To byla žeň! Kompletní sbírka + stříbro navrch

To byla žeň! Kompletní sbírka + stříbro navrch
Aktuality
sobota 4. března 2017
Sobotní blok druhého dne soutěží halového evropského šampionátu přinesl české výpravě během pár desítek minut čtyři cenné kovy. Zlato si z Bělehradu odveze čtvrtkař Maslák, stříbro Hejnová ze čtvrtky a Staněk z koule, bronz pak mílař Sasínek. Na třetí pozici přenocuje vícebojař Helcelet. Rekord šampionátu vylepšila Britka Muirová na 1500 m.

Havířovský drak alias Pavel Maslák už je pod střechami neporažen od roku 2013 a po Bělehradě už má ze čtvrtky tři evropská halová zlata! Ale ne že by to nebylo drama, naopak. Svěřenec Dalibora Kupky sice proběhl dvoustovkou první, jenže v sevření dvou soupeřů a Nizozemci Liemarvinu Bonevaciov se povedlo jít do čela. Jenže na protilehlé rovince jej Pavel hravě smáznul, pak už si čelo pohlídal a pro pátý halový titul (když připočteme dva světové) si doběhl v evropském výkonu roku 45.77. Naopak Bonavecia - i přes národní rekord 46.26 - ve finiši ještě podlehl Poláku Rafalu Omelkovi, ten si vylepšil "jen" osobák na 46.08. "Myslím, že dnes jsem měl docela štěstí, ale to přeje připraveným. Trošku jsem Holanďana podcenil," přiznal vítěz. "Věděl jsem, že Polák s Dánem nerozbíhají rychle, ale nečekal jsem, že to Bonevacia zkusí tak rychle rozběhnout i ze třetí dráhy. Musel jsem pak celou zatáčku běžet v druhé dráze a trošku jsem se bál, aby mi nedošly síly. Vlastně se mi ještě na velkém halovém mistrovství nestalo, že bych neseběhl první, ale jak se říká, vše je jednou poprvé. Povzbudily mě i úspěchy ostatních, kteří startovali přede mnou," přiznal Maslák, který v chronologii večera korunoval český úspěch.

Zatím se mu na velkých soutěžích nedařily ani kvalifikace, teď když se konečně probil do finále, má kouleř Tomáš Staněk hned evropské stříbro! Přitom ještě po čtyřech sériích měl na svém kontě "jen" 20.56, což na medaili ani zdaleka nestačilo. Pátý pokus mu však vyšel na výbornou, 21.43 je nový osobní rekord, a delší v soutěži předvedl pouze Konrad Bukowiecki. Polský mladík se do náčiní opřel vskutku dokonale, 21.97 je světový výkon roku a evropský rekord kategorie do 22 let. "Ze začátku finále jsem se s tím trošku pral, protože mě tahalo to tříslo," přiznal Staněk. "Občas jsem tam pak hodil špatné hody, ale věděl jsem, že na velké metry mám. Netušil jsem tedy, že to bude osobák, ale o to je to lepší. Kluci začali v průběhu soutěže házet daleko, tak jsem se musel taky zlepšit. Na Bukowieckiho jsem opravdu neměl, to nevím, co by se muselo stát," uznal. Na německého favorita Davida Storla zůstal až třetí za 21.30. Bronzový z posledních dvou HME Ladislav Prášil v soutěži předvedl svůj vysoký standard a 20.73 mu přiřklo tentokrát šestou pozici. "Po sezónách, které jsem měl, jsem spokojený. Myslím, že jsem předvedl na co jsem v danou chvíli měl. Mám radost, že to Tomášovi konečně vyšlo na velké soutěži," ocenil úspěch svého parťáka. 

