Tady je Siangovo
Liou Siang v Číně táhne. Dny, kdy byly na programu jeho závody, fanoušci dlouho dopředu vyprodali a ti, na které se nedostalo, pak byli na černém trhu konfrontováni s masivní přirážkou, jež prý šplhala až k dvacetinásobku původní ceny. Jeho přítomnost provází frenetické řičení z hrdel především fanynek, které jsou často u vytržení takového, že se nejsou schopny ovládnout ani v případech, kdy to je žádoucí a kdy to není příjemné ani jejich idolu. Třeba při startech závodů, o čemž by jistě mohli povyprávět naši překážkáři Martin Mazáč a Petr Svoboda, kteří se utkali se Siangem na HMS v Kataru.
A to byla v Dauhá relativně malá hala, v níž čínští příznivci čítali maximálně stovky. Co se teprve muselo dít na domácí půdě na monstr stadionu v Kantonu (Guangzhou)? „Čekal na něj celý stadion. Vše ostatní jako by bylo dnes nepodstatné. Odhadem 65 tisíc diváků bylo ve varu jakmile jejich miláček vstoupil na plochu,“ popsal z místa dění náš spolupracovník Aleš Gräf.
Bývalý světový rekordman své příznivce nezklamal a doběhl si pro jasné vítězství, už své třetí na Asijských hrách. Navíc ve skvělém čase 13.09, který jej řadí v letošních tabulkách hned za premianty Olivera a Roblese. Tak rychle Siang neběžel od MS v Ósace 2007, kde se stal světovým šampionem. Poté jej jako jednu z hlavních hvězd olympiády na domácí půdě v Pekingu postihlo zranění, s jehož následky se 27letý borec vyrovnával dosud. Na letošním halovém MS se však již dostal alespoň do finále a středeční čas jej opět definitivně vrací na překážkářské výsluní.
Podařený večírek na stadionu Aoti ještě korunoval druhým místem Shi Dongpeng (Š' Tung-pcheng), jež na svého věhlasného krajana ztratil 29 setin. „Vyhlášení tohoto závodu proběhlo ještě ten samý den. Ačkoliv mezi doběhem a začátkem ceremoniálu bylo minimálně 20 minut a na stadionu se již vůbec nic nedělo, diváci zůstali na svých místech a prakticky nikdo neodešel,“ vylíčil Gräf.
Výkony dalších atletů zůstaly ve stínu Siangova představení. Neměly by však zapadnout počiny třeba Iránce Ehsana Hadadiho, který poslal disk do úctyhodné vzdálenosti 67.99 m, nebo Korejce Kima Duk-Hyunga, jenž vyhrál dálku skokem 811 cm.