Sýkora vybojoval evropské zlato

neděle 16. července 2017
Desetibojař Jiří Sýkora je novým evropským šampionem do 22 let v desetiboji. V Bydhošti nenašel přemožitele a může se těšit z další velké medaile. Páté místo obsadil půlkař Filip Šnejdr, sedmá skončila na pětce Moira Stewartová a osmá místa obsadili překážkář Vít Müller a štafeta čtvrtkařek.

Jiří Sýkora dokázal v mistrovském sedmiboji posbírat 8084 bodů a mohl se tak po třech letech těšit ze své druhé velké medaile, která byla opět tou nejcennější. Přes osm tisíc se dostal ještě stříbrný Švéd Fredrik Samuelson, jehož součet činil 8010. Nový osobní rekord 7956 bodů vynesl bronzovou medaili Elmo Savolovi z Finska.

Jiří si dokázal v průběhu druhého dne vylepšit hned tři osobní rekordy v jednotlivých disciplínách. Na stodesítce překážek zahájil časem 14.15. Zde ze svého dosavadního maxima ubral čtyři setiny a byl nejrychlejší z celého startovního pole. V podobném duchu pokračoval v diskařském sektoru, kde se lepšil každým pokusem a v závěrečné sérii se poprvé v kariéře dokázal dostat přes 50 metrů. Jeho náčiní dolétlo na 50.37. Ani zde nebyl žádný ze soupeřů lepší. Trochu za očekáváním zůstal ve skoku o tyči, když se přenesl přes 450 centimetrů, což je pod možnosti našeho reprezentanta. Chuť si však spravil v oštěpu. Hned jeho první pokus dopadl na 63.36, což znamenalo další vylepšení osobního maxima, připsal si třetí nedělní dílčí prvenství během a výrazně nakročil k zisku zlaté medaile. V závěrečné patnáctistovce si už svého největšího soupeře Fredrika Samuelsona pohlídal a mohl se tak těšit ze své druhé velké medaile, která je opět tou nejcennější.

Česká atletika měla zastoupení i ve finále závodu na 800 metrů mužů v podobě Filipa Šnejdra a svěřenec trenéra Petra Novotného si nevedl vůbec špatně. Do cíle finišoval na pátém místě v čase 1:49.19. Za pódiovým umístěním zaostal o půl vteřiny. O vítězi rozhodovala jediná setina, která hrála ve prospěch Švéda Andrease Kramera (1:48.15), jenž se tak stal mistrem Evropy. Stříbro si na krk pověsil Brit Daniel Rowden (1:48.16). Bronzovou příčku uhájil Němec Marc Reuther (1:48.66).

Úspěšnou premiéru na evropském šampionátu do 22 let má za sebou běžkyně Moira Stewartová, která doběhla na pětce na sedmém místě a zaznamenala čas 16:16.83. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška byla v závodě aktivní a předvedla i solidní závěrečný okruh. Odměnou jí bylo další bodováné umístění pro český tým. Zlatou medaili v novém rekordu šampionátu 15:01.67 získala turecká suverénka Yasemin Canová. S téměř deseti vteřinovým odstupem byla druhá Němka Alina Rehová (15:10.57). Na stupně vítězů se vešla ještě třetí Švédka Sarah Lahtiová (15:14.17).

Vít Müller odstartoval do finále běhu na 400 metrů překážek ve třetí dráze, kterou měl již v rozběhu i semifinále. Závod mu však nevyšel podle jeho představ, když finišoval na osmém místě v čase 50.63. Pro evropský titul si doběhl hlavní favorit Karsten Warholm z Norska. Navíc svůj úspěch ozdbil i překonáním rekordu šampionátu, který má nyní díky němu hodnotu 48.37. Ze stříbra a nového švýcarského národního historického maxima v této kategorii 49.14 se radoval Dany Brand. Osobní rekord si na 49.31 vylepšil Francouz Ludvy Vaillant.

Do rozběhu na 4 x 100 metrů nastoupil  v sedmé dráze i náš kvartet. Sestava Helena Jiranová, Barbora Dvořáková, Martina Hofmanová a Marcela Pírková sice doběhla do cíle na třetí přímo postupové pozici. Následně však byla diskvalifikována za přeběhnutou předávku mezi Martinou Hofmanovou a Marcelou Pírkovou. Finále tak bude bez české účasti. V něm se radovaly z titulu Španělky (43.96) před Francouzkama (44.06) a Švýcarkama (44.07).

