Tečku za Birminghamem učinil světový rekord

neděle 4. března 2018
V druhém největším městě Velké Británie vyvrcholilo globální halové měření sil. V závěrečném programu HMS vybojovala štafeta čtvrtkařů ve složení Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák páté místo. Závod vyhráli senzačně Poláci, navíc ve světovém rekordu, Američanky pak na 4x400 m vylepšily rekord mistrovství.

Medailové hodnocení národů ovládli jednoznačně Američané, kteří nasbírali šest zlatých, deset stříbrných, dvě bronzové. Díky dominanci na 1500 a 3000 metrů patří druhá pozice Etiopanům se skóre 4-1-0, na třetí příčku se poslední den vyhoupli Poláci (2-2-1). Hned za nimi skončili hostitelé (2-1-4), dvě zlaté vybojovali ještě Francouzi. Českým atletům patří díky Maslákovu zlatu a Staňkovu bronzu lichotivá sedmá příčka.

Také bilance dle finálovách umístění do osmičky (v bězích do šestky) patří jednoznačně USA, jejichž reprezentanti nasbírali 208 bodů. Druhá skončila Velká Británie se 67 b, o deset méně dala dohromady třetí Etiopie (57), přesně mety 50 dosáhlo Polsko. Česko uzavírá elitní desítku 25 body, když vedle medailistů dosáhli tři další naši zástupci hodnocených umístění - Klučinová v pětiboji (4.), štafeta čtvrtkařů (5.), dálkař Juška (7.).

Program poslední dne HMS

Tak to byl famózní závod! Štafeta 4x400 m metrů byla napínavá do posledních metrů, první čtyři týmy dělilo v cíli jen tři čtvrtě vteřiny. A navíc došlo k dvojí senzaci. Zaprvé, triumf na úkor (vždy) favorizovaných Američanů vybojovali Poláci, a zadruhé, čtveřice Karol Zalewski, Rafal Omelko, Lukasz Krawczuk a Jakub Krzewina zaběhla světový rekord! Nová hodnota je 3:01.77. Ovšem také poražené čtveřice z USA, Kerley, Cherry, Bailey Jr, Norwood, se dostala pod dosavadní maximum, které zaběhli před 4 lety v Sopotech jejich předchůdci - 3:01.97 vs. 3:02.13. Skvěle běželi ovšem i další, bronzoví Belgičané se zařadili na třetí místo historických tabulek s časem 3:02.51, hned za nimi borci z Trinidadu a Tobaga, kteří boj o medaili prohráli o pouhou setinu (3:02.51).

Čeští borci se s odstupem prali s Brity o páté místo, a nakonec úspěšně. Přitom ale neběželi Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a Pavel Maslák vůbec špatně, čas 3:04.87 je o vteřinu a půl zlepšení proti rozběhu a rychleji kterýkoli z národních čtvrtkařských týmů v hale běžel pouze při zisku bronzu na HME v Praze 2015 (3:04.09, v sestavě Šorm a Maslák).

Jen po seběhu - tedy v polovině prvního úseku - se na čele štafety čtvrtkařek objevil jiný dres než USA. Pak už to byla záležitost "hvězd a pruhů", byť jim na záda stále dýchaly Jamajčanky. Nakonec ale kvartet Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová závod dotáhl k vítězství, navíc v rekordu šampionátu 3:23.85. Okolová tak získala své druhé zlato na tomto HMS. Druhé v cíli Jamajčanky se staly další obětí přísnosti rozhodčích, byly diskvalifikovány za porušení pravidel při předávce. Stříbro tak putuje za národní rekord 3:26.09 do Polska, bronz připadl Britkám (3:29.38). I ty byly diskvalifikovány, ovšem uspěly s protestem.

