Tretra: záři hvězd tlumilo psí počasí

Tretra: záři hvězd tlumilo psí počasí
Aktuality
úterý 26. května 2015
Letošní ročník Zlaté tretry, mítinkové jedničky u nás, poznamenala kombinace citelného chladu a deště, která atletickému výkvětu světa bránila v ještě lepších výkonech. Našli se však i tací, kteří se tomuto pravidlu vzepřeli.

Mezi nejsvětlejší okamžiky mítinku patřila čtvrtka překážek žen, z českého pohledu velmi sledovaný závod. Aby také ne, svoji premiéru na této trati nejen letos, ale až na drobné výjimky od svého zranění absolvovala mistryně světa Zuzana Hejnová, navíc mezi jejími vyzyvatelkami byla vedle kvalitních zahraničních běžkyň v čele s Jihoafričankou Nelovou další česká hvězda Denisa Rosolová. A domácí star nezklamaly, když i po zaváhání Nelové na poslední překážce obsadily první dvě příčky. Z triumfu se radovala Hejnová po výkonu 55.13, Rosolová byla o 31 setin zpět. Obě tak mají splněné výkonnostní kriterium pro světový šampionát. "Byla jsem nervózní jako blázen, už od včera, proto jsem maximálně spokojená," hodnotila Hejnová. "Na soupeřky jsem se neohlížela, podle trenéra jsem to měla rozběhnout pomaleji, abych měla síly zrychlit, myslím, že se mi to povedlo. Plánovala jsem, že cokoli pod 55 bude dobré, ale to jsem nepočítala s takovým počasím. Myslím, že tenhle čas je adekvátní podmínkám a jak jsem na tom," dodala svěřenkyně Dalibora Kupky. A hodnocení Rosolové? "Asi na sedmé překážce jsem udělala obrovskou chybu, přidala jsem zbytečně krok. Vím, že mám velké rezervy a myslím, že na první závod v tomhle počasí je to docela slušné," stěžovala si na velký chlad podpořený navíc čekáním na start.

Jamajské hvězdy nezdolaly mety 10 ani 20 s

Stejně jako všechny závody, i vyhlížený sedmý start Jamajčana Bolta na Zlaté tretře poznamenalo počasí, které ještě podtrhl dvakrát odložený start. Když pak konečně zazněl výstřel, neměl Bolt na dvoustovce konkurenci, v cíli měl po výkonu 20.13 náskok 22 setin na Američana Younga. Jan Jirka předvedl 21.69. "Nebyl to určitě můj nejtěžší závod v životě, ale byl těžký," přiznal vítěz. "Občas musíte běhat i v dešti, nikdy nevíte, jaké budou podmínky na další závody," dodal a ve vtipu pak doporučil pořadatelům postavit na celém stadionu střechu.

Také další hvězdný Jamajčan, Powell, v Ostravě bez problémů vyhrál, nový přírůstek do své bohaté sbírky časů na stovce pod 10 vteřin však nepřidal. V chladu, dešti a protivětru 0.4 m/s běžel 10.04. Druhý byl s 10.13 Američan Young. Zdeněk Stromšík finišoval v čase 10.72. "Byl to dobrý závod," pochvaloval si Powell, "a čas není s ohledem na počasí vůbec špatný. Horší podmínky si pamatuju snad jen před dvěma lety, kdy jsem ještě musel běžet závod dvakrát za sebou," doplnil a ve shodě se svým krajanem doporučoval výstavbu krytí na celou arénu.

Letitý rekord i přes chlad, důstojný návrat trojskoku

Čekání organizátorů na zlepšení rekordu mítinku na stovku překážek, který byl v platnosti od roku 1980 a posléze dvakrát vyrovnán, dnes skončilo. Navzdory nepřízni počasí i protivětru 1.7 m/s se o to zasloužila Američanka Nelvisová, která výkonem 12.55 posunula hranici o desetinu. Češky Lucie KoudelováKateřina Cachová běžely 13.49 a 13.52. "Až do dnešního rána jsem rekord mítinku nevěděla," říkala vítězka, "a v tu chvíli jsem si řekla: 'Jasně vyvíjejte na mě tlak.' Běžela jsem nejlépe, jak to šlo, ale být tepleji, mohla bych ještě lépe. Aspoň motivace do příštího roku."

