Sýkora zatím pátý, mílař Zenkl celkově 13.

středa 23. července 2014
V Eugene v noci na dnešek českého času odstartovalo 15. mistrovství světa juniorů. Desetibojař Sýkora je po prvním dni ve hře o jednu z medailí, Zemaník byl na desítce 22. Do bojů o medaile prošly oštěpařka Vytlačilová i tyčkařka Šilhanová, těsně unikl postup na patnáctistovce Zenklovi.

Nebýt nevydařené výšky, kde po 194 cm ztratil přibližně sto bodů, mohl být Jiří Sýkora po prvním dni desetiboje na MS do 19 let velmi spokojený. Svěřenec Pavla Svobody (na foto při MČR v Třinci) v ostatních čtyřech disciplínách předváděl výkony velmi blízko osobním rekordům. Stovkou za 10.92 s (+0.5 m/s) zaostal od OR jen tři setiny, na čtvrtce za 49.00 dvě desetiny, v kouli (15.50) jde o jeho druhý nejlepší výkon při víceboji. Zvláštní pozornost zaslouží dálka, v níž si Jiří prožil nepříjemnou chvilku poté, co jeho původní výkon z druhé série byl ze 798 – ač podle všeho oprávněně – zrevidován na 735 (+2.0). Sýkora se součtem 4206 ztrácí na vedoucího Australana Dublera 123 bodů, průběžný bronz leží 32 b „blízko“.

Druhý český zástupce v desetiboji a medailista z loňského dorosteneckého MS Jan Doležal bude snad ještě více žehrat na nezdar ve výšce, kde skočil jen základ 176 cm, přičemž ve víceboji jinak zvládl 190 a mimo něj už i 195. Jinak ale svěřenec Vítězslava Peruna závodil první den parádně, minimem byl vícebojařský osobák v dálce 697 (+0.3), ve zbylých třech disciplínách posouval absolutní maxima: stovku o šest setin na 11.03 (+1.0), kouli o 9 centimetrů na 14.74, čtvrtku poprvé pod padesát – 49.94. Doležalovi patří sice s 3845 b až 24. příčka, na druhou stranu je k posunu o deset míst vpřed potřeba méně než sto bodů.

Parádně zvládla kvalifikaci Rebeka Šilhanová, když jí na postup do tyčkařského finále stačily dva skoky. Svěřenkyně trenérů Žižky a Patery se přenesla napoprvé přes 390 a 410 cm a „lepší“ byla v tomto ohledu pouze Ruska Lutkovská, která absolvovala jen vyšší z úrovní (v zápise se pochopitelně dělí o první místo spolu s další dvojicí tyčkařek, které nezaváhaly a zdolaly 410). Dál k předepsané normě 415 už soutěž nepokračovala, rozhodčí do finále vzali čtrnáct závodnic, včetně tria s nejčistším zápisem na čtyřech metrech.

Srdce bojovnice prokázala už v první fázi soutěže Tereza Vytlačilová. Svěřenkyně Jaroslava Kacálka se dosud věnovala hlavně víceboji, oštěpem před MS hodila za 53 metrů předepsaných pro finále jedinkrát ve větrném Třinci a i v Eugene to nakonec vypadalo, že vše hraje proti ní. Po slabém úvodním pokusu (41.93) se sice výrazně zlepšila, ale i 49.81 z druhé série dávalo v její první skupině malou šanci na postup (nakonec by také nestačilo). Při poslední možnosti se však Tereza vzepjala a nejdůležitější hod dosavadní kariéry doletěl na 53.06, což ji mezi tuctem postupujících zařadilo na pátou pozici. Nejdále ze všech hodila Polka Andrejczyková (56.23).

Ani téměř o vteřinu vylepšený osobní rekord 3:45.79 Adama Zenkla (na foto při MČR v Třinci) neposlal do finále patnáctistovky. K tomu, aby svěřenec Vladimíra Černého naplno využil nejrychlejšího ze tří běhů, bylo třeba porazit Němce Lawnika, jenž byl nakonec na šestém místě v cíli o 57 setin dříve a s posledním časem postoupil mezi dvanáct nejlepších. Zenklovi bude patřit v konečném účtování třináctá pozice.
Na 1500 metrů nastoupil také Filip Sasínek. Svěřenec Antonína Slezáka, jenž poběží na MS ještě stýpla – vloni v něm byl ve finále MS „17“ –, se zpočátku staral o volnější tempo (čtvrtka za 62.3), na zrychlení v druhé polovině trati ale nedovedl zareagovat tak jako soupeři a doběhl 9., celkově pak s časem 3:50.39 bude 25.

Premiérovou medailovou disciplínou mistrovství byla desítka a podle očekávání v ní kralovali Východoafričané, kteří obsadili prvních šest míst. Nejvyšší stupínek si však nevybojoval ani jeden zástupce dvou velmocí, ale Uganďan Cheptegei, jenž diktoval tempo závodu v jeho druhé polovině a nakonec i zvítězil za 28:32.86 min., o vteřiny před dvojicí Cheboi a Kosimbei z Keni. Lepší z české dvojice, Jakub Zemaník, zvládl pětadvacet okruhů za 31:06.76, tedy o kousek pomaleji než byl kvalifikační limit (31 min.), což znamenalo pro Zenklova kolegu z „Black teamu“ 22. místo. Větší ztrátu na výkon, s nímž se do Eugene nominoval, nabral Dominik Kubec, svěřenec Miroslava Wastla zvládl trať za 31:47.15 a skončil na 29. příčce.

Kladivářce Pavle Kuklové po dvou křížcích zabojovala a podařilo se jí v poslední sérii zapsat 53.84 m, což ji zařadí na konečné 23. místo. Pro finálovou dvanáctku by se potřebovala svěřenkyně Pavla Kukly přiblížit na méně než metr ke svému osobnímu rekordu 58.10, neboť poslední postupová pozice ležela na úrovni 57.17. Nejdále se dostala v kvalifikaci Ukrajinka Šamotinová (64.78).

A doplňme ještě ve stručnosti zpravodajství v disciplínách bez české účasti. V rozbězích stovky byli vcelku jasně nejrychlejší Britka Asher-Smithová za 11.18 a favorizovaný domácí Brommell, světový juniorský rekordman běžel výborných 10.13. Překážkovou stodesítku zvládl v prvním kole nejlépe Brit Omoregie (13.24), dál jde hladce i autor třetího času historie Francouz Belocian (13.40). Na čtvrtce ovládl rozběhy Japonec Kato (46.23), na půlce Islanďanka Hinriksdóttirová (2:03.41). Do druhého dne vstoupí po suverénním výkonu v tom prvním Britka Lakeová, se ziskem 3821 b, k němuž nejvýrazněji přispěla parádní výška (1.94), má na Nizozemku Visserovou náskok 169 a Kubánku Rodríguezovou dokonce 260 bodů.