Byla to podle očekávání bitva na ostří nože, ale Zuzana Hejnová z ní dokázala vydolovat stříbro za čas 52.42! Ve finále čtvrtky prohrála souboj o druhé místo na seběhu za pozdější šampionkou Floriou Gueiovou u Francie (osobní rekord 51.90), pak ale svěřenkyně Falka Balzera odrazila útok zezadu a v cílové rovince se naopak posunula před švýcarskou favoritku Sprungerovou. Ta nakonec skončila až pátá, když se přes ni přehnaly Britka Nielsenová a pro bronz si doběhla Polka Justyna Swietyová (52.52). "Jsem hrozně šťastná, že jsem se konečně dokázala prosadit i v hale a je to pro mě skvělá známka, že spolupráce s novým trenérem funguje a už teď se těším na léto," pochvalovala si Hejnová. "Čas sice nebyl nic moc, ale tady se hraje na medaile a tu jsem dokázala uhájit. Na seběhu jsem musela trošku zpomalit, protože jsem se nechtěla strkat, ale trošku jsem počítala s tím, že Švýcarka ke konci vytuhne. Akorát mi hodně utekla Francouzka a já to nestihla dohnat, ale jsem strašně šťastná i za stříbro," radovala se.

Obhájce zlata na patnáctistovce sice v Bělehradu chyběl, přesto si český reprezentant odveze z této trati medaili. Holušu totiž skvěle zastoupil Filip Sasínek, který v závodě, v němž nakonec běželo 11 borců (2 byli doplněni po protestech), vytěžil bronz ze souboje ostrých loktů a rychlých nohou. Nad síly svěřence Antonína Slezáka, který finišoval za 3:45.89, byli pouze Švéd Berglund a především favorizovaný Polák Marcin Lewandowski, jenž triumfoval za 3:44.82. "Podle časového pořadu jsem věděl, že medailových českých nadějí bude víc a těší mě, že jsem také přispěl," uvedl Sasínek. "Do každého závodu se snažím jít pro vítězství. I když je to bronz, tak je to super. O to lepší, že je to moje první medaile a jsem strašně šťastný. Ze začátku jsem si dobře seběhl, v průběhu závodu to začalo být trošku ostřejší na lokty, ale v posledním kole jsem našel dost sil. Škoda, že jsem si trošku nechal utéct ty první dva. Třeba by to bylo ještě o trochu lepší," prohlásil.

Michaela Hrubá skončila ve finále výškařek na šestém místě, když si dokázala vylepšit své sezónní maximum na 192 centimetrů. Další postupná výška byla již nad její síly. Přesto si oproti minulému halovému evropskému šampionátu o dvě příčky polepšila. "Jsem maximálně spokojená. Škoda těch skoků na 194, protože na 192 jsem se chytla, tak jsem toho mohla využít. Poslední dobou mám štěstí ve třetích pokusech. S trenérem jsme překopali celý rozběh. Byl to risk, ale vyplatil se. Už jsem si v něm i jistější. Šesté místo je skvělé. Nasbírala jsem další zkušenosti, a to zejména s povrchem, který tady byl opravdu hodně pružný," podělila se o své dojmy. 

Pozici vedoucí ženy evropských tabulek potvrdila Litevka Airine Palšyteová, která jako jediná překonala laťku ve výšce 201 centimetrů a stala se mistryní Evropy v nejlepším letošním světovém výkonu. Stříbrnou medailí obohatila svou bohatou sbírkou cenných kovů Španělka Ruth Beitiaová. Ta zvládla nejlépe 194 prvním pokusem. Bronz putuje na Ukrajinu zásluhou Julie Levčenkové, která zapsala 194 na třetí pokus.

Famózní Laura Muirová! Britka splnila první polovinu ambiciozního plánu a získala zlato na 1500 metrů. Zhruba po minutě běhu převzala otěže závodu, a postupně odpadaly soupeřky, až bojovala jen s časomírou a pokud jde o rekord šampionátu, byl to duel úspěšný. Cílem proběhla po 4:02.39 od výstřelu, čímž o 15 setin překonala dosavadní maximum Rumunky Melinteové z HME 1985. Stříbro poputuje na krk Němky Konstanze Klosterhalfenové za výtečný osobák 4:04.45, bronz vybojovala nejmladší finalistka, teprve 21letá Polka Sofia Ennaouiová (4:06.59),

