Také neděle se v Táboře vydařila
Jako první načali soutěžní účet jako již tradičně kladiváři, přičemž jejich soutěž byla o to sledovanější, že v ní startoval Lukáš Melich (Dukla), který včera na mítinku ve Štětíně poprvé v kariéře překonal ceněnou 80metrovou hranici a dostal se na třetí místo letošních světových tabulek. Daleko házel i dnes, byť kvůli únavě absolvoval jen čtyři pokusy. Ten druhý byl nejdelší a měřil 78.04 m. "Přesun z Polska byl náročný, dorazil jsem ve čtyři hodiny ráno a ani pak jsem toho moc nenaspal. Proto to bylo z mé strany takové unavené a jsem rád, že jsem přehodil aspoň těch 78 metrů. Nyní mě ještě čeká mistrovství Evropy družstev a Zlatá tretra, pak bych už potřeboval přitrénovat směrem k mistrovství světa," prohlásil šestý z loňské olympiády v Londýně, který nejzdatnějšímu ze svých dnešních soupeřů, Michalu Fialovi z Kroměříže, nadělil více než deset metrů. Třetí byl s 65.50 kladenský Miroslav Pavlíček.
Že je Jaroslav Bába suverénem domácí výšky, je známá věc, a tak se i tentokrát spíše než to, zda vyhraje mistrovský závod, řešila kvalita jeho výkonu. Nakonec se zastavila na 226 cm. "Je to mírné zlepšení mého letošního maxima. Radši bych, abych ho posunul nad 230 cm, ale zbývá mi ještě dost kvalitních závodů, abych to do mistrovství světa stihl," prohlásil bronzový medailista z letošního HME. Za ním se seřadila trojice soupeřů s 212 cm, přičemž nejlepší zápis měl Petr Pícha ze Sokola České Budějovice. Na bronz dosáhl Martin Heindl z JAC Brno, smolné brambory zbyly na Matyáše Daleckého (Kolín), dobrou náplastí mu však bylo splnění nominačního kritéria pro MEJ.
Sprinty
Dvoustovka žen slibovala mnohé a dá se říci, že se vysoká očekávání naplnila. Vyhrála ji Denisa Rosolová v čase 23.25 (+0.3), čímž o pět setin splnila béčkový limit na mistrovství světa. "V této disciplíně však v Moskvě určitě nebudu startovat, neměla bych ve světové konkurenci šanci," prohlásila stříbrná medailistka z loňského ME na trati 400 m př. "Sama jsem sice myslela na osobák a prolomení hranice 23 vteřin, ale i tak jsem ráda, že tu jsou dobré sprinterky a můžeme se tahat k dobrým časům," řekla na adresu stříbrné Kateřině Čechové, jež za limitem zaostala o jednu desetinu (běžela 23.40) a také své kolegyně z disciplíny, Zuzany Hejnové, jež za Rosolovou zaostala o čtyři desetiny. Pod 24 vteřin se dostala ještě čtvrtá Martina Schmidová z USK Praha, za ní si Klára Seidlová vyběhla časem 24.12 limit pro MEJ.
Mezi muži se vynikajícím časem 20.67 (-0.9), jen osm setin od jeho vlastního národního rekordu, blýskl mistr Evropy na čtvrtce Pavel Maslák. "Teď převládá zklamání z toho, že jsem rekord nepřekonal," přiznal svěřenec Dalibora Kupky, jenž vytáhl k času 20.99 svého kolegu z Dukly Lukáše Šťastného. Třetí skončil s časem 21.26 Slávista Jan Jirka.
Favoritkou čtvrtky byla Jitka Bartoničková (USK) a své roli nakonec dostála, byť to pro ni rozhodně nebylo snadné. Zdatnými soupeřkami jí totiž byla Lenka Masná z pražského Olympu a vítkovická Jana Slaninová, které po výkonech 53.42 a 54.52 obsadily zbylé stupně vítězů. Bartoničková triumfovala ve třetím nejlepším čase kariéry 52.87. "Určitě se běží líp, když vím, že mi jsou soupeřky na dosah, než když jsem osamocená jako třeba včera v rozběhu," prohlásila stabilní členka úspěšné reprezentační štafety, jež má na kontě bronzy z HMS 2010, ME 2012 a HME 2013.
Mezi muži nebylo ještě kousek před cílem jisté, kdo nakonec uzme mistrovský titul. Byl to staroboleslavský Jan Tesař, jenž měl nejlepší poslední metry a díky výkonu 46.77 mohl slavit. "Je to můj první titul v životě, takže pocity jsou fajn," vyznal se vítěz. Petr Lichý za ním zaostal o 32 setin, další Duklák, půlkař Jan Kubista vpadl do cíle ještě o čtyři setinky později.
