Tóth očištěn slovenským svazem
Olympijský vítěz a mistr světa v chůzi na 50 km uspěl u disciplinární komise SAZ s argumentací od jím přivolaných sedmi slovenských špičkových odborníků v čele s analytickým chemikem a biochemikem Robertem Mistríkem. Tóth měl podle "obžaloby" nesrovnalosti v biologickém pase, což je bráno jako proušení antidopingových pravidel. Mistrík a spol. však podle SAZ úspěšně zpochybnily důkazy hovořící o chodcově vině.
Zaprvé, vzorek krve, podle níž se změny v bio-pase sledují, je sice zkoumán dvakrát, ale ve stejné laboratoři - narozdíl od "klasického" vzorku na zakázané látky. Druhý problém vidí vědci v tom, že narozdíl od zdravých lidí, kde se krev bere vždy ráno a nalačno, sportovce klidně naberou večer a po jídle, a oba faktory ovlivňují množství látek v krvi, například hemoglobin. Třetí potíž je podle Mistríka pravděpodobnost chyby, se kterou se při kontrole pasu uvažuje: zatímco ve vědecké literatuře se uvažuje s poměrem 1 : 1000, antidopingová pravidla mají nastaveno 1 : 100 - tedy s desetinásbnou větší možností obvinění nevinného. A konečně za čtvrté, Tóth měl být potrestán za nesrovnalost u jednoho vzorku (z 24) v jediném parametru (navíc hraničního), zatímco běžně se trestá za překročení povoleného intervalu u více vzorků či parametrů.
Tóth pochopitelně rozhodnutí disciplinárky přivítal. "Myslím si, že jsem vědeckými argumenty dokázal, že hraji fér a čistě,“ uvedl po rozhodnutí SAZ. Vyhráno však nemá, světová atletická asociace se může proti verdiktu bránit u mezinárodní arbitráže. "Možnost, že se IAAF odvolá na CAS, považuji za celkem reálnou. Na druhou stranu pevně věřím, že pokud si experti IAAF prostudují všechny moje argumenty, uznají, že míra pravděpodobnosti mojí manipulace s krví je minimální, a kauzu uzavřou," dodal Tóth.
Aktuálně se však může vrátit k tréninku a i na téhle nezáviděníhodné situaci se snaží najít pozitiva. "Po 17 letech jsem strávil poprvé léto doma, na Slovensku, s rodinou. A našel jsem si čas na rozběhnutí projektu Sportovní akademie Mateje Tótha," vypočítává. "Před loňskou olympiádou jsem prohlásil, že bude moje poslední. Po Riu jsem toto rozhodnutí upravil a řekl jsem, že pokračování kariéry budu rok po roce přehodnocovat," uzavírá s tím, že i rok, kdy si nuceně odpočinul, zvýšil šanci, že se objeví ještě na olympiádě v Tokiu. To by mu bylo už 37 let. Nemožné to ale určitě není, vždyť úřadujícímu mistrovi světa Dinizovi bylo letos 39. A jak skvěle v Londýně šel.