Velmi dobrou kvalitu mělo finále dálkařek. Ani 681 cm nestačilo Američance Burksové k medaili, o 4 cm dál totiž skočila třetí v pořadí Němka Sosthene Moguenara-Taroumová (685). Spolufavoritka Brittney Reeseová z USA se dostala nejdál na 689 cm, zlato se udělovalo za výkon 696, a jeho majitelkou se stala Ivana Španovičová ze Srbska.

Cesta Petra Svobody skončila v semifinále. Svěřenci Ludvíka Svobody nevyšel náběh na první překážku a pak už nechytil správný rytmus. Přesto bojoval a nakonec z toho bylo zlepšení rozběhového času na 7.64, který stačil na celkové jedenácté místo, o tisíciny za medialistu z MS Bajiho, od finálové osmičky je oba dělily tři setiny. I v této fázi soutěže byl nejrychlejší Brit Pozzi, 60m rovinku s překážkami prolétl za 7.46, Kypřan Trajkovič vylepšil časem 7.51 národní rekord.

Finále 60 překážek bohužel přišlo o jedno z překvapení soutěže, Kypřan Trajkovič nezvládl start a byl diskvalifikován. Napodruhé už bylo vše v pořádku, favorit dle předešlých kol Andrew Pozzi měl někde na druhé překážce kolizi, která jej viditelně zdržela. Nakonec však titul urval pro sebe díky vyrovnanému SB ze semifinále 7.46, o jedinou setinu před Američanem Jarretem Eatonem (7.47). O bronz už se bojovalo s odstupem, získal jej trochu překvapivě Francouz Aurel Manga na úkor Ariese Merritta (7.54 vs. 7.56).

Z celkového pohledu obrovsky kvalitní soutěž nabídli tyčkaři, ač třeba nepadl rekord (šampionátu) ani výkon roku. Na 590 cm ještě skákalo sedm borců! Snad i proto, že většina měla kvůli vynechávání po křížcích méně pokusů, zvládl nakonec tuto úroveň jediný, Renaud Lavillenie. Francouz pak zaplněné aréně nabídl ještě pokusy na šesti metrech, ovšem již bez úspěchu. Stříbro a bronz si podělili skokani, kteří si poradili s 585 cm. Díky o jeden křížek čistší vizitce si cennější kov vysloužil Američan Sam Kendricks, bronz pak Polák Piotr Lisek. Bez medaile tak zůstali hned tři, kteří zvládli 580, Australana Marschalla a Řeka Karalise mohl těšit zlepšený osobní rekord.

Tak trochu očekávaný scénář měla osmistovka, Ajee Wilsonová diktovala vcelku ostré tempo. Většinu soupeřek tím utahala, v závěrečném okruhu však přeci jen podlehla velké favoritce Francine Niyonsabaové z Burundi. Ta si doběhla pro zlato ve výkonu roku 1:58.31, Wilsonové zůstalo stříbro za osobní rekord 1:58.99, a své maximum si vylepšila také bronzová Shelayna Oskan-Clarkeová (1:59.81).

Z pomalého, taktického finále na 3000 m dokázali nejvíce vytěžit Etiopané. Suverénně nejrychlejší závěrečný okruh měl Yomif Kejelcha, který měl v cíli vteřinový náskok a tedy i prostor na vítězné gesto (8:14.41). Stříbro vybojoval Selemon Barega, absolutním triumfu Etiopanů zabránil bronzový Keňan Bethwell Birgen, když o šest setin předčil Hagose Gebrhiweta.

Velice pomalu rozběhli svůj závod také mílaři, první dvě kola v tempu 3:10 na kilometr (tedy výsledný čas cca 4:45), další dvě zrychlili na 2:50/km (4:30), v dalších dvou už se konečně začalo trychlovat a nakonec se většina pole vešla pod 4 minuty. I vítězný čas Etiopana Samuela Tefery 3:58.19 je však podprůměrný. Na cílové čáře vydřel stříbro tréninkový parťák Holuši Marcin Lewandowski na úkor nakonec bronzového Maročana Abdelaati Iguidera.