Trenérka Špotáková tentokrát dostala holínky
Již sedm let dělá Barbora Špotáková radost sobě i rostoucímu počtu fanoušků. „Co říct?“ uvedl řečnicky tiskovou konferenci manažer atletky Libor Varhaník. „Scházíme se tady U Pinkasů již po sedmé, po stříbru z Evropy v Göteborgu, zlatu z mistrovství světa v Ósace a olympiádě v Pekingu, stříbru z Berlína, bronzu v Barceloně a znovu stříbru z Tegu, je další zlato naprosto úžasnou záležitostí,“ poděkoval Varhaník nejen Báře, ale i všem, kteří ji podporují.
Oslavy musí přerušit
A podporu bude potřebovat ještě v následujících týdnech, kdy vrcholí prestižní Diamantová liga, kterou Špotáková vede o čtyři body (ty se dají získat jedním vítězstvím). „Pocity jsou klidnější než po Pekingu, kdy jsme se s každým blízkým hned rozbrečeli. Teď panuje spíše taková úleva, klid,“ popsala svůj aktuální stav 31letá oštěpařka. „Ovšem oslavy jsou stejně divoké, intenzita je opravdu velká. Ne že bych toho tolik vypila, to spíš s věkem míň, ale nějak mi za ty roky přibylo kamarádů, známých. Kdybych měla objet všechny, můžu slavit do konce života,“ připustila s úsměvem.
Čas na takový odpočinek však nemá, již příští týden ji čekají starty na „diamantovkách“ v Lausanne (čtvrtek) a Birminghamu (neděle), začátkem září pak finále seriálu v Bruselu. „Už jsem i trénovala, chci závodit dobře. Tři dny jsem byla běhat ve Hvězdě, dala jsem si do těla, s pejskem se proběhla,“ přiblížila oštěpařka s tím, že ve známém pražském parku našla překvapivou oázu klidu. „Ještě jsem akorát neházela. Chtěla bych buď o víkendu, nebo začátkem příštího týdne,“ naznačila své plány.
Trenérka Špotáková
Jenže v pondělí ji však nejprve čeká jiný úkol, v 10:40 bude v Hrádku nad Nisou koučovat svou maminku Ludmilu, kterou čeká závod při mistrovství Evropy veteránů, které se ve třech městěch na česko-polsko-německém trojmezí koná (ještě také ve Zhořelci a Žitavě). „Je to tak, mám první svěřenkyni, v kategorii šedesát plus,“ usmívala se s odkazem na věk, podle něhož jsou pro soutěže "dříve narozených" atleti tříděni.
„Už jsme spolu byly dvakrát v Nymburce na tréninku, a pak mi volala, že udělala vše, jak jsem jí řekla, a hodila na republice v Písku o tři metry dál. To mě samozřejmě potěšilo. Na Evropě velké ambice nemá, ale byla bych moc ráda, kdyby hodila za třicet, což není jednoduché. Ona nikdy nebyla profi atletka, ale strašně jí to teď svědčí. Asi to mám po ní, že co se jí řekne, hned to provede, takže rozhodně u ní neplatí – starýho psa novým kouskům nenaučíš. A s takovým svěřencem se skvěle pracuje,“ pochvalovala si „trenérka“.
Sedmdesátka a pak pauza
Potom už se zase může soustředit na své starty. Ráda by nejen uhájila vedoucí pozici v diamantovém závodě z předloňského úvodního ročníku, ale také překonala sedmdesátku, což se jí ani v Londýně, nejdelším hodu sezony na světě, o 45 cm nepodařilo. „Věřím, že forma vydrží. Lausanne to asi nebude, přeci jen je to příliš brzo od olympijskécho závodu a následných oslav. Mohl by to být Birmingham, ale nejlépe Brusel, to by bylo parádní. Ono je to totiž nejlepší motivace do další sezony, když se vám povede poslední závod,“ prohlásila.
Hned vzápětí však připustila, že si dá možná pro příští rok pauzu – ať už by byl důvod jakýkoli. „Je to hodně dlouhá doba, co jsem na vrcholu. A mistryní světa už jsem byla, navíc je to v Moskvě, což není zrovna moje nejoblíbenější metropole,“ připustila při vzpomínce na zdejší evropský klubový pohár před osmi lety. A co porazit Abakumovovou doma? „Ne, takhle to neberu,“ odmítla jako důvod lákadla v podobě ruské soupeřky, která ji předčila právě na minulém MS. Definitivní rozhodnutí, zda příští sezona ano či ne, však padne až po dovolené, takže jasno budeme mít nejpozději při Atletovi roku, kde bude podle všeho adeptkou na šesté prvenství v řadě.
Dárky pro Báru
To je zatím pro Barboru Špotáková relativně daleko. Dnes si mohla ještě vychutnávat svůj nedávný úspěch, ke kterému se sešla řada gratulantů. Vedle sponzorů, kteří přispěchali s dary, natočil Báře slíbené pivo v její oblíbené restauraci ministr obrany Alexandr Vondra. „Měl na to pár pokusů, já myslím, že je dobře načepováno,“ hodnotila štamgastka výkon člena vlády, kterému asistovala špička v oboru, Ota Haurythun, výčepní, jenž nás bude díky svému červnovému vítězství v domácí konkurenci reprezentovat na podzim při mistrovství světa v Plzni.
O třech neotřelých darech pro Báru se dozvíte v našem videorozhovoru:
A ještě něco. Před čtyřmi roky v Pekingu složila oblíbená kapela oštěpařky, Tři sestry, píseň. Tentokrát je vystřídal komik, který si říká Ruda z Ostravy. Špotákovou jeho song potěšil, výsledek můžete ověřit i vy zde: