Téma týdne: Atleti na síti II
Připomeňme si, co bylo jiné na začátku roku 2008? Svět ještě pořádně neznal jméno Usain Bolt, královnou atletického světa byla Jelena Isinbajevová. Mnozí, o kterých jsme tehdy psali opustili roli závodníků, třeba jako výškař Stefan Holm. Být v kontaktu s fanoušky je nyní mnohem snazší – i proto, že se naplno rozvinuly fenomény Facebook a Twitter. A také technické možnosti webový stránek jsou jistě jinde. Z našeho „atletického“ pohledu však zůstává zásadní prostý informační obsah a zejména jeho pravidelná aktualizace.
Bolt vs. Isi
Usain Bolt to je fenomén, který dávno přesáhl hranice atletického, ba snad i sportovního světa. Měl by tedy udávat tón i pokud jde o webovou prezentaci. Co do obsahové, ale i formální stránky je třeba uznat, že tým kolem jamajského Bleska odvedl velmi dobrou práci. V přehledném menu najdete vše podstatné, co byste o Boltovi rádi věděli. Můžete si přečíst, co o něm říká jeho trenér, poslechnout si oblíbenou „hudbu šampiona“ a pak se rovnou přihlásit do Boltova fanklubu.
Ale abych jen nechválil, kupříkladu poslední zpráva pochází ze září minulého roku, kdy „mistr“ zavítal do Austrálie. Snaha dát každé stránce webu jinou fotku jako pozadí je jistě pěkná, ale každé kliknutí tak znamená dvou, třívteřinové čekání. Musíte být hodně velký fanda, vydržíte-li projet všechny kolonky (já jsem, přiznávám, odpadl asi v polovině).
Boltovy stránky stojí určitě za to, přesto je třeba říct, že takový web Jeleny Isinbajevové je možná i zastíní. Přestože už Ruska není nejzářivější hvězdou ženské atletiky – hlavní část sezony pauzírovala a dávala se dohromady po nezdarech na venkovním a posléze halovém MS – její stránky jedou alespoň jednu novinku měsíčně. Málo vídanou věcí je kromě ruštiny a angličtiny také čínská verze. Jistě jde o úlitbu štědrému sponzorovi, ale proč nemít fandy i v Číně?
Pokračování v Tématu týdne.