Na třetím místě průběžného pořadí soutěže sedmibojařů přenocuje Adam Sebastian Helcelet. Po dopolední šedesátce za 7.06 a dálce za 741, přidal odpoledne sezónní výkon v kouli 15.28 a ve výšce zdolal 201 centimetrů. Jeho bodový součet po čtyřech disciplínách činí 3392 bodů. „První den se mi příliš nepovedl. Nemohl jsem se srovnat s tou palubovkou. Nejsem na to zvyklý. Zklamala mě šedesátka. Dálka byla jakž takž, výšku jsem pokazil. Jediné z čeho můžu mít radost je koule, kde jsem se celou sezónu hledal a až tady jsem předvedl dobrý výkon. Teď se chci dobře vyspat. Zítra je nový den a já se těším,“ uvedl. Na vedoucí pozici figuruje Francouz Kevin Mayer, který posbíral 3571 bodů. Druhý je prozatím Španěl Jorge Ureňa s 3446 body. Druhý český zástupce Jiří Sýkora je průběžně devátý se součtem 3277 bodů (7.06-710-15.06-198). Sýkorovi se zadařilo zejména v kouli, kde se poprvé v kariéře dostal přes patnáct metrů. "Jsem spokojen tak na padesát procent. Povedla se mi jediná disciplína a tou byla koule. Bohužel jsem se vůbec nesrovnal s rozběhem na dálce, kde jsem ztratil dost  bodů," litoval.  

Třinácté místo obsadila mezi evropskými tyčkařkami Romana Maláčová, po zdolání 440 cm napotřetí už nezvládla laťku v úrovni svého letošního maxima 455. "Nejhorší výsledek sezóny, nevím, co k tomu říct. Byla jsem dobře připravená," litovala svěřenkyně polského kouč Dariusze Loše. "Věděla jsem, že povrch hodně pruží, ale i tak mě to hnalo na tvrdší tyče a vyšší úchop. Vůbec mi to nesedělo. V rozcvičení jsem se přitom cítila dobře a dopadlo to takhle. Nezbývá mi než ten závod hodit za hlavu, i když mě to hodně mrzí," řekla Maláčová. O majitelkách medailí rozhodlo 465 cm. O decimetr méně a s nejčistším zápisem zvládly Švédka Bengtssonová a Ukrajinka Kylypková a obě odjedou z Bělehradu s bronzem. Zbývající dvojice pak sehrála pokerovou přetahovonou, v níž nakonec uspěla zkušenost, titul si vybojovala olympijská šampionka Ekaterini Stefanidiová z Řecka, když skočila evopský výkon roku 485. Němku Lisu Ryzihovou může kromě stříbra těšit osobní rekord 475.

Finále osmtistovky bude bez české účasti. Janu Kubistovi sice ubyl silný soupeř, když se v jeho semifinále neprezentoval Tuka z Bosny, jenže v závěrečném finiši si svěřenec Josefa Vedry mezi pěticí soupeřů neporadil alespoň se dvěma, a finišoval mimo postupové tři pozice. "Mrzí mě, že jsem závod pokazil. Měl jsem životní formu, tím jsem si jist, a nedokázal ji prodat. Bohužel jsem tam v jednom okamžiku zaváhal a pustil před sebe Dána, což byla taktická chyba. V závěru jsem pak sice síly měl, ale bohužel jsem do poslední zatáčky vbíhal o jednu pozici hůře než jsem měl," povídal Kubista, který s časem 1:49.81 obsadí konečnou desátou pozici. V boji o medaile budou hned tři Španělé, z nichž De Arriba dosáhl nejlepšího výkonu (1:48.36), a také největší favorit Polák Kszczot.

Janu Velebovi vůbec nevyšel start v semifinále šedesátky a k postupu do bojů o medaile měl s časem 6.80 hodně daleko. "Mně se něco takového moc nestává, ale bohužel, stalo se. Velká škoda, s Mancinim, který postoupil z druhého místa, jsem byl v rozběhu téměř nastejno," litoval svěřenec Dalibora Kupky, který finišoval na osmém místě. "Věřil jsem v čas pod 6.70, ale ne s takhle hrozným startem. Ani v rozběhu se mi příliš nepovedl, teď jsem to chtěl trefit a o to víc jsem tam zůstal viset. Když člověk takhle zaspí vedle Kiltyho, tak se mu už špatně běží a popravdě jsem to už od poloviny trati trošku vzdal, protože jsem věděl, že zametám." dodal Veleba, který odjede z Bělehradu s 16. místem. Zmíněný Brit Kilty byl v této fázi nejrychlejším sprinterem s 6.58 spolu s krajanem Etiennem (6.59), národního rekordu - a třetího top času - 6.62 dosáhl Slovák Volko.

