Tři čtvrtě medailí a brutální callroom

Aktuality
čtvrtek 25. srpna 2011
Čerstvé novinky z české výpravy, která se v korejském Tegu chystá na světový šampionát. Soutěže začínají v sobotu.

Do atletické vesnice v korejském Tegu dorážejí poslední výpravy, a nejde o žádné trpaslíky, ale třeba Francii či Polsko. A spolu s tím, jak se zalidňují prostory, vzrůstá i nervozita před závody. Aby také ne, když začínají už za dva dny! „Všichni zatím vypadají v pohodě, nálada je dobrá, ale už je znát, že se to blíží,“ popsal atmosféru ve vesnici člověk z nejpovolanějších, osminásobný účastník mistrovství světa Roman Šebrle.

Neúprosně blížící se dny D upomíná i řada tradičních procedur. Jednou z nich je oficiální trénink, který je dobrou příležitost osahat si prostředí, ve kterém se bude závodit. Věra Cechlová a Jan Marcell tak například vyrazili otestovat  vrhačský kruh, který je pro jejich disciplíny velmi podstatný. „Lepší bude, když bude mokrý. V suchém stavu je až moc rychlý,“ shodli se.

To sprinterku Jitku Bartoničkovou zase zajímala dráha a práce startéra. Povrch je podle všeho totožný z toho, který zná z rozcvičováku a jenž je i podle hodnocení jejich kolegyň hodně dobrý a rychlý. A startér? Místo klasických výstřelů vychází z jeho pistole onen těžko specifikovatelný, technicky znějící tupý zvuk, který se v poslední době na velkých akcích rozmáhá. Podle kolegyně Bartoničkové ze skupiny Rychlý holky, překážkářky Zuzany Hejnové, by však tato relativní novinka neměla dělat atletům vážnější problémy. „Určitě než poběžím, tak si nějaký start poslechnu, abych věděla, jak to zní. Nebojím se toho, už jsem to několikrát zažila. Ale je to trochu jiné, přeci jenom jsme zvyklí na klasické výstřely. Musíme si dát pozor,“ říká národní rekordmanka na 400 m př. a jedno z největších českých želízek v ohni.

Stadion v Tegu objektivem Aleše Gräfa, www.graf.cz

Úskalí je na sportovce připraveno mnohem víc a některá přijdou na řadu dlouho před závodem. Jako třeba novinka, která při dnešní schůzce týmu vyvolala asi největší ohlas, a to nikoliv pozitivní. Při technické poradě totiž organizátoři oznámili vedoucím družstev časy prezentace. A ty mnozí označily za „brutální“. Řada atletů musí do svolavatelny 70 minut před začátkem závodu, aby pak 40 z nich strávili v těsném prostoru bez možnosti většího pohybu, než je vpustí do sektoru na stadionu. Dosud přitom bývala tato doba poloviční.

A ještě jednou věcí organizátoři atlety příliš nepotěšili. Limity stanovené pro přímé postupy z kvalifikací jsou poměrně tvrdé. Tak namátkou – ženská tyčka 460 cm, mužská o metr výše, disky 65.50 (muži) a 62, mužský oštěp 82,50 a ženský 61.

 A tak asi největší radost udělala výpravě zpráva, že se snad konečně členky štafety z HMS 2010 dočkají svých bronzových medailí, které získaly ex post po zjištění dopingového prohřešku jedné z Jamajčanek. Má to však jeden háček. Krajané Usaina Bolta totiž s sebou do Tegu přivezli pouze tři ze čtyř cenných kovů. „Ten poslední prý zatím nevytáhli právě z oné hříšnice (Wilkinsová), ale pracujeme na tom a věřme, že brzy celý případ dotáhneme,“ ujistil kvarteto Rosolová, Bergrová, Bartoničková a Hejnová předseda svazu Libor Varhaník.


Adam Pražák

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2