Svoboda vylepšil NR o plných pět setin, Holuša jen těsně zaostal

Aktuality
neděle 31. ledna 2010
Svoboda už v rozběhu vyrovnal vlastní maximum na 60 m př., ve finále jej pak posunul na úroveň 7.50. Holuša jeho výkon podtrhl výtečným časem na 800 m - 1:46.09, druhým v české historii.

Především Petru Svobodovi a Jakubu Holušovi se vydařil kvalitně obsazený nedělní mítink v německém Karlsruhe. Limit jen těsně unikl Lucii Škrobákové. Padlo několik výkonů halové sezony.

Rekordní Svoboda
Petru Svobodovi
se již v rozběhu podařilo vyrovnat český rekord 7.55. „Jsem rád, že jsem vyhrál časem už v rozběhu. Jediné, co mě mrzí, je, že jsem už setinku neubral, to bych překonal rekord dvakrát, ale to je spíš rozmazlenost. Ve finále se mi nepodařila první překážka, ale od druhé už jsem si jel svoje tempo a nikoho jsem neviděl,“ povídal svěřenec jmenovce Luďka krátce po překonaném národním maximu.

Viděl ještě nějaké další rezervy než na první překážce? „Možná to cítím špatně (1. překážka), při prvním závodu v Jablonci se mi to zdálo také a trenér říkal, že to bylo perfektní, takže možná je to jen můj pocit.“ V Karlsruhe naložil Svoboda jedné z legend disciplíny Allenu Johnsonovi 8 setin, třetí skončil další Američan Eric Mitchum za 7.63. „Je to zvláštní. Na jeho (Johnsonových) videích jsem vyrůstal a teď proti němu závodím. On teď může objíždět spoustu mítinků a získávat dobrá umístění těmi svými obrovskými zkušenostmi. Já makám už v rozběhu na sto procent, on přesně ví, jak musí běžet, aby postoupil. I když jsem ho porazil o dost, pořád je to pro mě ,pan Překážkář‘.“

Je Svobodovým přáním běžet pod 7.50 ve finále v Dauhá? „Tak samozřejmě, ale já tolik na čas nehledím, důležitý je pro mě také pocit. A ten se zlepšuje. Chci taky vyhrávat, koho by to nebavilo?! Vidím za tím fyzickou pohodu v přípravě,“ dodal Svoboda, který drží druhou příčku světových tabulek za pátečním výkonem Američana Trammella z New Yorku (7.49).

Svělý Holuša
Jakub Holuša
potvrdil, že jeho čas z minulé soboty z Vídně nebyl nikterak náhodný. V Karlsruhe podlehl pouze Rusovi Juriji Borzakovskému a jen o 15 setin. Především však zaznamenal druhý čas české halové půlky historie 1:46.09. Rychleji běžel jen Roman Oravec před jedenácti lety v Ames (1:45.97). Sice na dráze delší jak 200 metrů, tehdejší regule však uznávaly i takovéto časy. Jako národní rekord tak bohužel nelze Holušův skvělý výkon počítat.

„Byl to pěkný závod - rychlý, ale zase ne moc. Vodič byl v polovině trati za 51.60, já byl v tu dobu čtvrtý. Poslední kolo jsme už běželi sami s Borzakovským, já ho dal za 26.3, což je super. Kdybych možná 150 m před cílem Borzakovskému nastoupil a zkusil ho zavřít, mohl jsem i vyhrát, ale i tak jsem úplně nadšený, a to nejen kvůli času, ale i umístění. Takové jsem na světové scéně ještě nepředvedl. Běhá mi to, jsem zdravý a můžu naplno těžit z přípravy, jak ji trenér postavil,“ líčil nadšeně Holuša.

„Příští sobotu bych měl běžet ve Stuttgartu, kde by měl být i Kaki, takže čekám, že se bude rozbíhat ještě rychleji. Třeba se mi z toho povede zaběhnout také ještě rychlejší čas. Také bych někdy později chtěl zkusit patnáctistovku, najít vhodný závod by teď neměl být problém,“ přeje si talentovaný běžec, jenž za tři týdny oslaví 22. narozeniny.

Starty Škrobákové, Novotného, Lustigové, Šnebergra
Smůlu měla kolegyně Svobody na překážkách Lucie Škrobáková, která si vylepšila letošní maximum v rozběhu na 8.14 a ve finále na 8.11. I to však svěřenkyni Jany Jílkové nestačilo o setinu na nominaci na HMS, z Karslruhe si odvězla 7. příčku. Disciplínu ovládly Američanky, ve výkonu roku 7.90 zvítězila Lolo Jonesová, o setinu pod 8 vteřin se dostala Ivette Lewisová. Stejného umístění jako Škrobáková dosáhl Roman Novotný, výkon 758 cm je však od potřebného limitu pro Dauhá o poznání dále.

Solidní patnáctistovku zaběhla Marcela Lustigová, když protnula cíl jako třetí za 4:16.12. Za svým halovým maximem zaostala o 67 setin, pro účast na MS by musela svůj osobní rekord posunout až na 4:12. Závod jednoznačně ovládla Etiopanka Gelete Burkaová, jež vylepšila letošní světové maximum na 4:03.92. Navrátilci na závodní dráhy Michalu Šnebergrovi úvodní start příliš nevyšel. Na deváté příčce si na trojce zapsal čas 8:24.50. Naopak vydařený comeback zaznamenal vítěz, Saif Saíd Šahín v barvách Kataru, jenž krom toho zapsal i druhý čas roku (7:43.44). Z dalších výkonů ještě zmiňme rovné dva metry, které předvedla domácí Ariane Friedrichová, či nejrychlejší ženskou šedesátku od HMS 2008 v podání Laverne Jonesové-Ferretteové, jež v rozběhu posunula národní rekord Panenských ostrovů na 7.09. Ve finále byl jen o dvě setiny pomalejší.  

Výsledky z Karlsruhe zde.

O limit usilovala v Bratislavě také Martina Šestáková. Svěřenkyně Michala Pogányho tu zvítězila, předvedla však navlas stejně dlouhý skok jako před týdnem v Bordeaux a 13.71 na HMS nestačí.

Zpráva z Bratislavy zde.

Michal Procházka