Tebogo a Alfred nejlepšími sportovci OH dle ANOC
Anketa ANOC (Association National Olympic Committees) se vyhlašuje od roku 2014 a vítězové se vybírají napříč sporty. V sudých letech se berou v potaz výsledky na letních či zimních olympijských hrách. V lichých letech se pak hodnotí výkony sportovců na světových a kontinentálních šampionátech.
Oba ocenění atleti letos psali po sportovní stránce historii svých zemí. Letsile Tebogo měl přitom velmi náročný rok. Už v jeho úvodu se blýskl historickým světovým maximem na trati 300 metrů, když časem 30.69 o dvanáct setin překonal předešlý sedm let starý zápis Jihoafričana Wayda van Niekerka ze Zlaté tretry v Ostravě. Na konci dubna se pak na mítinku Kip Keino v Nairobi prezentoval velmi kvalitním časem 19.71. V květnu však přišla velká rána, jelikož mu nečekaně zemřela matka, která ho jinak doprovázela téměř na všech závodech.
Bylo tak otázkou, jak se mu podaří psychicky srovnat směrem k olympijským hrám. Více než měsíc nezávodil, ale do Paříže přijel v životní formě. Na stovce vylepšil vlastní národní rekord na 9.86, což v nabité konkurenci stačilo na šesté místo, ale velká očekávání panovala směrem k jeho oblíbenější dvoustovce, kde měl být největším vyzyvatelem americké hvězdy Noaha Lylese, který už v ten moment měl ve své sbírce zlato ze zmiňovaného finále stovky a na dvojnásobné distanci v posledních letech dominoval.
Jenže ve finále dvoustovky tahal za kratší konec a musel se spokojit s bronzem, když byl nad jeho síly reprezentační kolega Kenny Bednarek, a právě Tebogo, jenž proběhl cílem jako historicky první botswanský olympijský vítěz v africkém rekordu 19.46, který ho zařadil na pátou příčku historických světových tabulek. Následně také výrazně pomohl k historickému stříbru botswanské štafety na 4x400 metrů, když ve finiši svedl parádní souboj s Američanem Raiem Benjaminem a Botswaňané zaznamenali historicky třetí nejrychlejší čas 2:54.53, což bylo jen 24 setin za světovým rekordem vítězné americké sestavy ze světového šampionátu ve Stuttgartu 1993. Tebogo si tak z Paříže odvedl hned dva cenné kovy.
Julien Alfred je reprezentantkou karibského ostrova Svatá Lucie a svou zemi, která čítá jen něco málo přes 160 tisíc obyvatel zapsala do historie už na halovém mistrovství světa, kde vyhrála šedesátku v čase 6.98 a byla to vůbec první medaile z globálního atletického vrcholu pro její domovinu.
V Paříži startovala na stovce i dvoustovce a v obou disciplínách byla vzhledem ke svým předešlým výsledkům v sezóně favoritkou na medaili. Na stovce se očekávala vyrovnaná bitva, kde měla vyniknout úřadující světová šampionka ze Spojených států amerických Sha´Carri Richardson. Ta ovšem nestačila právě na Alfred, která prolétla rovinku v novém národním rekordu 10.72 a přidala další zlatý historických zápis pro Svatou Lucii.
Na dvoustovce byl okruh favoritek o poznání užší a závod dopadl dle očekávání. Vítězkou se stala Američanka Gabby Thomas, která se jako jediná ve finále dostala pod 22 vteřin a Alfred finišovala hned za ní na stříbrné pozici v čase 22.08. Z Paříže tak mohla odlétat spokojena.