Trojí české zastoupení v Chorzówě

neděle 16. července 2023
Seriál Diamantové ligy pokračoval v polském Chorzówě, kde českou atletiku reprezentovali oštěpařka Nikola Ogrodníková, mílařka Kristiina Mäki a koulař Tomáš Staněk. Padly čtyři letošní nejlepší světové výkony a k vidění byla řada rekordů mítinku.

Čtvrtá Ogro, Mäki do Budapešti, Staněk s třemi kříži

Nikola Ogrodníková měla v soutěži oštěpařek tři měřené pokusy. Ten nejdelší měřil 60.55 a byl z druhé série. Právě díky tomuto hodu obsadila v nabité konkurenci čtvrté místo. Zazářila japonská svěřenkyně Davida Sekeráka Haruka Kitaguchi, když triumfovala v letošním nejlepším světovém výkonu a národním rekordu 67.04. Vlastní rekordní zápis posunula o 1.04 metru. Vylepšila také rekord Polky Marii Andrejczykové z roku 2020, a to o 1.34 metru. Před Ogrodníkovou se dostaly ještě Australanky Mackenzie Little (64.50) a Tori Peeters (62.73).

Svůj nejlepší sezónní závod na 1500 metrů absolvovala česká rekordmanka Kristiina Mäki. Cílem proběhla jako desátá v čase 4:03.27, čímž zaběhla ostrý limit pro start na mistrovství světa v Budapešti. Patnáctka byla v jasné režii etiopských běžkyň, které obsadily první čtyři místa a prezentovaly se velmi rychlými časy. Vítězná Hirut Meshesha zaběhla nový rekord mítinku 3:54.87. Maximum krajanky Diribe Welteji vylepšila o více než dvě vteřiny. Té dnes stačil výkon 3:55.08 až na třetí místo. Dostala se před ni ještě Birke Haylom díky výraznému posunutí osobáku na 3:54.93. Etiopskou dominanci potvrdila ještě čtvrtá Worknesh Mesele za 3:57.00. Pátá Australanka Linden Hall zaběhla časem 3:57.25 nový kontinentální rekord. Celkem sedm závodnic stlačilo své časy pod čtyři minuty.

Tomáš Staněk prožil v koulařském kruhu velké zklamání, jelikož zapsal tři křížky a skončil bez výkonu. Jasným vítězem se stal americký suverén a světový rekordman Ryan Crouser, jenž tentokrát kraloval vrhem 22.55. Druhý skončil jeho krajan Payton Otterdahl za 21.88 a třetí byl Novozélanďan Tom Walsh (21.78).

Inge na dostřel Hichamovi, Barshim jako znovuzrozený

Norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen je zas o něco blíž světovému rekordu legendárního Maročana Hichama El Guerrouje na trati 1500 metrů. V Chorzówě vyhrál v novém evropském rekordu 3:27.14 a na vysněnou metu ztrácí už jen 1 vteřinu a 14 setin. Vlastní evropské historické maximum z letošního mítinku Diamantové ligy v Oslu srazil o dalších 81 setin. Nejbližšími soupeři v cíli mu byli Keňané Abel Kipsang (3:29.11) a Reynold Cheruiyot (3:30.30). Čtvrtý Ir Andrew Coscoran se blýskl kvalitním národním rekordem 3:30.42.

Katarský trojnásobný světový šampion ve skoku do výšky Mutaz Essa Barshim letos zatím neoplýval žádnou zázračnou formou. Všeho všudy absolvoval dva starty, přičemž při tom lepším se prezentoval výkonem 224 centimetrů. S blížícím se globálním vrcholem je ovšem jako vyměněný. V Polsku kraloval sektoru v letošním nejlepším světovém výkonu 236 centimetrů, čímž o jeden centimetr také vylepšil vlastní rekord mítinku. Své sezónní statistky si posunul také Ital Gianmarco Tamberi, jenž se úspěšně přenesl přes 234 centimetrů. Stejnou hodnotu zdolal také Němec Tobias Potye, pro kterého se jedná o nový osobák.

Sha´Carri před Sherickou, Rojas znovu za 15

Ostře sledovaný souboj na ženské stovce mezi Američankou Sha´Carri Richardson a Jamajčankou Sherickou Jackson vyzněl lépe pro první jmenovanou, která zvítězila v čase 10.76. Jackson se do cíle předklonila o dvě setiny později (10.78). Domácí publikum potěšila novým osobním rekordem 10.94 Polka Ewa Swoboda. Pod jedenáct vteřin se dostala ještě další sprinterka ze Spojených států Twanisha Terry (10.99).

