Téma týdne: Královny a králové dlouhých a středních tratí 2011
Výběr králů a královen byl relativně jednoduchý snad jen na mužské osmistovce, v níž si takřka stoprocentní hegemonii udržel keňský rekordman Rudisha, a ženské pětce s desítkou, které vskutku obsadila jeho krajanka Cheruiyotová. Jinde už byla skladba osobností pestřejší a v každé disciplíně najdeme alespoň dvě jména, která udávala tón. Prim v tomto ohledu hraje stýpl a keňské trio běžců s počátečním písmenem příjmení K: Kiprop, Kemboi a Koech.
ŽENY
800: Evropská královna z Ruska
Maria Savinovová prožívá mimořádně úspěšné období. Za poslední tři roky
posbírala čtyři zlaté medaile z vrcholných evropských i světových akcí. Letos
sice nestartovala na halovém šampionátu v Paříži, triumfem ve světové
konkurenci v Tegu však přesvědčila i hlasující v anketě o nejlepší
kontinentální atletku roku.
Diamantovou ligu však poctila svou přítomností pohříchu pouze dvakrát: nejprve si do Oslo přijela pro svou jedinou letošní porážku na osmistovce (skalp pozdější mistryně světa získala Maročanka Hachlafová), při finále v Curychu se svezla na vlně úspěchu z MS a dominovala. Vítězka seriálu Jennifer Meadowsová tu skončila třetí, na MS se Britce nepodařilo obhájit bronz z Berlína, neprobila se dokonce ani do finále.
Letošním tabulkám vládne právě čelné duo z Tegu, vedle Savinovové (1:55.87) i Caster Semenyaová. Jihoafričance se povedl úctyhodný comeback, uvážíme-li náročné období po jejím senzačním berlínském triumfu i její stále nízký věk – v lednu jí bylo teprve dvacet. Vzhledem k tomu, že teď už proti jejím startům nestojí zásadní formální problém, určitě patří k budoucnosti disciplíny.
---
Před týdnem jsme se vás ptali na ženskou i mužskou hvězdu sprintů, tentokrát pochopitelně postupujeme dál k běhům. Všechny výsledky anket na toto téma zveřejňujeme v Zaostřeno na.