Diskvalifikace bohužel postihla i naše muže ve stejné disciplíně. Dominik Záleský předčasně vyběhl z bloků a naše štafeta je mimo hru. Z titulu se radovali Němci, kteří o tisíciny porazili Brity. Obě štafety běžely 39.11. Trochu překvapivý bronz získali Finové (39.70).

České vystoupení na mistrovství uzavřela štafeta žen na 4 x 400 metrů. Sestava Helena Jiranová, Michaela Bičianová, Martina Hofmanová a Marcela Pírková zaběhla ve finále čas 3:38.13 a obsadila osmé místo. Mistryněmi Evropy se staly Polky (3:29.66). Stříbro putuje do Německa (3:30.18), které těsně uhajilo svou pozici před dotírajícími Ukrajinkami (3:30.22).

Disciplíny  bez české účasti

Další velký mezinárodní úspěch získala chorvatská olympijská vítězka Sara Kolaková. Chorvatka ovládla oštěpařské finále hodem dlouhým 65.12. Velmi zdatně si vedly i její soupeřky. Jen o necelý metr zpět zaostala v novém osobáku 64.47 Lotyška Anete Kocinová. Z bronzu se radovala též v osobním maximu 63.03 Polka Marcelina Witeková.

Trojskokanské zlato si vyskákal v nejlepším letošním evropském výkonu do 22 let 17.18 Nazym Babayev z Ázerbajdžánu. Vylepšení finského národního rekordnu na 17.14 znamenalo stříbrný zisk pro Sima Lipsanena. Třetí skončil favorizovaný Němec Max Hess (16.68).

Finále dálkařek bylo dramatické až do posledních skoku. Právě v závěrečné sérii si totiž dolétla pro zlatou medaili Francouzka Yanis Davidová. Její vítězný pokus měřil 656 centimetrů a dostala se před do té doby vedoucí Němku Annu Bühlerovou (650). s bronzovou medailí se musela "spokojit" Ukrajinka Maryna Bekhová (648).

Ve výškařském sektoru dominovaly ukrajinské závodnice. Nejcennějí kov si na krk pověsila Julia Levčenková, která dokázala ve finále úspěšným skokem přes 196 centimetrů vyrovnat letošní nejlepší evropský výkon této kategorie. Její reprezentační parťačka Iryna Herašenková se mohla těšit ze stříbra za 192 centimetrů. Bronzová Italka Erika Furlaniová zdolala 186 centimetrů.

Diskařským mistrem Evropy se stal Nor Sven Martin Skagestad, jehož disk dolétl do vzdálenosti rovných 61 metrů. O necelý metr za ním zaostal stříbrný Rumun Alin Alexandru Firfirica (60.17). Přes šedesát metrů se dostal ještě bronzový Němec Clemens Prüfer (60.08).

Napínavý doběh finále čtvrtky překážek žen vyzněl nejlépe pro Italku Ayomide Folorunsovou, která jako jediná dokázala svůj čas stlačit pod šestapadesát vteřin (55.82). Stříbrný cenný kov a nový osobák 56.08 si odveze Britka Jessica Turnerová. Bronz putuje na Island díky Arně Stefanii Gudmundsdóttirové (56.37).

Roli jednoznačné favoritky potvrdila na patnáctce žen potvrdila Němka Konstanze Klosterhalfenová. Ta svým soupeřkám nastoupila dvě kola před koncem doběhla si pro titul evropské šampionky v čase 4:10.30. Jedinou závodnicí, která alespoň částečně dokázala zachytit její nástup byla Polka Sofia Ennauouiová a brala stříbro (4:13.54). Na stupně vítězů ji doprovodila k radosti domácího publika její reprezentační kolegyně Martyna Galantová (4:17.91).

O vítězi tyčkařského klání rozhodoval až lepší zápis. Belgičan Ben Broeders i Francouz Alex Chapelle totiž shodně zdolali 560 centimetrů. Broeders však tuto hodnotu skočil napoprvé a díky tomu bral zlato. Chapelle byl stříbrný. Bronz vyskákal pro Španělsko Adrián Valles (550).

Stýpl mužů byl italskou záležitostí. Reprezentanti z Apeninského poloostrova si odvezou z Bydhošti dva nejcennějí kovy. Jako první proběhl cílem v čase 8:34.33 Yohanes Chiappinelli. Hned za ním doběhl jeho krajan Ahmed Abdelwahed (8:37.02). Bronz těsně uhájil Brit Jamaine Coleman (8:40.44).

Celý program mistrovství uzavřely štafety na 4 x 400 metrů mužů, kde byli nejrychlejší borci z Velké Británie (3:03.65) před domácími Poláky (3:04.22) a Francouzi (3:05.24).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová