikilometrové trati jim jen těsně utekl světový rekord. V cíli chybělo k času Litevky Markevicieneové z paralympiády v Sydney po 20:06.56 pouhých 75 setin vteřiny.

Adam Pražák