Ze strany českých závodníků zřídka vídaný výkon pod 50 vteřin na trati 400 m př. předvedl táborským divákům Václav Barák ze Slavie. Uznávanou hranici pokořil výkonem 49.95 poprvé v kariéře a na 35 setin se přiblížil B limitu na mistrovství světa. "Já jsem z toho naprosto nadšenej, na takový čas jsem si vůbec nevěřil, maximálně na letošňák okolo 50.50, tohle je naprosto super. Je ale pravda, že trenér mi tvrdil, že to bude dobré, jenže já mu nevěřil," přiznal se svěřenec Petra Novotného. S jistým odstupem na obě strany si pro stříbro doběhl v čase 50.76 Michal Brož z Dukly, bronz slavil další Slávista Daniel Musil.
Nad dlouhými překážkami žen kralovala nejstarší z finalistek, zlínská Kateřina Hálová, jež dosáhla času 58.69. "Dneska mi všechno vyšlo ideálně, v konci jsem mohla zatahovat a jsem moc ráda za osobák," těšilo vítězku. Za ní se Karolina Hlavatá z USK Praha vylepšila výkonem 59.73 za hranici A limitu pro MEJ. Spolu s ní se do Rieti nominovala i čtvrtá Denisa Vondrášková výkonem 60.12, jímž o 15 setin zaostala za bronzem Kamily Němcové.
Běhy
Nejlepší české půlkařky daly přednost jiným tratím, cesta k titulu se tak otevřela dalším. Je však třeba říci, že závodnice se chopily příležitosti se ctí a ukázaly divákům dramatický závod s urputnými souboji o medaile. Tu nejcennější nakonec získala v čase 2:11.14 Eliška Kutrová, když odrazila nápor své oddílové kolegyně z Olympu Brno Olgy Půčkové, která proťala cíl o čtyři desetiny později. "Bylo to velice náročné, jsem ráda, že jsem to zvládla. Šla jsem naplno v podstatě celý závod, jsem hodně ráda, že nebyl ani o metr delší. Jak se odměním za titul? Odleduju nohy a budu trénovat dál," pronesla Kutrová s nadhledem. Bronz si vysloužila sušická Martina Brejchová, která v cílové rovince předčila Lenku Švábíkovou, jež většinu závodu odtáhla.
Velice zajímavý byl i závod mužů, v němž finalisté zvolili zpočátku poměrně volné tempo, aby se v druhém z okruhů pořadí permanentně přelévalo až do cílové šachovnice. V ní byl nakonec v čase 1:53.17 jako první Tomáš Vystrk ze Slezanu Opava, který tak získal premiérový titul pod otevřeným nebem. "Čekal jsem, že to bude rozběhnuté rychleji, nakonec to bylo na finiš, což mi hrálo do karet. Tatika asi běžně mojí doménou není, dneska se mi to ale povedlo. Měl jsem i štěstí a to k tomu patří," řekl novopečený šampion. Druhý byl jen o čtyři setiny zpět Jan Pokorný ze Stodůlek Praha, bronz bral Jakub Ševčík, který tak odsunul favorizovaného Miroslava Buriana mimo medailové pozice.
Patnáctistovku žen vyhrála v čase 4:18.96 Lucie Sekanová, až do cíle na ni však dotírala Diana Mezuliáníková, která nakonec ztratila osm desetin. Zato však o 21 setin splnila nominační kritérium pro ME v do 22 let v Tampere. V kontaktu byla až do polední zatáčky také Eva Krchová, jež získala bronz. "Byly jsme s holkama najednou a vyhecovalo nás to k dobrým časům, mě konkrétně k osobnímu rekordu," těšilo vítěznou Sekanovou. Na čtvrtém místě doběhla Anežka Drahotová, která časem 4:24.89 rozšířila paletu svých limitů na pětici tratí. Vedle patnáctistovky se totiž nominovala na trojku hladkou i s překážkami, pětku a chůzi.
Milan Kocourek z Kroměříže se k mílařskému titulu dopracoval ve stylu start cíl, když v závěru musel odrážet mohutný atak Petra Vitnera z Nového Města nad Moravě. Poutavý sprinterský souboj však vyhrál a na svého soka měl v cíli po výkonu 3:55.07 k dobru 38 setin. "Říkal jsem si, že by se dneska mohl někdo tempa ujmout, ale zbylo to zase na mě. Tak jsem si běžel svoje a v závěru zrychlil," krčil rameny všestranný běžec, který se prosazuje na širokém rozpětí tratí od patnáctistovky po desítku. Doplňme, že v tahanici o bronz uspěl kladenský Ondřej Klesnil.