Mistrovský titul ve sprintu na 60 metrů obhájil Brit Richard Kilty, který tentokrát triumfoval v nejlepším letošním evropském výkonu 6.54. Další vylepšení slovenského národního rekordu na 6.58 znamenalo pro Jána Volka stříbrnou medaili. Třetí doběhl v novém osobáku 6.63 Švéd Austin Hamilton. 

Nový albánský národní rekord 808 centimetrů vynesl evropské dálkařské zlato Izmiru Smajlajovi. Tento výkon předvedl až v poslední sérii a na poslední chvíli tak připravil o obhajobu titulu do té doby vedoucího Švéda Michela Tornéuse, který zaznamenal stejný výkon, ale měl horší druhý pokus. O jediný centimetr zpět zaostal bronzový Ukrajinec Sergij Nykyforov (807). 

Ve finále trojskokanek předvedla portugalská reprezentantka Patricia Mamonaová čtyřikrát 14.24 a více, ale nejdále 14.32 m. A tak stačil ke zlatu Němce Kristin Gierischové jediný povedený skok, ovšem o 5 cm kvalitnější. Nadto je 14.37 metru i nejdelší letošní od Evropanky. Z bronzové medaile se radovala Řekyně Paraskevi Papachristuová za výkon 14.24.

Žádné velké překvapení se nekonalo v semifinále půlkařek. Do boje o medaile se probily obě "papírově" největší favoritky, tedy Švýcarka Büchelová a také Islanďanka Hinriksdóttirová, který byla i druhá nejrychlejší o pár setinek za Španělkou Guerrerovou (2:02.91).

Výsledky

Byla to podle očekávání bitva na ostří nože, ale Zuzana Hejnová z ní dokázala vydolovat stříbro za čas 52.42. Ve finále čtvrtky prohrála souboj o druhé místo na seběhu za pozdější šampionkou Floriou Gueiovou u Francie (osobní rekord 51.90), pak ale svěřenkyně Falka Balzera odrazila útok zezadu a v cílové rovince se naopak posunula před švýcarskou favoritku Sprungerovou. Ta nakonec skončila až pátá, když se přes ni přehnaly Britka Nielsenová a pro bronz si doběhla Polka Justyna Swietyová (52.52).

Michaela Hrubá skončila ve finále výškařek na šestém místě, když si dokázala vylepšit své sezónní maximum na 192 centimetrů. Další postupná výška byla již nad její síly. Přesto si oproti minulému halovému evropskému šampionátu o dvě příčky polepšila. "Jsem maximálně spokojená. Škoda těch skoků na 194, protože na 192 jsem se chytla, tak jsem toho mohla využít. Poslední dobou mám štěstí ve třetích pokusech. S trenérem jsme překopali celý rozběh. Byl to risk, ale vyplatil se. Už jsem si v něm i jistější. Šesté místo je skvělé. Nasbírala jsem další zkušenosti, a to zejména s povrchem, který tady byl opravdu hodně pružný," podělila se o své dojmy. 

Pozici vedoucí ženy evropských tabulek potvrdila Litevka Airine Palšyteová, která jako jediná překonala laťku ve výšce 201 centimetrů a stala se mistryní Evropy v nejlepším letošním světovém výkonu. Stříbrnou medailí obohatila svou bohatou sbírkou cenných kovů Španělka Ruth Beitiaová. Ta zvládla nejlépe 194 prvním pokusem. Bronz putuje na Ukrajinu zásluhou Julie Levčenkové, která zapsala 194 na třetí pokus.

Famózní Laura Muirová! Britka splnila první polovinu ambiciozního plánu a získala zlato na 1500 metrů. Zhruba po minutě běhu převzala otěže závodu, a postupně odpadaly soupeřky, až bojovala jen s časomírou a pokud jde o rekord šampionátu, byl to duel úspěšný. Cílem proběhla po 4:02.39 od výstřelu, čímž o 15 setin překonala dosavadní maximum Rumunky Melinteové z HME 1985. Stříbro poputuje na krk Němky Konstanze Klosterhalfenové za výtečný osobák 4:04.45, bronz vybojovala nejmladší finalistka, teprve 21letá Polka Sofia Ennaouiová (4:06.59),

Soutěž vícebojařů pokračovala v koulařském sektoru, kde se našim reprezentantům skvěle dařilo. Adam Sebastian Helcelet si druhým pokusem vylepšil sezónní maximum na 15.26. Jiří Sýkora dokonce zaznamenal nový osobní rekord, který má nyní hodnotu 15.06. Nejdelší pokus předvedl Darko Pešič z Černé hory (16.08).

