Tečku učinil maraton pro Kipchogeho
Ačkoli návštěvy na olympijském stadionu neomračovaly, když tribuny byly slušně zaplněné jen při Boltových představeních, atletika v Riu uchvacovala. To dokazují prosté statistické údaje: tři světové rekordy, osm olympijských, dvacetkrát padl výkon roku. O tom, jak je obtížné po čtyřech letech znovu získat olympijský titul, svědčí další čísla: obhájit se pokusilo 26 jednotlivců, povedlo se pouze šesti, přitom Boltovi a Farahovi dvakrát, čili celkově v osmi disciplínách.
Jednoznačným vládcem se staly stejně jako před čtyřmi lety Spojené státy americké. Tentokrát získali jejich reprezentanti o čtyři tituly i cenné kovy celkově více, jejich bilance je 13 zlatých, 10 stříbrných, 9 bronzových. Díky více druhým místům patří druhá příčka v medailovém pořadí Keni se sbírkou 6-6-1 před Jamajkou - 6-3-2. Následuje Čína, JAR a Británie, nejlepší z evropských zemi. Čtvrtý nejvyšší počet kovů získala Etiopie, ale jediný titul ji poslal až na deváté místo co do hodnoty. V top 10 figuruje před nimi ještě nečekaně Chorvatsko, díky dvěma vrhačským zlatým na sedmé pozici spolu s Německem, jež má stejnou bilanci (2-0-1). Desítku nejlepších pak uzavírá Kanada. Česko se zařadilo díky bronzu Špotákové mezi 42 federací s alespoň jedním kovem.
Také hodnocení výsledků do osmého místa ovládlo jasně USA, jejichž 310 bodů je výrazně více než dohromady druhá Keňa se 131 a třetí Jamajka se 106. Velká Británie už nedosáhla trojciferného výsledku (93), následuje Čína (81), Německo (73) těsně před Etiopií (72), potom Kanada (65), Francie (57) a desítku uzavírá Polsko (45). Česko obsadilo dělenou 18. pozici, vedle bronzu se o to zasloužili čtvrtí Hejnová s Kudličkou, sedmí Balner a Veselý, osmý Vadlejch, do desítky se vešla ještě Drahotová, do finále se probil také Frydrych.
I druhý maraton pro Keňu
Ze Sambodromu na pobřeží Atlantiku, po něm tři desetikilometrové okruhy a pak zpět na místo startu - taková byla trasa olympijského maratonu v Riu de Janeiru. O majitelích cenných kovů se rozhodovalo v závěrečné čtvrtině, mezi 30.-35. km se totiž od vedoucí skupiny, zúžené na devět vytrvalců, oddělila trojice, která se pak postavila na stupně vítězů. A na dalších pěti kilometrech už bylo prakticky jasno i o dělbě medailí, Eliud Kipchoge si vybudoval 36s náskok, který v cíli, kde se objevil po 2 hodinách 8 minutách a 44 vteřinách, takřka zdvojnásobil - na 1:10 min. S tímto odstupem proběhl bránou stříbrný Etiopan Lilesa (2:09:54) o 11 sekund zpět následován bronzovým Američanem Ruppem, pro nějž je čas 2:10:05 osobním rekordem. Dva borce v top 10 mělo pouze USA díky šestému Wardovi, hned za ním doběhl půlmaratonský šampion z Amsterdamu Abraham, další z Evropanů Brit Hawkins byl devátý, obhájce titulu Kiprotich čtrnáctý.
Galerie