Tři medailové úspěchy v Jeruzalémě

středa 9. srpna 2023
Lurdes Gloria Manuel potvrdila roli největší favoritky na 400 metrů, když si v Jeruzalémě doběhla pro evropský juniorský titul. Zlato vybojovala také stýplařka Karolína Jarošová. Překvapivý bronz přidala na trati 1500 metrů Natálie Millerová.

Lurdes Gloria Manuel před rokem v Jeruzalémě při evropském šampionátu do 18 let na cílové šachovnici o zlato přišla, letos jí ho už na MEJ nikdo nevzal. Lu prošla naprosto s přehledem z rozběhu i semifinále a podobně přesvědčivé vystoupení předvedla i v samotném klání o cenné kovy. Ze sedmé dráhy opět zvolila opatrnější úvod, ale v cílové rovince byla suverénně nejrychlejší ze všech a cílem proběhla jako evropská juniorská šampionka v čase 51.94. Na stupně vítězů ji doprovodí stříbrná Francouzka Alexe Deau (52.53) a bronzová Nizozemka Myrte van der Schoot (52.85).

Další zlatou radost nám udělala ve finále závodu na 3000 metrů překážek Karolína Jarošová. V jeho průběhu byla velmi aktivní a poprvé se vydala do čela zhruba po jednom kilometru, kdy se jí zdálo nastavené tempo příliš pomalé. Druhý a rozhodující nástup si pak nechala před náběhem do posledního kilometru. Velmi záhy se od zbývajících soupeřek odpoutala a komfortní náskok jí vydržel až do cíle. Pomyslnou cílovou pásku proťala vítězně v novém českém juniorském rekordu 10:04.57. Z deset let starého zápisu Anežky Drahotové ukrojila téměř šest vteřin a dostala se také do TOP 10 národních historických tabulek v kategorii žen. Osobní maximum si pak vylepšila skoro o deset vteřin. Stříbro si na krk pověsí Němka Adia Budde za 10:07.34 a bronz získala Řekyně Vasiliki Kallimogianni (10:08.44). Velmi slušně si vedla i druhá česká finalistka Radana Lapáčková, která finišovala na devátém místě v čase 10:31.88.

Natálie Millerová splnila pro letošní MEJ limit na osmistovce i patnáctistovce. Pro start na šampionátu si vybrala běh na 1500 metrů a ukázalo se to jako dobrá volba. Do finále postoupila naprosto s přehledem a v něm si svěřenkyně Jana Pernici vedla skvěle. Po většinu závodu se držela u mantinelu schovaná v balíku a přibližně 250 metrů před cílem se odhodlala v takticky vedeném závodě k finiši, který jí vyšel na výbornou. Díky vynikajícímu závěru si totiž doběhla pro překvapivý bronz v novém osobním rekordu 4:18.92 a postarala se tak o velmi příjemné překvapení. Nad její síly byly pouze vítězná Turkyně Dilek Kocak (4:16.86) a stříbrná Dánka Sofia Thogersen (4:17.08).

Ve finále děvčat na 200 metrů hájila české barvy dorostenecká národní rekordmanka a vítězka nedávného EYOFu Terezie Táborská. Sprinterka připravující se pod vedením trenéra Tomáše Vojtka v nabitém závodě obsadila šesté místo v čase 23.64. O vítězce rozhodovalo pouhých 8 tisícin. Švédka Nora Lindahl i Maďarka Alexa Sulyán si totiž s tratí poradily ve shodném čase 23.26. Zmiňované tisíciny pak hovořily ve prospěch reprezentantky ze Skandinávie. Bronz putuje do Velké Británie zásluhou Success Eudan (23.34).

Mario Hajzler byl jediným z tria našich tyčkařů, kterému se podařilo postoupit do finále. V něm zdolal základní výšku 480 napoprvé a ke zdolání následných 495 potřeboval dva pokusy. Poté se na stojany nastavilo 510 centimetrů a tato hodnota už byla nad jeho síly. V celkovém hodnocení tak obsadí desáté místo. Zvítězil Ital Simone Bertelli (540) před Švýcarem Valentinem Imsandem (540) a Turkem Erdemem Tilkim (530).

Jan Výška zahájil finále oštěpařů hodem na 62.91. V druhé sérii se pak zlepšil na 66.06. Třetím pokusem pak už další posun nepřišel, a to znamenalo, že Honza další tři pokusy k dispozici mít nebude. Jeho výkon stačil na konečnou dvanáctou příčku. Bronzová medaile přitom nebyla rozhodně nedosažitelná. Brit Michael Allison bral tento cenný kov za 72.44. Očekávaný primát si vyházel maďarský juniorský evropský rekordman György Herczeg za 79.45. Stříbrný Němec Max Dehning hodil 78.07.

Desetibojaři za sebou mají úvodních první den. Po pěti disciplínách si z našich borců vede nejlépe patnáctý Petr Svoboda s 3863 body (10.87 – 720 – 11.58 – 183 – 48.67). Sedmnáctý Michal Jára posbíral 3801 bodů (11.09 – 714 – 12.21 – 183 – 49.43). Hned za ním figuruje na osmnácté pozici Adam Havlíček s 3787 body (11.55 – 691 – 14.67 – 198 – 52.60). Průběžné vedení drží Chorvat Roko Farkaš s mezisoučtem 4174 bodů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová