Tři stříbra a bronz!

Aktuality
sobota 14. července 2007
To je medailová bilance ze sobotního programu ME 22 pro Českou republiku. Navíc máme už bronz ze včerejší dálky mužů. Denisa Ščerbová i štafeta mužů na 4x400 metrů jde do finále.

V sobotu získala ČR na šampionátu dvaadvacítek čtyři medaile a celkem jich má již pět. Původní odhady šéftrenéra přitom hovořily o dvou cenných kovech.

Kladivářka Lenka Ledvinová
dnes zazářila. Svým výkonem ze třetí série si zajistila stříbrnou medaili, když lepší byla pouze Běloruska Smaliačková (69.34 m). Zároveň Ledvinová splnila limit pro mistrovství světa v japonské Ósace a vylepšila si osobní rekord na hodnotu, která je jen 23 centimetrů od národního rekordu Lucie Vrbenské z roku 2003.

Když odcházela Lenka ze sektorů, držela se za hlavu, jako by nemohla svému úspěchu uvěřit. „Tak to nebylo,“ vysvětlovala v mix zóně. „Musím přiznat, že jsem dnes neházela dobře technicky, takže jsem se držela za hlavu z toho důvodu. Kdyby mi to dnes opravdu vyšlo, mohla jsem vyhrát. Ale samozřejmě jsem nadmíru spokojená, co se umístění týká.“

Dnešní stříbro z ME do dvaadvaceti let znamená pro Ledvinou jakési uzavření kruhu. „Právě tady jsem v roce 2001 poprvé reprezentovala na MS do sedmnácti let. A nyní se tu zakončilo mé působení v mládežnických kategoriích.“ Na Ledvinovou nyní čeká kromě Univerziády nově také účast na mistrovství světa v Japonsku. „Tam to bude těžší,“ je si vědoma kladivářka. „Na finále bude potřeba určitě přehodit český rekord a dostat se někam k sedmdesáti metrům.“

Zuzana Hejnová si ve finále na 400 metrů překážek doběhla pro bronzovou medaili ve svém letošním nejlepším čase 55.93 sekund. Přesto nebyla spokojená. „Ten čas mě mrzí, ale za placku jsem samozřejmě ráda. Ale ten čas! Věřila jsem, že můžu běžet rychleji, myslela jsem na čas 55.50.“ Hejnová doběhla za druhou Irinou Obedinovou z Ruska a vítěznou Rumunkou Morosanuovou. Ta splnila roli největší favoritky a vytvořila nový rekord šampionátu 54.50 sekund. „Na překážkách to ale nic neznamená,“ dodala Hejnová. „Už jsem Rumunku letos porazila. A Obedinová běžela na úrovni svého letošního maxima, stříbro si dnes zasloužila.“

Stříbrný byl také v novém osobním rekordu 20.91 sekund Vojtěch Šulc na dvoustovce. „Vůbec nevím, co mám samým štěstím říkat,“ nevěřil svému úspěchu sprinter. „Po semifinále jsem si říkal, že by to mohlo vyjít na medaili, ale v závěru to bylo hodně vyrovnané.“ Jan Schiller skončil ve finále na 8. místě v čase 21.46, ale zklamaný nebyl. „Finále nemůže být pro nikoho zklamáním,“ podotkl. „Asi neumím běhat v protivětru.“ Ve finále foukal proti sprinterům vítr o síle 1,9 metrů za sekundu.

Osmou příčku obsadila v běhu na 800 metrů Lenka Masná. Nestačila tempu soupeřek a do cíle doběhla v čase 2:04.17. "Postupem do finále jsem si splnila cíl, se kterým jsem sem jela. Nemůžu nadávat, jsem spokojená. Jen škoda toho času, ten mohl být lepší. Od sedmi set metrů se to začalo trhat, ale neměla jsem už síly. Hlava chtěla, ale nohy nešly."

Vrhač Jan Marcell přidal po finálové účasti v kouli další cenný kov pro Českou republiku. V dnešním finále disku obsadil báječné druhé místo za 58.48 metrů. Marcell byl až do čtvrté série na prvním místě. Pak však německý diskař Martin Wierig hodil svůj nový osobní rekord 61.10 metrů a získal zlato. „Myslím, že jsem soupeře svým prvním hodem trochu zaskočil,“ řekl stříbrný medailista. „Ten první pokus jsem hodil lehce, uvolněně, pak už jsem to bohužel rval silou. Počítal jsem ale, že budu muset hodin přes šedesát, abych se vůbec dostal na bednu. Je to paráda!“

Romana Maláčová ve finále tyčky ukončila soutěž na 4 metrech, které zvládla na třetí pokus. 410 cm již bylo nad její síly a skončila dřív, než největší favoritky vůbec vstoupily do soutěže.

Denisa Ščerbová s velkým přehledem překonala v kvalifikaci dálky limit nutný pro finále. Hned prvním skokem dolétla do vzdálenosti 662 centimetrů a druhé dva skoky již neabsolvovala. „Šla jsem do toho volně, brala jsem ten skok jako zajišťovák,“ divila se v mix zóně. „Dost mě překvapilo, že z toho bylo tohle. Ale limit 625 cm se mi zdá mírný, možná nás zítra bude skákat opravdu hodně. Zkusím ve finále samozřejmě zabojovat co nejlépe. Uvidíme, kolik to bude.“

Velice příjemnou tečkou za sobotním programem byly rozběhy štafet na 4x400 metrů mužů. Ze druhého rozběhu postoupilo české kvarteto ve složení Hrubý - Jiráň - Jareš - Klofáč z prvního místa v čase 3:07.42 minuty. Trenér Petr Habásko výkon našich ocenil: "Všichni zaběhli nad hranice svých možností. Byli v kontaktu a potvrdili, že na to mají. Finále bude otevřené, nic není rozhodnuto." V zítřejším finále se naši potkají se štafetmeny Ruska, Polska, Německa, Švédska, Velké Británie, Maďarska a Španělska.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

MUŽI
200 m /-1,9/: 1. Visa Hongisto (Fin.) 20.84, 2. Vojtěch Šulc (ČR) 20.91, ... 8. Jan Schiller (ČR) 21.46
disk: 1. Martin Wierig (Něm.) 61.10, 2. Jan Marcell (ČR) 58.48, 3. Apostolos Parellis (Kypr) 58.16

ŽENY
800 m:
1. Marija Šaspajevová (Rus.) 2:00.86, ... 8. Lenka Masná (ČR) 2:04.17
400 m př.:
1. Angela Morosanuová (Rum.) 54.50 – CR, 2. Irina Obedinová (Rus.) 55.19, 3. Zuzana Hejnová (ČR) 55.93
kladivo: 1. Marija Smaliačková (Běl.) 69.34, 2. Lenka Ledvinová (ČR) 67.63, 3. Natalja Zolotuhinová (Ukr.) 67.00

David Klempíř