Na ženské pětce dominovala Kristiina Mäki (Hvězda Pardubice), vítězství i čas 16:42.00 však pro ni mělo hořkou příchuť. "Bolelo mě v klenbě a v cílové rovince mi v ní prasklo, tak jen doufám, že to nebude nic vážného," řekla adeptka nominace pro ME do 22 let. O 11 vteřin a 18 setin za ní přibyla do cíle Květoslava Pecková ze Sokola Plzeň, již více než půlminutový odstup měla bronzová Monika Preibischová.
Republikovým šampionem na 5000 m se stal Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě, jenž finišoval v čase 14:42.64. "Bylo dost teplo, což pro pětku není úplně ideální, ale nějak se to dalo," zmínil vítěz, který měl na stříbrného Tomáše Jašu ze Stříbra k dobru přes 13 vteřin. Bronzový David Kučera z Liberce pak ztratil přibližně ještě jednou tolik.
Techniky
Jediný zdařený skok na 435 cm stačil mistryni Evropy Jiřině Svobodové, aby získala další republikový titul do sbírky. Pak spolu s Romanou Maláčovou, která byla také díky úspěchu na 430 cm ještě v soutěži, vynechaly až do výšky 450 cm. Tam však již ani jedna neuspěla. Bronz za 395 cm brala další ze závodnic USK Praha Aneta Morysková.
Dálka mužů se dramatizovala směrem k závěru, před posledním kolem se první tři vešli do dvou centimetrů. Jenže konec korunoval dílo. Nejprve se ze čtvrtého místa do čela posunul se 746 cm Roman Novotný, aby jej pak vzápětí soupeři znovu přeskočili. Největší měrou tak učinil juniorský vícebojař Jiří Sýkora, jenž si posunul osobní rekord na výtečných 764 cm a mj. tak splnil limit pro MEJ. V dálce však svěřenec Pavla Svobody v Rieti závodit nechce. "Chci se plně soustředit na desetiboj, který plánuju vyhrát," nechal se slyšet Sýkora. Ze soutěže si pak odnesl slušné skalpy soupeřů, vedle Novotného také Štěpána Wagnera (stříbrný za 7.52) a Milana Pírka (bronz za 7.47).
Mnoho nechybělo a Martina Šestáková mohla slavit vítězný mistrovský návrat po mateřské přestávce. Nakonec však byla nad její síly obhájkyně loňského titulu Lucie Májková (Olymp Brno) se svým dnešním maximem 13.23. Šestáková skočila o 9 cm méně. Centimetrovou bitvu o bronz před prahem 13metrové hranice vyhrála Klára Michalská z Liazu Jablonec. Smutnou bramborovou byla Kateřina Líbalová z Kladna. "Vloni jsem skočila o půl metru více, takže zas tak spokojená být nemůžu. Cíle do další sezony už asi nemám žádné, já jsem skromná," prohlásila vítězka Májková.
V oštěpu žen byl nejdelší hod k vidění hned v první sérii, v níž kolínská Petra Andrejsková poslala své náčiní do vzdálenosti 53.28, čímž splnila nomianční kritérium pro ME do 22 let. "Jsem ráda, že jsem limit překonala už prvním hodem a nemusela se pak trápit. Na druhou stranu jsem se už nedokázala tolik soustředit na zbytek soutěže," přiznala Andrejsková, která si svým prvenstvím nemohla být příliš jistá až do poslední série. Zejména Irena Šedivá (USK) a Nikol Ogrodníková (Vítkovice) totiž na její pozici vytrvale útočily. Nakonec však neúspěšně. Šedivá brala stříbro za 52.16, Ogrodníková byla třetí s 51.83.
Petru Frydrychovi změřili rozhodčí v soutěži jen dva hody, rozdíl mezi nimi byl pouhé 4 cm. Delších 75.46 svěřenci Jana Železného stačilo pohodlně k titulu, ne už ke splnění nominačního kritéria na mistrovství světa. "Když není limit, nemůže být spokojenost. Alespoň že mi ruka dovolila absolvovat všechny pokusy. Byl to s klukama hezký boj," řekl Frydrych. Nejblíže mu byl Jan Kubeš, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 72.37, třetí příčku obsadil další Duklák, Jakub Vadlejch. S výkonem 70.50 ale asi těžko bude spokojen.
Samotný závěr mistrovství obstaraly čtvrtkařské štafety. V ženské kategorii jasně zvítězily atletky USK Praha (3:44.49), očekávaný duel mezi čtvrtkaři Slavie a Dukly vyzněl pro prvně jmenované. Jejich vítězný čas: 3:12.89.