Tituly z Kolína pro obhájce z USK a Dukly
Klubová atletika má neochvějné vládce, ženy USK Praha svůj vítězný rozdíl učinily trojciferný, mužům dalšího týmu z hlavního města Dukly k témuž chybělo jen pár bodů. Zato za nimi se na rozuzlení o dělbě stříbra a bronzu muselo počkat až do závěrečné disciplíny. Nakonec tu cennější vybojovaly atletky pražského Olympu o pouhý bod před svým brněnským jmenovcem a atleti Univerzity Brno, v jejichž prospěch proti pardubické Hvězdě hovořily čtyři body, stejnou ztrátu ale měli ale nakonec i od medaile Slávisté, mohutně finišující ve štafetách. Do extraligy se vrací muži Olympu Praha (8.), v 1. lize zůstávají Sokol Opava a Slovan Liberec, a podobně ženy Slavie Praha a Liazu Jablonec.
Sprinty, včetně překážkových
Nejkratší sprint patřil Marku Bakalárovi z Kladna za 10.54 před Zdeňkem Stromšíkem (10.62) a Martině Schmidová z USK po 11.82, díky nimž udolala o čtyři setiny Alexandru Bezekovou (Kolín).
Dalších devět bodů přidala Schmidová na dvoustovce (23.82), kde byla nad její síly pouze oddílová i tréninková kolegyně Denisa Rosolová, která zvítězila za 23.55. "Byla jsem docela unavená, ale za takovýhle čas jsem ráda," uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. Dramatický duel předvedli divákům Patrik Šorm a Jan Jirka, nakonec se nečekaně radoval čtvrtkař Šorm a skoro o tři desetiny si vylepšil osobní rekord na 21.02, druhý jmenovaný zůstal o dvě setiny zpět.
Čtvrtce, která předcházel poloviční trati, vládlo duo Dukláků, kteří právě s vidinou dalších startů šetřili závěr, Patrik Šorm tak zaznamanal čas 47.10, Daniel Němeček byl o devět setin pomalejší. Mezi ženami přinesla plný bodový zisk domácím Iveta Putalová za 54.41, když o 0.08 s uspěla před Lenkou Masnou.
Nad vysokými překážkami kralovali favorité. Z výkonu byla viditelně spokojenější Lucie Koudelová (Olymp Brno), která stovku přeběhla za 13.42 (-0.4 m/s), s časem mohla být spokojena i Kateřina Cachová, vícebojařka, která ze zdravotních důvodů vynechala velkou část sezóny, zůstala po výkonu 13.76 devět setin od osobného rekordu. Stodesítka patřila i přes kolizi na poslední překážce za 14.08 (+0.2) navrátilci Petru Svoboodovi z Olympu Praha, o dvě setiny před oddílovým kolegou a jmenovcem Peňázem.
Překážková čtvrtka patřila Lucii Slaničkové, slovenská "Rychlá holka" zaběhla 57.90 a přidala k 7 bodům z dálky dalších 11 do sbírky USK. Mezi muži se prosadil rovněž podle očekávání Michal Brož z Dukly, a také ve solidním čase - 50.63.
Běhy, včetně stýplu
Osmistovky se nesly v taktickém duchu, a tak se mohl mezi muži prosadit vítěz "papírově" slabšího běhu Jan Friš z Vítkovic (1:52.06). Mezi ženami se podobné překvapení nekonalo a Lence Masné z Olympu Praha (2:08.50) stačilo odolat přímému ataku Diany Mezuliáníkové.
Vítěz půlky Jan Friš přinesl na konto Vítkovic ještě devět bodů, když ve stýplu podlehl pouze Vítu Pavlištovi (o dvě vteřiny) hájícímu barvy Slavie Praha. Čas vítěze: 9:04.42. V osobním rekordu 10:31.98 a stylem start-cíl kralovala Radka Hanzlová z USK.
Hladká trojka se stala kořistí Kristiiny Mäki z Hvězdy Pardubice za 9:13.09, zadarmo to však rekordmanka na této trati neměla, když dlouho udávala tempo Eva Vrabcová a nakonec prohrála jen o vteřinu. „Po dvou týdnech aktivního odpočinku – leštění zrcadla v posilovně a ježdění na bruslích – jsem nevěděla, co od toho čekat. Eva to rozběhla docela rychle, tak jsem ráda, že jsem to udržela a pak i vyhrála,“ těšilo svěřenkyni Pavla Červinky. Muži běželi více podle taktických not a v závěru toho využil David Kučera (Slavia), jenž v posledních metrech přespurtoval trojici soupeřů včetně Lukáše Kourka a zvítězil za 8:27.11.
Podobně jako na trojce se rozhodla Eva Vrabcová netaktizovat ani na poloviční trati a opět to vyneslo Olympu Brno 9 bodů, když její tempo akceptovala pouze Diana Mezuliáníková a druhá z půlky pak v závěru zúročila své zrychlení (4:24.89). Muži zvolili opačný přístup, a tak se o všem podstatném rozhodlo až v závěrečném okruhu, v němž se prosadil favorizovaný Petr Vitner (3:58.31).