Další z rekordů mítinku dnešního večera překonal americký trojskokan Taylor, který jako první v historii Tretry překonal 17metrovou hranici, a to hned o 52 cm. Druhého v pořadí, Rusa Fjodorova, porazil o více než půlmetr. "Nebyl jsem tolik motivován k lepším výkonů od soupeřů, až jsem si řekl, že se musím namotivovat sám, a to se mi povedlo," pochválil se Taylor.

Oštěp: osobák Keňana, překvapení z Izraele

K nejhodnotnějším soutěžím mítinku patřilo klání oštěpařů. Velkou radost z něj měl Keňan Yego, který si odvezl prvenství za rekord své domoviny 86.88 m. "Byla to pro mě čest závodit před Janem Železným, je můj mentor a vzor. A dokázal jsem v jeho zemi vyhrát! Trofej si rád vystavím, moc se mi líbí," radoval se Yego, na nějž nejvíce dotíral Němec Röhler, jenž zapsal 85.36, třetí byl s 83.96 Fin Pitkämäki. Hvězdný trojlístek svěřenců Jana Železného potěšil překonáním 80 m, nejdále se to podařilo Jakubu Vadlejchovi výkonem 82.61. Následovali Vítězslav Veselý s 82.37 a Petr Frydrych s 80.29 m. "Jsem moc rád za třetí hod," přiznal Vadlejch a dodal: "Může to být i příslib na velké akce, kde člověk potřebuje předvést vysoký průměr a 82 si myslím, že na finále je. Všichni kluci na ty podmínky zaházeli výborně, Yego osobák o metr a půl, co dodat." Jeho parťák Veselý přiznal, že měl v závodě starosti. "Nebylo to jednoduché, naházelo se víc na začátku, pak už vám ubývají síly. Nohy nejedou, je to těžké. Pro mě to byl hodně dramatický závod. Kdybych se nezlepšil třetím pokusem, vypadl bych, což by byl trošku průšvih. Byla to závodnická škola, aspoň jeden hod se mi povedl," oddychl si mistr světa z Moskvy.

Koncept oštěpařského měření žen coby závodu maminek padl ještě před jeho startem, když pro nemoc nepřicestovala Němka Obergföllová, ani Barbora Špotáková s Ruskou Abakumovovou však neměly hlavní slovo. To si tak trochu senzačně vzals Izraelka Dorozhonová, která zvítězila národním rekordem 63.85. "Porazit v takovém závodě olympijskou vítězku a mistryně světa je snem každého sportovce," radovala se nečekaná majitelka křišťálové tretry. Za 60 m se dostaly ještě Slovinka Ratejová (62.02) a Číňanka Li (60.63). Špotáková byla ve své premiéře od doby, co se trénuje sama, s dnešním maximem 58.57 pátá za Abakumovovou (58.78). "Takhle nehážu ani na nejpodělanějším tréninku. Moc mi nevyšel první rozeběh, to mě rozhodilo, a pak už jsem to už ani jednou "nechytla", byly to ošklivé hody. Mrzí mě to, jsou tu skvělí diváci a já to nezvládnu. V rozcvičení úplně skvělý, i mi to tam lítalo a najednou přijdu sem a vůbec nic. Třeba už opravdu jdu do kopru, jak někteří předvídali. Ale pořád je to lepší než přepálit začátek a snad se budu během sezony lepšit," věří dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka.

Chlad poznamenal i netradiční trati ...

Anežka Drahotová potvrdila pověst nebojácného dravce, který se hned tak nějaké výzvy nezalekne, ba přímo vyhledává ty největší. Juniorská mistryně světa a rekordmanka této kategorie si vzala za soupeře historicky nejlepší výkon na 3 km chůze na dráze, který od roku 1993 drží Italka Salvadorová, a scházelo opravdu málo, aby ho poslala do minulosti. Nakonec za ním po výkonu 11:52.38 zaostala jen o 4 vteřiny. "Jsem moc ráda, že jsem tu mohla startovat, před domácím publikem na tomhle skvělém stadionu. Malinko mě mrzí ten chybějící kousek k rekordu, druhý kilák byl bohužel trochu pomalejší, ale jinak převládá spokojenost. Pokud mě pořadatelé za rok pozvou, doufám, že jim budu moct s rekordem udělat radost příště," prohlásila svěřenkyně Iva Pitáka.

