Tretra odpočítává poslední den
Keňan Asbel Kiprop s úspěchem kombinuje 800 a 1500 m (většinu medailí má z delší trati), ale věřili byste tomu, že na kilometru to bude jeho premiéra? „Jsem rád, že Ostrava nabízí tyto disciplíny. A že tím pádem budu mít zapsaný osobní rekord,“ říká 25letý mílař. A že by byl rekord hned světový? „To je cíl každého atleta. Každý o tom přemýšlí. Pokud bude dobré počasí a podmínky, myslím, že se o tento rekord můžu pokusit,“ myslí si olympijský šampion z Pekingu a dvojnásobný mistr světa. Ale hned dodává: „Noah Ngeny (držitel rekordu 2:11.96) má lepší osobáky na 800 i 1500 metrů.“ O plánu, jak rychle běžet, má nicméně jasno: 52 na 400, 1:18 na 600 a 1:46 na 800.
To pro domácí hvězdu Jakuba Holušu nebude zítřejší kilometr nic nového. Vždyť i před rokem si v Ostravě tuto nemistrovskou trať zaběhl a po 2:16.79 zůstal jen 23 setin od Vydrova českého rekordu. „Jsem sám zvědavý, jak rychle Asbel poběží,“ řekl 27letý halový evropský šampion. „Budu se snažit držet v kontaktu, abych ho zkusil v posledním kole potrápit,“ uvažuje Jakub, ještě než se doslechne o jeho plánech na tempo. „To je pekelný,“ reaguje Holuša, „ale loni taky Aman chtěl běžet velice rychle, a pak to trošku uvadalo,“ upozorňuje. „Mám už splněný limit pro MS, a tak se mi kilometr velice dobře hodí do tréninku, zkusím si rychlejší tempo než mílařské,“ říká svěřenec Jiřího Sequenta s tím, že se těší i na mohutnou podporu fanoušků v nové aréně. „Poprosil jsem o 20 lístků a bylo to nakonec ještě málo. Taky přijedou děti od mého prvního trenéra, celý autobus. Stadion jsem viděl zatím jen zvenku, ale už podle fotek je neskutečné, co se tu podařilo vybudovat,“ pochvaluje si.
Další běžecká podívaná čeká diváky na jiné netradiční trati, šestistovce, kde se představí světový rekordman a olympijský šampion na 800 metrů David Rudisha. 26letý Keňan se vrací po dvou letech, kdy jej pronásledovaly zdravotní potíže. „Neměl jsem žádné problémy v přípravě,“ těší půlkaře, který ohromujícím způsobem ovládl finále „pod pěti kruhy“ v Londýně, které ozdobil světovým rekordem. „Měl jsem opravdu životní formu, o to těžší je se vrátit. Ale měl jsem dobré tréninky, jen než začnu pořádně sezónu, nemůžu říct, jaká je moje forma,“ hovoří opatrně o svých ambicích. Šestistovku, kterou před rokem zaběhl 1:13.71, devět desetin vteřiny od světového maxima, vidí spíše jako sprint. „I na 800 potřebujete hodně rychlosti a na 600 myslím ani není potřeba vodič,“ uvažuje Rudisha.
Speciální záležitostí bude mužský trojskok, který se na Tretru vrací po dlouhých 24 letech. A favorita disciplíny, úřadujícího olympijského šampiona Christiana Taylora, čeká návrat rovněž po dlouho době, v roce 2007 tu při MS do 17 let vyhrál trojskok a v dálce bral bronz. „Byl to můj první mezinárodní start, navíc poprvé v Evropě – Velkou Británii, kde mám rodinu, nepočítám. A dobře si vzpomínám, že trenér chtěl, abych skočil 16 metrů a já dal 15.98 m,“ vybavuje si s úsměvem. Ten z tváře 24letého Američana nezmizel skoro po celou tiskovku, k dobré náladě jistě přispěl skvělý start v diamantovém Dauhá, kde spolu s Kubáncem Pichardem předvedli úchvatný souboj za 18 metry, byť pro Taylora neúspěšný. „Snad dva dny jsem nespal, připadal jsem si jako jiný člověk,“ přiznává Taylor, do jakého zvláštního stavu jej přivedlo překonání magické hranice. „Chtěl bych něco z té pozitivní energie přenést sem. Doufám, že budu lepší než naposledy,“ vtipkuje a dodává vážněji, „a pokud bude sucho, věřím, že výrazně.“
Tečku za dnešními oficiálními tiskovkami učinili oštěpaři. Ze skvělé startovní listiny zasedli za stolek Tero Pitkämäki, Vítězslav Veselý a Petr Frydrych (měl být i Jakub Vadlejch, ale přijel jiným vlakem, a tak chyběl). „Začal jsem dobře v Dauhá,“ pochvaluje si finský host 88.62, s nimiž vede světové tabulky, „a byť se mi zatím povedl jeden hod, cítím se velmi dobře. Vítězslav je tu velmi silný, budu muset hodit daleko, abych uspěl,“ přemítá nahlas a vedle sedící Veselý se jen pousměje. „Tretra je skvělou příležitostí předvést se doma a pochopitelně mě motivuje, že jsem zatím až třetí u nás. Věřím, že je to otázka času, kdy člověk prodá přípravu,“ říká úřadující mistr světa. Vtipně na dotaz, že oštěpaři do sezóny vlétli dalekými hody, reaguje Frydrych: „Možná to byla v Dauhá jen rozcvička a zítra to bude poprvé „ostrými“.“ Jedno je jisté, kromě Pitkämäkiho a Veselého jsou na ostravské startovce další shodná jména s diamantovým mítinkem v Kataru: Abdelrahman (v Dauhá 83.14), Röhler (82.79), Yego (81.98), Walcott (80.68). A i když stadion uzavřením tribun možná trochu ztratil ze svých výhodných povětrnostních podmínek, půjdou pořadatelé naproti nejlepšímu výkonu a teprve po ženském oštěpu rozhodnou směr, jímž se bude házet.