Skoky
Ve výšce se musel čerstvě ženatý Jaroslav Bába (Dukla) po zdolání 219 sklonit před Slovákem v dresu Univerzity Brno Matúšem Bubeníkem, jenž zvládl o 3 centimetry více. V soutěži žen jako jediná Oldřiška Marešová překonala 182 cm a přinesla Kladnu plný bodový zisk.
Výtečně si v tyčkařském sektoru počínal Michal Balner (na foto), když po zdolání 571 útočil na laťku ještě o decimetr výš. "Ma to, že mě před měsícem bolela záda tak, že jsem skoro nemohl chodit, je to skvělé," těšilo člena pražské Dukly. Jeho tréninkový kolega od Boleslava Patery Jan Kudlička zdolal 540, se stejnou výškou, ale na druhý, resp. na třetí pokus si poradili také Pašiak a Posekaný. Mezi ženami se dostala nejvýš Romana Maláčová z USK, skočila 420.
Dálkařkám vládla slovenská dvojčata Velďákova, přičemž podle očekávání mělo navrch to "dálkařské" Jana, které dolétla na 635. Z domácích skokanek se vedlo nejlépe Janě Korešové, třetí za 612. Mezi muži by zvítězil všemi svými měřenými pokusy Štěpán Wagner (Univerzita Brno), nejdelší měřil 764 cm.
Trojskok patřil Daně Velďákové (Olymp Brno) za 13.34, druhá byla domácí jednička Lucie Májková s 13.08. Mezi muži se dostal nejdálJiří Vondráček z Hvězdy Pardubice (15.32), pátým místem pomohl Dukle výškař Bába.
Vrhy a hody
Výbornou úroveň měla soutěž koulařů, o nejlepší výkon se v ní postaral Jan Marcell z brněnské Univerzity, jenž se v druhé sérii dostal na 20.58. "Ani jsem nečekal, že tu bude tak daleko, to mě potěšilo," uvedl vítěz. Dvacítku překonal i Tomáš Staněk (Dukla), a to o dva centimetry, třetí byl Martin Stašek s 19.60. Mezi ženami přidala k obvyklé dominanci také kvalitní výkon Jana Kárníková, 17.09 je jen dva decimetry od jejího osobního rekordu.
Jak je důležité mít Marcella, jistě vědí v brněnské Univerzitě. Vždyť po kouli triumfoval i v disku. "Byla to taková haluz, spíš jsem to urval," řekl svěřenec Josefa Šilhavého ke svému šestému rozhodujícímu pokusu 59.55, kterým předčil o čvrt metru oddílového kolegu Igora Gondora. Mezi ženami se z dvojice reprezentantek prosadila Eliška Staňková z Kladna, její nejdelší pokus měřil 56.34.
Mezi kladiváři se podle očekávání prosadil Lukáš Melich, k 11 bodům pro Duklu mu stačilo 70.55 metru. Podmínek domácího kruhu nedokázala naplno využít Kateřina Šafránková (63.52), lepší dnes byla s 66.22 Tereza Králová hájící barvy USK Praha.
Nejen plný počet bodů pro Vítkovice, ale také poprvé překonaná - o 4 cm - hranice 60 metrů - to se povedlo oštěpařce Nikol Ogrodníkové (na foto) ."Ještě jsem stále v šoku, že jsem hodila tolik. Docela jsem se trápila i na tréninku, dali jsme si spíš oddych a asi mi to prospělo," uvažovala krátce po soutěži svěřenkyně Stanislava Šušky, která měla v sérii ještě dva pokusy letící za dosavadní osobní rekord - 59.44 a 59.37. Ogrodníková za sebou nechala daleko další účastnici ME v Curychu, domácí Petru Andrejskovou (52.84).
Svou kvalitou nezklamala ani soutěž oštěpařů, v níž Jakub Vadlejch potvrdil pověst výborného vrhače v závěru sezóny, tentokrát náčiní z jeho ruky doletělo na 81.03. "V Kolíně se mi daří, na původním stadionu jsem držel rekord a jsem rád, že jsem to i dnes potvrdil," uvedl Jakub. Druhý byl jeho tréninkový parťák z Dukly Petr Frydrych se 77.49.
Štafety a chůze
Dominanci USK nad ostatními týmy dobře dokumentovala krátká štafeta žen, v níž čtveřice "vysokoškolaček" obsadily 1., 3. a 4. místo, nejrychlejší z nich - Korešová, Schmidová, Cachová, Rosolová - zaběhl 46.02. A podle očekávání klub ze strahovského kopce sestavil i nejsilnější tým na čtvrtce, Rosolová, Seidlová, Slaníčková, Schmidová, dokončily za 3:44.77. Mezi muži byl na 4x100 m nejlepší kvartetSlavie Kadlec, Diez, Dvořák, Jirka. za 41.37.
V chodecké pětce se prosadili reprezantant Lukáš Gdula z Hvězdy Pardubice (20:59.61) a slovenská hostující Mária Gáliková v barvách Škody Plzeň (22:01.37).