Očekávanou vítězkou trojskokanského klání se stala venezuelská světová rekordmanka Yulimar Rojas. Své prvenství navíc ověnčila letošním nejlepším světovým výkonem 15.18. Vlastní nedávný zápis ze Středoamerických her v Salvadoru posunula o dva centimetry. Druhá byla Ukrajinka Maryna Bekh-Romanchuk za 14.70 a nechala za sebou duo kubánských trojskokanek, které se letos prezentují velmi kvalitními výkony. Lepší z nich byla tentokrát Leyanis Pérez Hernández (14.67).

Rychlé čtvrtky a překážkářské drama pro Amusan

Nové rekordy mítinku nabídly obě čtvrtky. Tu ženskou vyhrála v novém osobáku 49.48 domácí Natalia Kaczmarek, která vylepšila loňské maximum Femke Bol o 26 setin. Vůbec poprvé v kariéře stlačila svůj čas pod 50 vteřin další rychlá Nizozemka Lieke Klaver, která se mohla těšit z kariérního maxima 49.81. Třetí byla Maryleidy Paulino z Dominikánské republiky za rovných 50 vteřin.

Mezi muži byl nejúspěšnějším čtvrtkařem Jihoafričan Wayde van Niekerk, jenž srazil rok starý rekord mítinku Američana Michaela Normana o dvě setiny, a to díky času 44.08. Druhý Botswaňan Bayapo Ndori si zaběhl osobák 44.61. Třetí byl při svém letošním prvním startu Alison dos Santos za 44.73.

Špičkovou úroveň měla také stovka překážek žen. Zde byla nejrychlejší Nigerijka Tobi Amusan, která časem 12.34 vyrovnala rekord mítinku Portoričanky Jasmine Camacho-Quinn, která tentokrát na startu chyběla. Druhá byla v tomto závodě Američanka Kendra Harrison za 12.35 před svou přemožitelkou z národního šampionátu Niou Ali (12.38).

Další dva běžecké rekordy mítinku

Roli hlavní favoritky ženské půlky potvrdila Keňanka Mary Mora, která svým vítězným časem 1:56.85 vylepšila rok starý rekord mítinku Američanky Ajee Wilson o 1.43 vteřiny. Druhá Uganďanka Halimah Nakaayi zaběhla nový národní rekord své země 1:57.78. Třetí byla Jamajčanka Natoya Goule-Toppin za 1:57.90.

Neohroženým vládcem mužského stýplu byl Maročan Soufiane El Bakkali, jenž si s tratí poradil suverénně nejrychleji z celého startovního pole v čase 8:03.16, což je také rekord mítinku. Druhý Keňan Abraham Kibiwot na něj v cíli ztratil skoro pět vteřin (8:08.03).

Na hladké trojce žen bylo historické maximum tohoto podniku vylepšeno dokonce o třináct vteřin. Jeho novou držitelkou je vítězná Etiopanka Freweyni Hailu, která zvítězila v čase 8:26.61.

Trio rekordmanek ve výšce, znovu šestimetrový Duplanis

Od roku 2014 byla držitelkou rekordu mítinku ve skoku vysokém žen Ruska Maria Lasickene, která v Chorzówě před devíti lety skočila 197 centimetrů. Přes tento výkon se letos dostaly hned tři závodnice. Iryna Gerashchenko, Australanka Nicola Olyslagers a další Ukrajinka Yuliia Levchenko skočily shodně 198 centimetrů. Jediná Gerashchenko to však zvládla napoprvé a díky tomu brala diamantový primát.

Armand Duplantis si připsal další vítězství v rámci tohoto seriálu. Tentokrát vyhrál díky skoku na 601 centimetrů. Další meta 613, která by znamenala vylepšení jeho nejhodnotnějšího světového výkonu sezóny ze Zlaté tretry, mu odolala.

Nabitou startovní listinu nabídla mužská stovka a první čtyři borci se srovnali ve dvou setinách. Zvítězil Jihoafričan Akani Simbine v čase 9.97 před světovým šampionem Fredem Kerleyem (9.98), kamerunským rekordmanem Emmanuelem Esemem (9.98) a čerstvým mistrem Spojených států amerických Cravontem Charlestonem (9.99).

V Chorzówě se tradičně konají i kladivářské soutěže. Tu mužskou vyhrál výkonem 80.02 Polák Wojciech Nowicki. Také mezi ženami zvítězila největší favoritka Brooke Andersen ze Spojených států (75.40).

Petr Jelínek, foto: Kristiina Mäki, Soňa Maléterová