Tabačková a Švábíková jsou ve finále

úterý 19. července 2016
Dvě finálové účasti vybojovaly české atletky při dnešním programu MSJ. Podařilo se postoupit oštěpařce Nikol Tabačkové a tyčkařce Amálii Švábíkové. Dál jde i čtvrtkařka Zdeňka Seidlová. Desetibojař Ondřej Kopecký je průběžně osmnáctý.

Nejlépe se dařilo oštěpařce Nikol Tabačková. Ta se v prvních dvou pokusech trápila a nedařilo se jí dostat přes padesát metrů, ale v tom závěrečném zabojovala a hodila 52.45, což ostravskou atletku posunulo do finále z devátého místa. Nejdelší hod kvalifikace předvedla favoritzovaná Turkyně Eda Tugsuzová (57.77).

Rozjela se také soutěž desetibojařů, kde jsme měli zastoupení v Ondřeji Kopeckém, který zahájil stovkou za 11.39. V dálkařském sektoru skočil nejlépe v třetím pokusu, když dopadl na 659 centimetrů. V kouli si pak dokázal vylepšit osobní rekord na 13.61. Čtvrtou disciplínou byla výška, ve které překonal nejlépe 189 centimetrů a první den završil čtvrtkou za 51.26. Ondřej tak přenocuje na osmnácté příčce se ziskem 3660 bodů. Ve vedení je Bělorus Maxim Andraloits (4205 b.)

Do finále postoupila také tyčkařka Amálie Švábíková, když dokazala na druhý pokus překonat 415 centimetrů, čímž se kvalifikovala mezi dvanáctku nejlepších. Druhá česká zástupkyně v soutěži Nikola Pöschlová obsadí za výkon 395 centimetrů sedmnácté místo.

Čtvrtkařka Zdeňka Seidlová ukázala, že umí naladit formu na správný moment, jelikož si ve svém běhu dosprintovala na druhém místě pro přímý postup do semifinále, a to ve svém nejlepším letošním čase 54.13.

Naopak rozbězích na 800 metrů skončila cesta šampionátem pro Vednulu Hluchou. Ve svém běhu finišovala na sedmém místě v čase 2:09.64, což na postup do semifinále nestačilo a Vendula tak bude celkově čtyřiadvacátá.

O nejvýraznější výkon prvního dne šampionátu se postaral polský koulař Konrad Bukowiecki. Ten totiž nejenže získal mistrovský titul, ale vybojoval ho v novém juniorském světovém rekordu 23.34. Kvalitní výkon předvedl i stříbrný Rumun Andrei Toader, který hodem dlouhým 22.30 vylepšil národní juniorský rekord. Bronz si na krk pověsil Američan Bronson Osborn (21.27).

Zahanbit se nenechali ani vytrvalci v závodě na 10 000 metrů. Vítězem se stal Keňan Rodgers Kwemoi, který proběhl cílem jako první v rekordu šampionátu 27:25.23. Nedaleko za ním zaostali stříbrný Aron Kefle z Eritreje (27:26.20) a bronzový Uganďan Jacob Kiplimo (27:26.68).

Petr Jelínek, foto:S. Šuška