Svozil veze evropské stříbro
Jan Svozil se už ve včerejší kvalifikaci blýsknul parádním osobákem 61.65, a tak šel do finále se zdravým sebevědomím. V něm navíc zahájil velmi kvalitním pokusem na 59.01. V druhé sérii se pak ještě zlepšil na 59.93 a figuroval na stříbrné pozici. Další posun už nepřišel, ale Honzovi i tak výkon těsně pod 60 metrů na zisk prvního velkého cenného kovu v kariéře stačil. Co se týká umístění, dosáhl nejspíš maxima, kterého mohl. Neohroženým králem mistrovského klání byl Ukrajinec Mykhailo Brudin, jenž při svém triumfu ještě vylepšil vlastní letošní nejlepší světový výkon kategorie do 20 let z kvalifikace na 66.58. Bronz si vyházel díky osobnímu rekordu 59.86 Nizozemec Yannick Rolvink.
Adéla Tkáčová vstupovala do druhého dne sedmiboje z průběžné desáté pozice. V dálce zapsala 570 centimetrů, což na posun pořadím nestačilo. Toho se dočkala v oštěpu, kde se díky hodu 42.28 posunula až na páté místo. Velmi statečně si vedla v závěrečné osmistovce, když si ji v podstatě celou odtáhla a proběhla cílem jako první v osobním rekordu 2:19.22. V celkovém součtu pak posbírala 5652 bodů, což znamená vylepšení sedmibojařského kariérního maxima o 83 bodů a posun na šesté místo českých historických tabulek mezi juniorkami. Z Jeruzaléma si Adéla odveze parádní čtvrté místo, přičemž na bronzovou Rakušanku Sophii Kreiner ztratila jen 46 bodů. Dva nejcennější kovy vybojovaly Němky. Titul mistryně Evropy náleží Sandrině Sprengel za 5928 bodů. Stříbro si na krk pověsí její reprezentační kolegyně Pia Messing (5790 bodů).
Koulařka Martina Mazurová obsadila před rokem právě na stadionu Givat Ram čtvrté místo na mistrovství Evropy do 18 let a stejného umístění dosáhla i letos mezi juniorkami. Nejdelší pokus zaznamenala svěřenkyně trenéra Viktora Znojila ve třetí sérii, kdy její náčiní dopadlo na 15.40. Další posun už pak nepřišel, což znamenalo opět umístění těsně pod stupni vítězů. K bronzu chybělo Martině 15 centimetrů. Němka Chantal Rimke brala tento cenný kov za 15.55. Jasnou vládkyní kruhu byla její krajanka Nina Chioma Ndubuisi, která navíc svůj primát ověnčila letošním nejlepším světovým výkonem této kategorie 17.97. Stříbro vybojovala Polka Zuzanna Maslana za 16.90.
Adéle Holubové je stále ještě pouhých 15 let, ale v rozbězích na 800 metrů předvedla vyzrálý taktický výkon. Po celou dobu závodu si hlídala jeho čelo a přibližně 170 metrů před cílem svým soupeřkám nastoupila. Vedení se jí celkem bez problému podařilo udržet až do cíle, kterým proběhla v čase 2:06.30 a nebude chybět v boji o cenné kovy.
O několik desítek minut později napodobil Adélu Holubovou ve stejné disciplíně chlapců Jakub Dudycha. Ten byl favoritem svého rozběhu a papírové předpoklady potvrdil. Ač si po taktické stránce nepočínal tak, jak by si představoval, ve finiši byl naprosto dominantní a svůj rozběh ovládl v čase 1:49.27. Jiřího Pavla Češku bohužel limitovalo svalové zranění, což bylo znát zejména v druhém okruhu, kdy už nedokázal svým soupeřům konkurovat a doběhl osmý za 1:55.40 a skončí dvaadvacátý.
Naprosto bezproblémový průběh výškařské kvalifikace za sebou má Tomas Järvinen. Ten byl jedním ze tří závodníků, kteří měli až do 211 centimetrů naprosto čistý zápis a mohl se tak při své premiéře na velké mezinárodní akci těšit z postupu do finále. Na účast mezi nejlepšími stačilo Tomasovi absolvovat pouhé čtyři pokusy.
V každém ze tří semifinálových běhů na 110 metrů překážek jsme měli zastoupení. Nejlépe si vedl hned v tom úvodním Štepán Štefko, jenž si s ideální podporou větru rovné dva metry za sekundu dosprintoval pro osobní rekord 13.63. Z dosavadního kariérního maxima ukrojil čtyři setiny a posunul se na čtvrté místo českých historických tabulek mezi juniory. Jeho čas však na finále nestačil a skončí čtrnáctý. Z nového osobáku se mohl těšit také dvacátý Roman Kadavý. Též on se díky výkonu 13.84 dostal do TOP 10 české historie v této kategorii, konkrétně na devátou příčku. Tomáš Dvořák tentokrát neprožil vydařený závod a bral 22. místo za 14.00.
Nový rekord šampionátu byl k vidění ve finále dálkařů a obstaral ho vítězný Ital Mattia Furlani, jenž si vyskákal zlato za 823 centimetrů, čímž posunul šestatřicet let starý rekordní zápis reprezentanta tehdejšího Sovětského svazu Vladimira Ochkana o pět centimetrů. Furlani mě však tentokrát velmi zdatného soupeře, a tím byl Bulhar Bozhidar Saraboyukov, který zapsal jen o centimetr méně (822). Bronz putuje na Ukrajinu díky Nikitovi Masliukovi (797, +2.3 m/s).