Třístovku zdobila účast halového mistra světa a Evropy Pavla Masláka a český rychlík nezklamal, byť na vítězství to tentokrát nestačilo. To si uzmul Polák Zalewski výkonem 32.25, Masláka porazil o desetinu. Ten tak o čtyři setiny zaostal za historicky nejlepším českým výkonem Jiřího Vojtíka. "Počasí to dnes hodně ovlivnilo, ale také jsem to překopl a pak vytuhnul. Ten rekord snad nikdy nedám. Stadion se mi hodně líbí, ale jsou tu ještě mouchy, které je třeba vychytat - díra na stovce a průjezd na dvoustovce, kterými sem fouká," hodnotil Maslák.

Vavříny z dráhového kilometru si odnesl Polák Lewandowski, který si poradil i s africkými konkurenty v čele s Kipropem a cíl proťal v čas 2:17.25. Český mistr Evropy na patnáctistovce v hale, Jakub Holuša, se svým pověstným závěrečným zrychlením posunul na čtvrtou pozici a zapsal si výkon 2:18.42. "Včera jsem říkal, že počasí je mi jedno, ale úplně mi to v tomhle moc nešlo. Už na rozcvičovacím stadionu jsem byl takový ospalý. Neběželo se mi ideálně, ale diváci tlačili, ale zabojoval jsem a porazil jsem nějako dobré kluky a proběhl se ve skvělé atmosféře. Hlavní je připravit se na vrchol," prohlásil Holuša.

Velice podstatný okamžik šestistovky přišel už ve třetině této trati, kde pro svalové zranění odstoupil světový rekordman na 800 m Rudisha z Keni. Se zbytkem soupeřů si nejlépe poradil Polák Ksczot, zvládl to za 1:16.02. Český zástupce Jan Tesař skončil sedmý s 1:18.05.

... stejně jako techniky

Pozitivní zpráva přišla též z koule, ve které se Tomáš Staněk vrátil ke své dřívější výkonnosti za 20 metrů. Vrhl 20.02 a v soutěži obsadil třetí příčku. Na své letošní maximum dosáhl výkonem 19.34 též Martin Novák. Závod vyhrál Srb Kolašinac s 20.51 před Australanem Birkinheadem (20.07).

Další SB českého závodníka do sbírky přidal v tyči Jan Kudlička. Bronzový medailista z loňských velkých akcí si třetí příčku osvěžil i na Tretře, kde skočil 555 cm. "Tetra je pro mě letos moc brzy, člověk trénuje, aby na tom byl nejlíp v srpnu. ´Já stihl po soustředění jeden trénink v Praze, dlouhý rozběh ještě nemám zažitý. Na deštivé počasí si nestěžuji, včera to vypadalo hůř, navíc to kompenzuje skvělá atmosféra tady," vyjádřil se na adresu zaplněných tribun. Před českou jedničkou disciplíny skončil o lepší zápis Polák Lisek a především vítězný Brazilec Braz s 575 cm. Další český reprezentant Michal Balner skončil s 540 cm osmý.

Že výšku vyhrál Ukrajinec Bondarenko, to tedy věru nebylo překvapení, nečekalo se ale asi, že mu k tomu bude stačit 224 cm a lepší zápis než trojice soupeřů se stejným maximem. Když skončil v soutěži sám, zkusil zapsat ještě 2.34 m, leč i jemu byl třikrát zdvižen červený praporek. Druhý skončil Jaroslav Bába, jenž si tak vyrovnal letošní maximum. "Výkon nic moc, ale taky jsem dneska mohl skončit na základní výšce. Aspoň jsem si teda vyzkoušel zvládat krizové situace. No a do srpna a mistrovství světa, kde bych měl být na vrcholu s formou, je ještě dost času," nechal se slyšet český rekordman.

Osobák Mäki na 1500 m

Ženskou patnáctistovku vyhrála Ukrajinka Miščenková výkonem 4:07.09, z početného českého pole, v němž kvůli problém spojeným s kontaminací vody na Praze 6 chyběla půlkařka Lenka Masná, byla na sedmém místě nejlepší Kristiina Mäki. Zaběhla si osobák 4:12.52.

Dvoustovkou žen prolétla nejrychleji Američanka Williamsová, která byla v cíli za 23.11, Češky Martina SchmidováJana Slaninová se v bezvětří, ale citelném chladu seřadily na konci pole s výkony 24.64, resp. 24.76.

Pětku bez české účasti vyhrál Etiopan Gebremeskel v čase 13:23.72. Nejurputnějším soupeřem mu byl Ázerbájdžánec Ibrahimov, který za ním zaostal o 3 vteřiny.

Výsledky

Adam Pražák, Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Fotogalerie