středa 23. listopadu 2011
V tématu tohoto týdne předkládáme desítku mladých nadějí z celého světa, které by v budoucnosti mohli v záři reflektorů nahradit Bolta a spol. Pro ochutnání nabízíme trojici slibných sprinterů.

Kdo představuje budoucnost světové atletiky? Internetový server spikesmag.com se poohlédl po celém světě a pokusil se vytipovat deset teenagerů, kteří mají potenciál, aby vyrostli v budoucí hvězdy. Kdo se do TOP 10 atletických supernadějí dostal?

Christophe Lemaitre (Francie) – 100 a 200 m (19 let)
Metr devadesát vysoký mladík na sebe poprvé upozornil na juniorském MS v Bydhošti, kde předloni vyhrál dvoustovku. Svůj zatím největší počin si však schoval na loňské MEJ, kde ovládl poloviční trať v novém evropském juniorském rekordu 10.04.

Ramil Gulyiev (Ázerbajdžán) – 100 a 200 m (19 let)
Lemaitrův vrstevník a soupeř ze země, kde bychom mezinárodně úspěšného sprintera normálně nejspíš nehledali. Bývalý stříbrný medailista z MS do 17 let prožil vloni zářivou sezonu, v níž vyhrál dvoustovku na světové univerziádě v novém OR 20.04, získal titul juniorského mistra Evropy a na světovém šampionátu seniorů se probil až do finále, kde doběhl na sedmém místě.

Kirani James (Grenada) – 200 a 400 m (17 let)
Další sprinter do sestavy, na rozdíl od předchozích však ještě o dva roky mladší. James sbírá mezinárodní úspěchy už od svých čtrnácti, kdy na čtvrtce získal stříbro z MS do 17 let, které se tehdy konalo u nás v Ostravě, a stejnou medaili si pak odvezl i z následujícího MSJ v Bydhošti. Vloni pak doslova učaroval na dorosteneckém šampionátu v Brixenu, kde vyhrál dvoustovku i čtvrtku, přičemž jeho vítězný čas z této trati (45.24) stačil na umístění v nejlepší třicítce sezónních tabulek seniorů.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).