Třinácté místo obsadila mezi evropskými tyčkařkami Romana Maláčová, po zdolání 440 cm napotřetí už nezvládla laťku v úrovni svého letošního maxima 455. "Nejhorší výsledek sezóny, nevím, co k tomu říct. Byla jsem dobře připravená," litovala svěřenkyně polského kouč Dariusze Loše. "Věděla jsem, že povrch hodně pruží, ale i tak mě to hnalo na tvrdší tyče a vyšší úchop. Vůbec mi to nesedělo. V rozcvičení jsem se přitom cítila dobře a dopadlo to takhle. Nezbývá mi než ten závod hodit za hlavu, i když mě to hodně mrzí," řekla Maláčová. O majitelkách medailí rozhodlo 465 cm. O decimetr méně a s nejčistším zápisem zvládly Švédka Bengtssonová a Ukrajinka Kylypková a obě odjedou z Bělehradu s bronzem.

Finále osmtistovky bude bez české účasti. Janu Kubistovi sice ubyl silný soupeř, když se v jeho semifinále neprezentoval Tuka z Bosny, jenže v závěrečném finiši si svěřenec Josefa Vedry mezi pěticí soupeřů neporadil alespoň se dvěma, a finišoval mimo postupové tři pozice. "Mrzí mě, že jsem závod pokazil. Měl jsem životní formu, tím jsem si jist, a nedokázal ji prodat. Bohužel jsem tam v jednom okamžiku zaváhal a pustil před sebe Dána, což byla taktická chyba. V závěru jsem pak sice síly měl, ale bohužel jsem do poslední zatáčky vbíhal o jednu pozici hůře než jsem měl," povídal Kubista, který s časem 1:49.81 obsadí konečnou desátou pozici. V boji o medaile budou hned tři Španělé, z nichž De Arriba dosáhl nejlepšího výkonu (1:48.36), a také největší favorit Polák Kszczot.

Janu Velebovi vůbec nevyšel start v semifinále šedesátky a k postupu do bojů o medaile měl s časem 6.80 hodně daleko. "Mně se něco takového moc nestává, ale bohužel, stalo se. Velká škoda, s Mancinim, který postoupil z druhého místa, jsem byl v rozběhu téměř nastejno," litoval svěřenec Dalibora Kupky, který finišoval na osmém místě. "Věřil jsem v čas pod 6.70, ale ne s takhle hrozným startem. Ani v rozběhu se mi příliš nepovedl, teď jsem to chtěl trefit a o to víc jsem tam zůstal viset. Když člověk takhle zaspí vedle Kiltyho, tak se mu už špatně běží a popravdě jsem to už od poloviny trati trošku vzdal, protože jsem věděl, že zametám." dodal Veleba, který odjede z Bělehradu s 16. místem. Zmíněný Brit Kilty byl v této fázi nejrychlejším sprinterem s 6.58 spolu s krajanem Etiennem (6.59), národního rekordu - a třetího top času - 6.62 dosáhl Slovák Volko.

Ve finále trojskokanek předvedla portugalská reprezentantka Patricia Mamonaová čtyřikrát 14.24 a více, ale nejdále 14.32 m. A tak stačil ke zlatu Němce Kristin Gierischové jediný povedený skok, ovšem o 5 cm kvalitnější. Nadto je 14.37 metru i nejdelší letošní od Evropanky. Z bronzové medaile se radovala Řekyně Paraskevi Papachristuová za výkon 14.24.

Žádné velké překvapení se nekonalo v semifinále půlkařek. Do boje o medaile se probily obě "papírově" největší favoritky, tedy Švýcarka Büchelová a také Islanďanka Hinriksdóttirová, který byla i druhá nejrychlejší o pár setinek za Španělkou Guerrerovou (2:02.91).

Výsledky

Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: A. Gräf