Tituly z Pardubic Kamínkové a Pavlištovi

sobota 15. dubna 2017
Pardubický vinařský půlmaraton o velikonoční Bílé sobotě ovládl Keňan Kimaiyo, jeho krajanka Barsosiová překonala rekord závodu časem 1:12:39. Své páté mistrovské tituly na této trati získali Petra Kamínková i Vít Pavlišta, oba zároveň úspěšně obhájili.

Jen jedinkrát od roku 2012 nestál Vít Pavlišta na nejvyšším stupni při MČR v půlmaratonu, tentokrát uspěl za výkon 1:07:31. Běžec hájící barvy Slovanu Liberec ukázal záda svým českým soupeřům brzy po startu u pardubického divadla a do cíle na Perštýnském náměstí po 21,1 km se na tom nic nezměnilo. „Jsem rád, že můj výkon stačil na titul, ale moc dobře se mi neběželo, nějak se zatím hledám. Doufám, že se to v dalších závodech zlepší. Vítr byl nepříjemný, ale v podstatě všichni medailisti jsme běželi sami, takže si to každý musel vybojovat sám,“ uvedl Pavlišta, jehož nejbližším cílem je pražský maraton (7.5.) a ještě zváží start na dráhové republice na desítce v Českých Budějovicích (29.4.).

Třídou Míru, kde se závod láme do druhé poloviny, ještě společně probíhali Petr Pechek (Úpice) a Jan Kohut (Boskovice), před závěrečnou třetinou už se ale prvně jmenovaný oddělil a svou pozici bezpečně dotáhl ke stříbru. Svou pátou medaili z tohoto mistrovství získal Pechek za čas 1:08:34, tedy více než minutu za Pavlištou, ale naopak 25 vteřin před Kohutem. Ten naopak ještě musel odrážet Kamila Krunku z Nového Města nad Metují, nakonec bronz uhájil s náskokem čtvrt minuty (Kohut 1:08:59 vs. Krunka 1:09:15). Pátý Tomáš Navrátil z Kroměříže se při svém půlmaratonském debutu nedostal pod hodinu 10 minut (1:10:39).

O mistrovské medaile mezi ženami bojovaly po odřeknutí Anežky Drahotové výhradně veteránky. První kilometry absolvovala trojice favoritek Kamínková, Sekyrová, Pastorová společně, už před polovinou tratí se ale – v uvedeném pořadí – rozdělily. Petra Kamínková závod dotáhla k úspěšné obhajobě, svému již 42. titulu na mistrovstvích ČR, na půlmaratonu má pořadové číslo pět. „Titulu si vážím, jen škoda, že tu nebyly mladší soupeřky, které zatím běhají – krásně – na dráze. Mně osobně se po delší době běžel půlmaraton hezky. Jen posledních pět kilometrů bylo v silném protivětru náročných,“ okomentovala závodnice z olomouckého Svatého Kopečku, která zaběhla 1:18:00.

Její vrstevnice Ivana Sekyrová ze Sokolova ztratila necelou minutu, cílem proběhla za 1:18:58. „Vzhledem k vývoji závodu jsem spokojená se stříbrnou medailí,“ uvedla. Překvapivý bronz na úkor loni stříbrné Petry Pastorové v posledním kilometru vybojovala Daniela Havránková za rovnou hodinu dvacet minut. „Ještě si to ani úplně neuvědomuju,“ přiznala Havránková, v cíli nakonec o 5 s před Pastorovou z MK Ostrava (1:20:05). Páté místo obsadila o dvě minuty zpět Taťána Metelková z Hradce Králové (1:22:05).

Nejlepší tři v absolutním mužském i ženském pořadí se rekrutovali z Benedek Teamu. Suverénní byl Hillary Kimaiyo, který triumfoval za 1:03:38, druhý doběhl Silas Too (1:05:34) a pod 1:06 se vešel i Joel Mwangi (1:05:50). Mezi ženami padl rekord závodu zásluhou Stellah Barsosiové, Keňanka časem 1:12:39 překonala deset let staré maximum Petry Kamínkové (1:13:03, 2007). Druhá byla Betty Chepletingová (1:15:47), třetí Teresa Kwambokaová (1:17:23).