Tretru čeká parádní atletická podívaná

Tretru čeká parádní atletická podívaná
Aktuality
středa 19. června 2019
V ostravském Hotelu Clarion proběhla předzávodní tisková konference k 57. ročníku mezinárodního mítinku Zlatá tretra, které se zúčastnily i české oštěpařské hvězdy Nikola Ogrodníková a Jakub Vadlejch. Následně na ně navázali zvuční zahraniční hosté.

Z pohledu českého fanouška budou jistě velmi atraktivní obě oštěpařské soutěže, což potvrzuje také ředitel mítinku a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. „Na oštěpařské závody v rámci letošní Tretry se moc těším. Ženy začínají nezvykle brzy. Závod startuje již v 16:30, přesto věřím, že se lidé přijdou podívat. Startovat bude světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková. Nikča Ogrodníková letos hodila hodně daleko. V sektoru bude i další olympijská šampionka Sara Kolaková. Mezi muži se našim oštěpařům postaví mimo jiné ve skvělé formě házející Estonec Magnus Kirt, který se dá svým způsobem považovat také za světového rekordmana. S novým oštěpem levou rukou ještě nikdo jiný tak daleko nehodil,“ zmiňuje druhého muže letošních světových tabulek s výkonem 89.33.

Železný však bude muset plnit také roli trenéra. Na letošní Zlaté tretře mu závodí hned pět svěřenců. V mužském klání nastoupí vedle Jakuba Vadlejcha také Petr Frydrych s Jaroslavem Jílkem. Mezi ženami pak budou zápolit Irena Šedivá a Nikol Tabačková. „Těším se, jak budou závodit moji svěřenci. Petr Frydrych se v úvodu sezóny potýkal se zraněním lýtka, ale podle lékařů už by měl být schopen závodit. Irča Šedivá už letos hodila přes 60 metrů a Nikol Tabačková splnila limit na mistrovství Evropy do 22 let,“ dodává.

Zítřejší závod už vyhlíží také jeden z jeho svěřenců Jakub Vadlejch. Stříbrný muž z posledního mistrovství světa v Londýně věří, že v Ostravě vylepší své sezónní maximum, které má momentálně hodnotu 85.75. Sám uznává, že se mu na vítkovickém stadionu daří. „Mám to v tu rád. Loni jsem zde na Zlaté tretře v nepříliš příznivých podmínkách hodil přes 88 metrů a následně jsem se na Kontinentálním poháru vrátil po zranění zad pětaosmdesátimetrovým hodem. I když nakonec nemohl kvůli zranění přijet Johannes Vetter, konkurence bude velmi kvalitní. Je tady Estonec Kirt a věřím, že i naši kluci budou bojovat o limity na mistrovství světa a případně i olympijské hry,“ uvedl.

Na dotaz, jak vnímá vzestup světového oštěpu v posledních sezónách, odpověděl jednoznačně. „Myslím, že je to pro naši disciplínu jedině dobře. Na atletické mapě se objevují nové oštěpařské země, jako jsou Grenada, Taiwan nebo Indie. Dříve se stávalo, že padla během sezóny devadesátimetrová hranice jen párkrát. Nyní se může stát, že devadesát metrů nemusí stačit na medaili,“ nechal se slyšet. Jeho slova doplňuje Jan Železný. „Má to samozřejmě dvě mince. Na jednu stranu to přidává na atraktivitě disciplíny a na tu druhou je o to těžší uspět na velkých soutěžích. Obrovský potenciál vidím hlavně v Indii. Tam až se začnou atletice věnovat pořádně, máme se na co těšit. Jejich národním sportem je navíc kriket, který má k oštěpu hodně blízko,“ doplnil.

V soutěži oštěpařek si zopakují svůj duel z Diamantové ligy v Římě Nikol Ogrodníková a Barbora Špotáková. Ogrodníková si v letošní sezóně dokázala v Offenburdu vylepšit své kariérní maximum na 67.40, což je výkon, kterým figuruje na druhém místě letošních světových tabulek a není daleko ani od rekordu mítinku, který má hodem 67.78 v držení od roku 2012 právě Špotáková. Pro Nikolu je Zlatá tretra vždy speciální, jelikož se odehrává na stadionu, kde začala s velkou atletikou. „Bude to těžký závod, ale těším se. Bude to doma, přijde rodina a přátelé. Cítím se dobře. Poslední dobou mě trošku trápí záda, ale v závodě mě to nijak neomezuje. Těším se na další souboj s Bárou a jsem zvědavá, co předvede olympijská vítězka Sara Kolaková, která se vrací po zranění,“ řekla. Silná konkurence by mohla pomoct také Ireně Šedivé, která jistě pomýšlí na splnění limitu pro mistrovství světa.

Jednou z největších zahraničních hvězd mítinku bude bahamská olympijská vítězka na trati 400 metrů Shaunae Miller-Uibová. V Ostravě zvolila trochu netradiční třístovku. Pod otevřeným nebem to pro ni bude na této distanci premiéra. Loni však zaběhla časem 35.45 halové světové historické maximum. To venkovní má hodnotu 35.30 a jeho autorkou je Mexičanka Ana Guevaraová. „Jsem šťastná, že mohu být opět v Ostravě. Věřím, že se mi podaří zaběhnout kvalitní čas. Třístovku mám ráda. Je to pro mě ideální vzdálenost. Cítím dobrou formu,“ nechala se slyšet.

Hned dvakrát se ostravskému publiku představí trojnásobný olympijský medailista Andre de Grasse z Kanady. Zaklekne totiž do bloků závodů na 100 i 200 metrů. Na stovce bude účastníkem nejkvalitnějšího závodu historie na českém území. Všichni startující totiž mají osobní rekordy pod deset vteřin. Na dvojnásobné trati pak vyhlíží souboj s Američanem Christianem Colemanem. „V Ostravě jsem ještě nikdy předtím nebyl, ale o Zlaté tretře jsem toho hodně slyšel. Prý je tady skvělé publikum. Na závody se moc těším. Dva starty mi nevadí, bude to dobrý test. Zajímavý bude jistě i souboj s Christianem Colemanem. Je to vynikající sprinter. Věřím, že mě vytáhne k sezónnímu výkonu,“ sdělil.

Poprvé v historii mítinku se bude soutěž kladivářek konat na hlavním stadionu a nebude u toho chybět ani světová rekordmanka Anita Wlodarczyková, která je zároveň držitelkou rekordu mítinku 79.82. Že se závod odehraje na ploše hlavního stadionu, ji samozřejmě těší. „Mám radost, že se bude házet na hlavním stadionu. Čekala jsem na to jedenáct let,“ říká tradiční účastnice Zlaté tretry.

Petr Jelínek