Třetinu českých atletů na OH tvoří vrhači
Aktuality
Vedle pěti oštěpařů se na olympijských hrách v Aténách v českých barvách představí dalších sedm vrhačů.
Foto: F. Macák | Do diskařského kruhu se v Aténách postaví tři čeští reprezentanti, vesměs svěřenci Josefa Šilhavého. Největším želízkem bude Věra Cechlová-Pospíšilová, první žena světového žebříčku 2003 a pátá diskařka loňského mistrovství světa. Na žádné vrcholné evropské či světové soutěži ve své dosavadní kariéře Cechlová nezůstala v kvalifikaci, bronzovou medaili vybojovala na ME do 22 let v roce 1999. Má za sebou dva starty na světovém šampionátu, na obou se dostala do užšího finále. V Aténách zažije pětadvacetiletá diskařka olympijskou premiéru. |
Mnozí jí předpovídají medaili. Trenér Šilhavý ovšem varuje: „Soutěž v disku je nevyzpytatelná. Nikdy není dopředu jasné, v jaké síle jednotliví závodníci do závodu nastoupí. Například Ukrajinka Jaščenková, kterou Věra porazila v červnu na Evropském poháru rozdílem třídy, hodila koncem července nejlepší světový výkon roku, zase o třídu lepší než je Věřino letošní maximum. A takových překvapení čekám v závodě víc,“ krotí přílišný optimismus Jaroslav Šilhavý. Na závěr ovšem dodává: „Věra je rváč a já jí věřím.“
Vůbec nejstarší členkou ženské části atletické výpravy je další diskařka Vladimíra Racková, která se v sedmatřiceti letech představí na své třetí olympiádě. „Předpokládám, že budu závodit v klidu, ale nevím, každé závody jsou jiné. Těžko říct, jestli o psychickém stavu rozhodují zkušenosti, každopádně každým rokem narůstají,“ zamyslela se závodnice pražské Sparty, jejíž cílem je postoupit do finále. Takového úspěchu se na předchozích startech na OH nedočkala. „Na postup z kvalifikace u technických disciplín neexistuje žádná taktika. Jde o to udělat dobře potřebný pohyb, nepokazit techniku,“ vypočítává nezbytné podmínky úspěchu.
Sebevědomí Rackové výrazně narostlo před několika dny, když si na závodech v Novém Městě nad Metují vytvořila letošní maximum hodem dlouhým 61.76 m. „Z toho je vidět, že se v přípravě nic neodbylo. Předpokládám, že na postup do finále v Aténách bude potřeba tak 61, možná 61 a půl metru,“ odhaduje. Poslední dny před odletem do dějiště Her tráví Vladimíra Racková v Praze, své tréninky přesunula na večerní časy. „Obvykle trénuji dopoledne, ale změnila jsem to, abych si zvykla,“ vysvětlila. Do kvalifikace některé diskařky nastoupí v pátek 20. srpna ve 21.30 hodin, druhá skupina dokonce až ve 22.50, finále je pak čeká druhý den od 21.10.
Konečně prolomit zakletí finálového závodu odlétá do Atén diskař Libor Malina. Na velkých závodech se mu nedaří postup z kvalifikace. Na jedinou výjimku, ME v roce 1998, by rád navázal už tuto sobotu na olympijském stadionu. Jeho vyhlídky jsou nadějné. V sezóně podával stabilní výkony a 31. července zřetelně potvrdil vzestup formy. Z mítinku v belgickém Heusden-Zolderu odvezl kromě vítězných vavřínů i osobní maximum tohoto roku vylepšené o celých 78 centimetrů. „Je vidět, že ta potřebná síle v něm je. Jde jen o to, aby jí využil ve správný okamžik,“ glosuje k Malinovým šancím trenér Jaroslav Šilhavý.
Jako řada dalších českých olympioniků se týden před odletem do Atén připravovala kladivářka Lucie Vrbenská ve sportovním středisku v Nymburce. „Skladba tréninků byla jasně stanovená: házení a udržování fyzičky. Už jsme to nijak nepřeháněli, teď už méně znamená více,“ přiblížila česká rekordmanka, které se postupem na olympijské hry splnil jeden obrovský sen. „Strašně se těším na tu atmosféru, doufám, že budu ve formě, a ne nijak nervózní, a že si olympiádu pořádně užiju,“ věří Vrbenská.
Očekávané vedro v řecké metropoli českou kladivářku nestraší: „Teplo může být v našem případě výhoda. Kvalifikace bude určitě dlouhá, třeba loni v Paříži trvala dvě hodiny, takže jsem mezi pokusy měla skoro hodinu pauzu. Takhle aspoň neztuhneme. Rozhodně jsou ale podmínky pro všechny stejný, nikdo si nemůže stěžovat.“ Vrbenská zatím startovala na dvou mistrovstvích světa a jednou na evropském šampionátu, kvalifikačním sítem ale nikdy neprošla. V Aténách se bude snažit bariéru finále prolomit. „Byla bych samozřejmě strašně ráda, kdybych postoupila z kvalifikace. Ale byla bych spokojená, i kdybych neprošla do finále, ale hodila kvalitní výkon,“ připustila.
Z napínavé bitvy tří českých kladivářů o místo na OH v Aténách vyšel vítězně Vladimír Maška. Jednatřicetiletý jablonecký vrhač odlétá na Hry XXVIII. Olympiády navazovat na svůj životní úspěch ze Sydney. Před čtyřmi lety se v olympijské soutěži umístil na osmé pozici. Český rekordman startoval na třech světových šampionátech a dvakrát se představil na mistrovství Evropy. Na MS 1999 v Seville se probojoval do finále. Letošním maximem 76.04 se Maška řadí až do páté desítky světových tabulek, v Aténách nastoupí s nominačním výkonem 78.34 m, kterého dosáhl loni v květnu na domácí půdě v Jablonci.
Letošní olympiáda vyhradila jistou exkluzivitu závodu ve vrhu koulí. Propukne o dva dny dříve než ostatní atletické disciplíny (18. srpna) a hostit jej bude nikoliv řecká metropole, ale pravá kolébka olympiád, 300 kilometrů vzdálená Olympie: „Je to dobře,“ shodně zhodnotila nezvyklé řešení organizátorů česká želízka v olympijském ohni, koulařské duo Petr Stehlík a Antonín Žalský. „Očekávám, že závod bude mít o poznání vyhecovanější atmosféru, než kdyby probíhal na stadionu, kde současně s koulí probíhá pět jiných disciplín a diváky od nás dělí osm drah atletického oválu. Také by to mohlo konečně přilákat pozornost médií k vrhačským disciplínám. Vždyť do přenosu z loňského atletického mistrovství světa se pro všechny sprinterské rozběhy vešel snad jediný pokus v disku,“ rozvedl Antonín Žalský, čerstvý čtyřiadvacátník a současně nejvyšší a nejtěžší z českých olympioniků. Jeho ambice se upírají pouze k dopolední kvalifikaci. „Vzhledem k letošním výkonům mohu říct, že je má účast na olympiádě oprávněná. Ale jsem realista, na večerní finále se půjdu jenom podívat.“ V něm by se podle vlastních slov rád viděl jeho starší reprezentační kolega: „Jsem solidně připravený. Záleží na tom, jak to prodám. Vysněné umístění? Samozřejmě medaile. Ale spokojený budu s jakýmkoliv umístěním do 8. místa,“ prozradil vysoké ambice na své první olympiádě Petr Stehlík.