Těšíme se, shodly se hvězdy HMS

Těšíme se, shodly se hvězdy HMS
Aktuality
čtvrtek 8. března 2012
Den před vypuknutím soutěží na XIV. halovém mistrovství světa v Istanbulu uspořádala IAAF tiskovou konferenci, na kterou pozvala šestici atletů, s nimiž jsou spojena velká očekávání.

Do Olympijského domu postaveného v těsné blízkosti Ataköy Areny, kde se od zítřka rozhoří boje o světové halové tituly, dorazila po poledni zdejšího času velmi vybraná společnost. A přestože má každý z šestice atletů trochu jiný příběh a jiné cíle, jedno je spojuje. Odhodlání předvést v Istanbulu to nejlepší, co v nich je.

Australská překážkářka Sally Pearsonová má za sebou vynikající letní sezonu, která jí přinesla prestižní titul Atletky roku v anketě pořádané IAAF. A podle posledních výsledků z Melbourne, kde za deštivých podmínek běžel stovku překážek za 12.49, je na tom stále výborně. Zda však dokáže svou nepochybnou formu prodat i „pod střechou“, je tak trochu otazník. V hale totiž závodila všehovšudy dvakrát v životě, naposledy před třemi lety. „Měla jsem to v plánu už déle, ale buď jsem byla zraněná nebo jsem neměla adekvátní výkonnost pro mistrovství světa. Nyní se to konečně sešlo dobře a já chci bojovat o svůj první halový titul v kariéře,“ prohlásila 25letá světová šampionka z Tegu s tím, že svoji nezkušenost co se halových závodů týče nijak zvlášť neřeší. „Půjdu se dnes podívat na oficiální trénink a okouknu co a jak. Ale velkou hlavu si z toho dělat nebudu. Chci prostě vyrazit z bloků a užít si to,“ dodala. Otázce po svých možnostech na halové šedesátce se však stejně nevyhnula. „Jeden můj spolupracovník, který je velmi zažraný do překážkových běhů, odhadl, že bych mohla běžet 7.63. To je sice moc hezký čas (o pět setin lepší než světový rekord Susanny Kallurové – pozn. autora), ale nejdřív ho musím doopravdy zaběhnout,“ smála se sympatická Australanka.

Zcela opačný případ, co se týče zkušeností s HMS, je Etiopanka Meseret Defarová. Ta dokázala šampionát vyhrát už čtyřikrát v řadě a nyní se pokusí přidat pátý „zářez“. Tím by se zapsala do historie, protože podobný kousek se ještě žádné ženě nepodařil. A mezi muži je takový borec jediný – kubánský dálkař Ivan Pedroso, který pevně držel žezlo halového krále v rozmezí let 1993 až 2001. Proto je snadno pochopitelné, když Defarová prohlásí: „Tahle soutěž je pro mě opravdu něco speciálního a velmi se na ni těším.“  Zvlášť, když jí na trojce patří dva nejlepší časy v letošních tabulkách

Také čínský překážkář Liou Siang už za svoji kariéru nějakou tu medaili z halového mistrovství světa získal. Počínal si přitom jako správný sběratel – každý z jeho tří kousků má jinou barvu a tvoří tak kompletní sérii. Nyní se očekává, že by měl sbírku obohatit. Nedávno vylepšil vlastní asijský rekord na 7.41 a ze všech přítomných má nejlepší osobák, navíc mu na poslední chvíli odpadl nejtěžší ze soupeřů, Kubánec Dayron Robles. „Je to škoda, i tak tu ale je plno kvalitních překážkářů. Já jsem navíc v hale slabší než venku, bude to pro mě výzva,“ prohlásil s tím, že by rozhodně nerad opakoval chybu ze závodu ve Stockholmu, kde byl diskvalifikovaný pro ulitý start. „Beru to jako poučení a dneska chci speciálně vyrazit na oficiální trénink, abych si poslechl startérovu pistoli,“ líčil Siang, který pro tuto sezonu obměnil techniku a v náběhu na první překážku snížil počet kroků z osmi na sedm. „Věřím, že by mě to mohlo zrychlit. Pokud se to osvědčí, udělám podobnou změnu pro venkovní stodesítku,“ dodal.    

Ve velké pohodě a „vysmátý“ dorazil na tiskovou konferenci americký vícebojař Ashton Eaton, kterému se před dvěma lety povedla kuriozní věc. Ačkoliv nebyl na HMS vůbec přítomen, nemluvilo se v Dauhá o nikom jiném. Důvodem byl jeho světový rekord v sedmiboji, který v téže době vytvořil v zámoří  na univerzitním šampionátu. Od té doby se ještě zlepšil a stal se z něj atletický profesionál. „Nevím, jestli jsem teď v nejlepší formě svého života, ale každopádně se cítím velmi dobře. Sedmiboj se skládá z disciplín, které mi jdou, jsem ve správném věku, a tak věřím, že bych svůj rekord tady mohl posunout,“ prohlásil 24letý sympaťák.  

S touhou po překonání světového rekordu se svěřila i jeho kolegyně vícebojařka Taťjana Černovová z Ruska. Zatímco však Eaton by neměl mít ve své disciplíně rovnocennou konkurenci, ji čeká duel s Britkou Jessicou Ennisovou, který by měl být velmi vyrovnaný. „I další holky předváděly v zimě dobré výkony, měla by to být zajímavá soutěž. Já mám za sebou dobrou přípravu, udělala jsem si i nějaké osobáky, tak věřím, že by to mohlo být dobré,“ řekla s tím, že pokud jí HMS vyjde, bude to pro ni velmi dobrá zpráva pro letní sezonu s vrcholem na olympijských hrách. „V sedmiboji přibudou mé silné disciplíny dvoustovka a oštěp,“ připomněla mistryně světa v Tegu, kde dokázala druhý den smazat 150bodovou ztrátu na Ennisovou.

Karen Melis Meyová se do dálkařského sektoru vrátila po dvouleté pauze způsobené zraněním.  Její cíl je tak o poznání skromnější, než jak ho deklarovali její předřečníci. „Nevím, co od sebe můžu čekat, ale chtěla bych do finále,“ přiznala se zástupkyně pořádající země a bylo na ni znát, jak je ráda, že se HMS koná právě v Turecku. „Těším se na atmosféru, hlavně pro mladé lidi přináší taková akce velký impuls,“ dodala bronzová medailistka z Ósaky 2007.

Adam Pražák, foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2