Tchaj-pej: Juška zlatý, bronz pro Mäki a štafetu

pondělí 28. srpna 2017
Poslední den atletických soutěží na univerziádě na Taiwanu se konečně dočkala česká výprava cenných kovů a hned třech. Dálkař Radek Juška si vyskákal zlato. Mílařka Kristiina Mäki a štafeta čtvrtkařů vybojovali bronzové medaile.

Radek Juška byl hlavním favoritem dálkařského finále. Však také suverénně opanoval kvalifikaci, když v ní dokázal skočit nový český rekord 831 centimetrů. Ve finálovém závodě mu k triumfu stačilo skočit 802 centimetrů. Tento výkon zaznemanal ve třetí sérii a od té doby před sebe už žádného ze svých soupeřů nepustil a mohl se tak po dvou letech radovat z další velké medaile. Stříbro si vyskákal Alžířan Yasser Mohammed Triki za 796 centimetrů. Třetí skončil Francouz Raihau Maiau (791).

Co se jí nepodařilo na pětce, dokázala na patnáctistovce. Řeč je o Kristiině Mäki. Po včerejším šestém místě v závodě na 5000 metrů se dnes dočkala vytoužené medaile na patnáctce. Kristiina si umístění na stupních vítězů zajistila skvělým finišem v posledních sto padesáti metrech, když se probila z šesté pozice až na bronz. "V rozcvičení jsem cítila těch 6.5 kilometru, co jsem zde už odzávodila a modlila se, aby se běželo na finiš, protože sil už příliš nezbývalo. Posledních 500 metrů si moc nepamatuji, ale bouřlivá atmosféra mě hnala dopředu a cíli jsem nemohla uvěřit, že mám medaili. Chtěla bych poděkovat trenérovi, rodičům a všem, kteří mi fandili," řekla. Cílem proběhla v čase 4:20.65. Přemožitelkami se jí staly pouze stříbrná Uganďanka Docus Ajoková (4:19.48) a vítězná Srbka Amela Terzičová (4:19.18).

Na bronzovou medaili dosáhla i štafeta mužů na 4x400 metrů. Tento úspěch se ale nerodil vůbec snadno. První úsek zvládl velmi dobře Jan Tesař, který předával Lukáš Hodboďovi, jenž si vedl po taktické stránce velmi dobře, v závěru mu však docházely síly a při předávce ho postihl pád, ještě předním naštěstí předal kolík Filipu Šnejdrovi ani jeho předávka s finišmanem Vítem Müllerem neproběhla úplně hladce. Müller však dokázal v cílové rovince odrazil atak domácího čtvrtkaře a uhájil bronzovou pozici v čase 3:08.14.

Ve finále osmistovky bojoval o co nejlepší umístění Filip Šnejdr. Náš reprezentant se po většinu závodu držel uprostřed startovního pole. 200 metrů před cílem si vybudoval solidní pozici pro závěrečný finiš, ve kterém mu však chyběly potřebné síly a nakonec z toho bylo sedmé místo za čas 1:48.31. Překvapivým vítězem se stal Mexičan Jesus Lopez Alvarez, který měl ze všech finalistů nejhorší osobák, který si ovšem ve finále vylepšil o více než dvě vteřiny a triumfoval za 1:46.06. Jeho triumf byl o to cennější, že si celý závod odtáhl sám.

V diskařském sektoru byl nejlepší Američan Reginald Louis Jagers (61.24). Výškařskou královnou se stala Ukrajinka Oksana Okuněvová (197). Na pětce mužů bral titul Francouz Fancouis Barrer (14:00.86). Štafety na 4x100 metrů opanovali Japonci (38.65) a po diskvalifikaci Kazachstánek Švýcarky (43.81). Ve čtvrtkařské štafetě žen byly nejrychlejší Polky (3:26.75).