Tři běžecké národní rekordy žáků na MČR

pondělí 6. března 2017
Podhoubí pro budoucí atletickou elitu existuje. To ukázal domácí šampionát pro nejmladší věkovou kategorii, který o uplynulém víkendu hostila pražská Stromovka. „Republika“ žactva totiž přinesla nejen národní rekordy na 800, 1500 a 4x300 metrů v podání chlapců, ale spoustu výrazných výkonů, včetně dalších rekordů mistrovství.

Absolutorium zaslouží medailisté na patnáctistovce, všichni zdolali rekord šampionátu, který před rokem – mimochodem aktuálně bronzovému z HME Filipu Sasínkovi – vzal Marek Strnad časem 4:16.11. Trio na aktuálním mistrovství si s tímto výkonem poradilo o šest vteřin a více, když třetí byl Nicholas Jan Adensam z Olomouce za 4:09.75. Nejrychlejší dvojice pak dokonce pokořila národní rekord Karla Kulíška, který v roce 2014 zaběhl 4:08.97: turnovský Michal Hanyk si se 7,5 okruhy poradil za 4:08.09, vítězný Nico Boketta z Atletiky Jižní Město byl v cíli ještě takřka o vteřinu dříve – 4:07.27. Všichni tři se pak sešli na stupních i druhý den, šampion Boketta (na foto se schovává za svými hlavními soupeři) totiž triumfoval druhý den na trojce za 9:27.84 a stříbro tentokrát bral Adensam (9:28.90), bronz už s větším odstupem Hanyk.

I na poloviční trati se rodí talent. Jakub Davidík z Baníku Stříbro už v prosinci pokořil časem 1:58.11 téměř tři desítky let starý český rekord Lukáše Vydry – pozdější medailista vrcholných soutěží zaběhl 1:58.73 v roce 1988. Čtvrt roku po svém prvním počinu Davidík ukrojil další půlvteřinu, tentokrát ve Stromovce zvládl čtyři kola za 1:57.66 – a krom jiného obhájil titul z loňska. Výborné výkony však zaznamenali i zbylí medailisté, šternberský Jakub Grégr s 2:01.75 i Tadeáš Plaček z Univerzity Brno za 2:02.37 byli rychlejší než deset let starý rekord šampionátu 2:02.47 Miroslava Buriana (což je další známé jméno, účastník např. HME v Praze). Vítězná žákyně Pavla Štoudková z Blanska na půlce běžela dvě vteřiny od nejlepšího výkonu na MČR, 2:16.14.

Dramatický souboj – a přitom na úrovni – nabídla stopadesátka žáků, kde medailisty dělilo pouhých osm setin. Titul si vysloužil Tadeáš Formánek ze Sokola Opava za 17.31 (0.16 s od rekordu MČR), a po jeho boky se postavili dva Pražáci: Miroslav Kozák ze Spartaku (17.33) a Michael Höfner ze Slavie (17.39). Také žákyně spurtovaly nedaleko maxima mistrovství, o titulu pro Lucii Mičunkovou z Olomouce na úkor Barbory Šplechtové z Olympu přitom rozhodly až tisíciny, obě dosáhly času 18.56 (rekord MČR je 18.28). Bronz si o desetinu zpět vysloužila vítězka šedesátky Adéla Novotná z jabloneckého Liazu.

Málo vídanou obhajobu titulu na 60 m překážek zvládla Barbora Píchalová (8.70). Žákyně ze Škody Plzeň poté získala ještě druhé zlato, když v dálce předvedla kvalitních 573 cm. Mezi žáky se zase na šedesátce překážek poroučel rekord mistrovství: už v rozběhu výkon 8.29 Václava Sedláka (letos třetího na HMČR) z roku 2008 překonal o 0.08 s Samuel Lawson z Olomouce. Halový vícebojařský šampion pak ve finále ukrojil dalších pět setin a novou hodnotu rekordu tedy stanovil na 8.21.

Lawson ještě vybojoval jednu individuální medaili v dálce, když výkonem 658 o 2 cm překonal 17 let starý rekord MČR Jana Syrovátka. Jenže jeho soupeř Tomáš Kratochvíl ze Sokola České Budějovice dolétl o poznání dál, až na 683 cm, tedy pouhé tři centimetry od absolutního žákovského maxima. A tak Lawsonovi zůstalo stříbro, které pak vybojoval ještě z oddílovými kolegy ve štafetě na 4x300 m. To Kratochvíl si dvě zlata z Prahy – podobně jako v jiné kombinaci Píchalová – odvezl, neméně suverénně si totiž počínal i ve výšce, a 196 je navíc jen 2 cm od rekordu MČR.

Teprve po čtvrté se na MČR běžely štafety na 4x300 m, a tak není divu, že i tentokrát padl národní rekord – byť tedy „jen“ zásluhou žáků. Z poloviny obměněný kvartet Slavie Praha tentokrát ve složení Schneider, Hykš, Paták, Höfner překonal loňské předchůdce výkonem 2:36.35 o 16 setin vteřiny. Mezi žákyněmi se pak radovala jablonecká štafeta (2:49.89), její členka Novotná tím získala druhý titul a celkově třetí medaili.

Do propadliště dějiny se poroučel i nejlepší výkon mistrovství v tyči žákyň. Počin nynější juniorské rekordmanky a medailistky z dorosteneckého ME Amálie Švábíkové po třech letech předčila Tereza Janíková. Žákyně ze Sokola Opava zvládla 355 a přihodila k výkonu Švábíkové 15 cm.

Slibné výkony byly k vidění ve výškařském sektoru mezi žákyněmi, jeden z nejstarších rekordů šampionátu (z roku 1998 Petry Šindelářové) byl na spadnutí, neboť centimetr pod jeho úroveň se dostaly hned tři skokanky. 172 cm bylo pro ně – pro tentokrát? – konečnou, na první pokus je zmákla Michaela Horváthová a brala zlato, napotřetí pak Klára Krejčíková z JAC Brno a Daniela Volná z Jičína, přičemž prvně jmenovaná měla o něco lepší zápis a vybojovala tím stříbro, Volné zůstal bronz.