Tretra zlákala Bolta a málem o něj hned přišla
Dvaadvacetiletý Bolt na vítkovickém stadionu už dvakrát startoval. V roce 2006 jej organizátoři pozvali coby nadějného juniora s potenciálem velké hvězdy, vloni již dorazil coby čerstvý rekordman, když šokoval svět svým časem 9.76 na domácí půdě v jamajském Kingstonu. To, co však následovalo, tedy především jeho úžasné představení na olympijských hrách v Pekingu, jeho cenu několikanásobně vyšponovalo. Přesto se jej pořádající agentuře TK Plus podařilo získat. „Ve smlouvě je uvedeno, že částku nebudeme zveřejňovat,“ odhání dotazy na Boltovo startovné její majitel Miroslav Černošek.
Jinde tak skoupí na slovo nejsou, např. v Manchesteru bude při speciální exhibici v ulicích Bolt startovat za čtvrt milionu dolarů. To už by měl mít za sebou svoji letošní premiéru, která je naplánována na tuto sobotu opět v Kingstonu. „Je to pro mě test, jak na tom jsem. Větší váhu tomu nepřikládám a žádný čas, který bych chtěl zaběhnout, v hlavě nemám,“ říkala hvězda v telefonickém rozhovoru poté, co se jí povedlo manažeru mítinku Alfonzi Juckovi nahnat. A nebyla to práce věru lehká, neboť si Bolt bůhví proč vyměnil svůj telefon s kamarádem a ten ho nemohl za živého boha nahnat.
Jenže v Kingstonu se nakonec atletická superhvězda nepředstaví. Nedlouho po telemostu totiže byla součástí autonehody právě v jamajském hlavním městě. Naštěstí se Boltovi nic vážného nestalo, ale jeho premiéra se každopádně musí odložit. „Jsme rádi, že můžeme oznámit, že Usain Bolt je v pořádku po autonehodě, která se stala včera odpoledne,“ píše se ve čtvrtečním prohlášení atletovy zastupující agentury Pace Sports Management. „Propustili jej z nemocnice a teď si na radu lékaře JAAA (jamajská asociace) několik dní odpočine. Nejvíce si zranil levou nohu, když vystupoval z auta, stoupnul si na nějaké trny. Po dohodě s trenérem Millsem a JAAA bylo rozhodnuto, že raději preventivně nepoběží na sobotních Kingston International. Vývoj bude v příštích dnech sledován, ale zatím je příliš brzy na to říci, zda to bude mít nějaký dopad na tréninkový a závodní program v příštích týdnech. (...) Rádi bychom poděkovali veřejnosti za vyjádření podpory pro Usaina telefonáty a zprávami,“ stojí v prohlášení.
Po Kingstonu měl Bolt v kalendáři již zmiňovaný Manchester, 11. 6. by měl závodit v Torontu a pak už by měla přijít na řadu Ostrava, coby letos první klasický Boltův mítink v Evropě. Přesunout do Česka by se měl tři dny předem leteckým speciálem z Londýna. „Miluji ostravský mítink. A tak jsem i letos přemluvil trenéra, abychom Ostravu zařadili do závodních plánů. Mám zálusk na další skleněnou tretru, moc se mi líbí,“ vzpomněl si na tradiční trofej pro vítěze hlavních disciplín.
A jak rychle má v plánu běžet? „Všude, kam přijedu, chci předvést to nejlepší. Bude záležet na podmínkách. Když se sejdou, je možné všechno,“ odpověděl na dotaz, zda je od něj možné čekat světový rekord. Takhle jasný cíl si ostatně nekladou ani organizátoři. „Uvidíme v jaké bude formě na začátku sezony. Všichni víme, co se kolem něj teď dělo a jakých všech možných marketingových aktivit se zúčastňoval, takže na trénink asi ideální klid neměl. Každopádně bychom rádi, kdyby padl „alespoň“ rekord mítinku 9.85, který tu před čtyřmi lety vytvořil Asafa Powell, což je považováno za neoficiální světový rekord v dešti," prohlašuje Juck.
Další očekávání se vztahují k diváckému zájmu. „Myslím, že Bolt spolu s Bárou Špotákovou, což je zase naše hvězda světového formátu, by mohli stadion zaplnit,“ věří ředitel mítinku Jan Železný a doplňuje: „rádi bychom, aby letošní ročník byl mimořádný už kvůli tomu, že se ucházíme o zařazení do nově vznikajícího seriálu Diamantové ligy, která bude spojovat ty úplně nejlepší mítinky na světě.“
Zlatá tretra Ostrava, jak z ní oficiální název, už se dokázala dostat mezi čtveřici, z níž vzejdou dva, kteří zaplní zbývající volná místa. „Soky“ mezi čekateli jsou pro Ostravu Berlín, Řím a Hengelo. Rozhodnutí by mělo padnout během července.