Trio dopoledních postupů

Trio dopoledních postupů
Aktuality
sobota 5. srpna 2017
V průběhu dopoledního programu druhého dne světového šampionátu se hned třem český reprezentantům podařilo postoupit do dalších bojů. Finálové účasti si zajistili koulař Tomáš Staněk a kladivářka Kateřina Šafránková. Ze svého rozběhu postoupil čtvrtkař Pavel Maslák. Svou soutěž zahájily i naše vícebojařky.

Svou dvoudenní pouť zahájily sedmibojařky na stovce překážek. Kateřina Cachová finišovala v nejsilnějším běhu na šestém místě v čase 13.37 a potvrdila tak svůj letošní standard. Trochu více jistě očekávala od první disciplíny Eliška Klučinová, když proběhla cílem za 14.03. Nejlepší překážkářkou mezi vícebojařkami byla dle očekávání Nizozemka Nadine Visserová (12.85).

Klučinová si spravila chuť ve výšce, kde zabojovala a druhým pokusem se přenesla přes 186 centimetrů. Katka Cachová dokázala zdolat nejlépe 174 centimetrů. Skvělý výškařský souboj předvedly Belgičanka Nafissatou Thiamová a Kubánka Yorgelis Rodríguezová. Obě totiž dokázaly překonat výškařský vícebojařský rekord v rámci mistrovství světa, který má nyní díky nim hodnotu 195 centimetrů. 

Po úvodních dvou disciplínách figuruje Eliška Klučinová na šestém místě se ziskem 2028 bodů. Kateřina Cachová je průběžně třináctá, když posbírala 1972 bodů. Ve vedení je Nafissatou Thimaová (2215 bodů). 

Do kvalifikace v koulařském sektoru nastoupila dvojice svěřenců Petra Stehlíka. Mazáckým stylem dokázal postoupit Tomáš Staněk, jenž hned ve svém prvním pokusu předvedl 20.76, čímž o centimetr překonal kvalifikační limit a může se tak těšit na finálový závod. "Scénář kvalifikace byl ideální, ale samotný pokus již tolik ne. Na ty se naštěstí bude hrát až ve finále. Těší mě, že jsem o centimetr hodil limit a nemusel v sektoru čekat na další sérii. Teď si musím odpočinout, dojdu na masáž a zítra hurá na finále. Rozhodně cítím rezervy, do kvalifikace jsem nešel úplně naplno. Zdejší kruh mi sedí, i když byl mokrý, tak neklouzal, takže věřím, že mohu hodit daleko," řekl. 

Druhému českému koulaři Ladislavu Prášilovi se bohužel do elitní dvanáctky nepodařil postoupit. I on hodil nejdále hned v prvním pokusu, kdy o čtyři centimetry překonal dvacetimetrovou hranici. V dalších dvou sériích se již nezlepšil a z Londýna si odveze osmnácté místo. "Nejsem spokojený, ale je to odraz celé sezóny. Nedaří se mi házet dobře technicky. Myslím, že kdybych se trefil, tak jsem mohl překonat kvalifikační limit, nebylo to tak daleko, bohužel se tak nestalo. Z tak pomalých pokusů se daleko hodit nedá," zhodnotil. Nejdelší kvalifikační pokus zaznamenal Novozélanďan Tom Walsh, jehož koule dopadla na 22.14. 

Hned v úvodním rozběhu na 400 metrů zaklekl do bloků v deváté dráze Pavel Maslák. Síly si rozvrhl velmi dobře a až do posledních metrů bojoval o přímý postup, což se mu nakonec nepodařilo o setinu. Nicméně jeho sezónní maximum 45.10 mu stačilo na postup časem. „S časem jsem spokojený. Nečekal jsem, že z toho bude čtvrté místo, myslel jsem, že se poběží rychleji. Nejsem úplně zvyklý běhat z deváté dráhy, ale nemyslím, že by to byla nevýhoda. Do posledních metrů jsem se pokoušel urvat třetí přímo postupové místo a bohužel to těsně nevyšlo, takže pro semifinále dostanu nějakou vnitřní dráhu, ale naštěstí je zde devět drah a běhá se od druhé, tak s tím se dá něco udělat,“ uvedl. V rozbězích byl nejrychlejší Isaac Makwala z Botswany (44.55). 

Další českou finalistkou se stala kladivářka Kateřina Šafránková. Ta zahájila v první sérii hodem dlouhým 67.93 a v druhé sérii přešlápla. Ukázala však silné nervy a v závěrečném pokusu hodila 70.67 a postoupila z jedenáctého místa. Hned při svém prvním startu na světovém šampionátu si tak zahází finále. „S kvalifikačním výkonem jsem spokojená. Když jsme sem odjížděli, tak trenér říkal, že na postup bude stačit 69.5 metru. Byl jsem hodně nervózní, v jednu chvíli to na mě hodně padlo, ale naštěstí jsem se s tím nějak srovnala. První dva pokusy nebyly nic moc, ale v tom posledním jsem si pohlídala ruce a hned to bylo lepší. Věřím, že z tohoto kruhu se dá hodit daleko. Snad se mi to podaří ve finále,“ dodala. Nejlepší pokus kvalifikace měla na svědomí Polka Malwina Kopronová (74.97). 

Disciplíny bez české účasti

V kvalifikaci trojskokanek nedošlo k žádnému překvapení a všechny favoritky prošly do finále. Nejdelší pokus měla na svědomí Olga Rypakovová z Kazachstánu, která doskákala na 14.57. Dále jsou i dvě hlavní kandidátky na vítězství Venezuelanka Yulimar Rojasová (14.52) a Kolumbijka Caterine Ibargüenová (14.21). 

Jen jediná sprinterka se dokázala v rozbězích na 100 metrů dostat od jedenáct vteřin. Trošku překvapivě jí byla Němka Gina Lückenkemperová, která si vylepšila osobní maximum na 10.95. Bez problémů postoupily i další hvězdy této disciplíny jako Elaine Thompsonová, Dafne Schippersová nebo Tori Bowieová. 

Ani v rozbězích na 800 metrů se nekonalo žádné převratné překvapení a postoupili všichni favorité. Nejrychlejší čas z celého startovního pole zaběhl zkušený tempař Thijmen Kupers z Nizozemska (1:45.53). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben