Trojice Čechů v Birminghamu

sobota 19. února 2022
Seriál World Indoor Tour (Gold) se přesunula do britského Birminghamu, kde závodilo také trio českých reprezentantů Patrik Šorm, Pavel Maslák a Kristiina Mäki.

Hned dvojí zastoupení jsme měli na mužské čtvrtce. Ve třetí dráze zaklekl do bloků Pavel MaslákPatrik Šorm vyběhl do závodu z nevýhodné první dráhy. Na seběhu byl rychlejší Maslák, ovšem jeho tréninkový parťák se před něj v cílové rovince dostal a skončil pátý za 46.72. Pavel byl šestý ve svém sezónním maximu 46.80. Vítězem se stal Američan Kahmari Montgomery, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod 46 vteřin. Časomíra v cíli mu ukázala 45.72. Druhý doběhl Nizozemec Liemarvin Bonevacia za 46.08 a třetí příčku obsadila domácí naděje Edward Faulds. Juniorský mistr Evropy se mohl radovat z velkého halového osobáku 46.16. Vítězka závodu žen na 400 metrů Jamajčanka Stephanie-Ann McPhersonová si zaběhla halový osobní rekord 51.39. O desetinu pomalejší byla druhá Nizozemka Lieke Klaverová (51.49).

Forma Kristiiny Mäki směrem k halovému světovému šampionátu stoupá. V Birminghamu nastoupila ke svému letošnímu třetímu závodu na 1500 metrů. V jeho průběhu se držela spíše v zadní části startovního pole, ale byla v kontaktu s vedoucí skupinkou. Nakonec si doběhla pro osmé místo a letošní nejlepší český výkon 4:09.55. Za dva roky starým osobním rekordem zaostala jen něco málo přes vteřinu. Jasnou vítězkou se stala Etiopanka Dawit Seyaumová za 4:04.35. S větším odstupem za ní finišovaly v kariérních maximech Irka Sarah Healyová (4:06.94) a Australanka Linden Hallová (4:07.36).

Snad nejočekávanější disciplínou programu byla mužská tyčka, jak tomu už bývá, když je ve startovním poli světový rekordman Armand Duplantis. Ten i při svém čtvrtém startu v této sezóně přeskočil šest metrů, když posunul vlastní nejlepší světový výkon roku na 605 centimetrů. Jak už u něj bývá tradicí, následně se opět pokoušel o světový rekord. Nadějný byl hlavně jeho třetí pokus, kdy už to vypadalo, že laťka zůstane na stojanech, ale nakonec se přeci jen poroučela k zemi. Ve výsledkové listině byl Švédovi nejblíže Brazilec Thiago Braz za 581 centimetrů.

O domácí vrchol se postarala na trati 800 metrů stříbrná olympijská medailistka Keely Hodgkinsonová. Ta už předem avizovala, že chce útočit na národní rekord Jemmy Reekieové a její atak byl úspěšný, když proběhla čtyři okruhy za 1:57.20 a předešlý zápis své krajanky vylepšila o 71 setin. Letošní nejlepší světový výkon Jamajčanky Natoyi Gouleové srazila dokonce o 1.26 vteřiny a stala se šestou nejrychlejší ženou historie v halové osmistovce. Druhá Australanka Catriona Bissetová zaběhla nový národní rekord své země 1:59.46 a jako třetí finišovala nyní už bývalá vedoucí žena tabulek Natoya Gouleová za 1:59.85.

Závod žen na 1000 metrů rozběhla velmi ambiciózně domácí hvězda Jemma Reekieová. V závěru jí ovšem došly síly a většina soupeřek se přes ní v cílové rovince přehnala. Nejrychlejší z nich byla další Britka Isabelle Boffeyová, která zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 2:38.27 před zkušenou Polkou Angelikou Cichockou (2:38.57) a Němkou Katharinou Trostovou (2:38.62).

Na mužské patnáctistovce se sice neútočilo na světový rekord jako několik dní zpět v Lievin, ale i tak se jednalo o velmi rychlý závod, po jehož doběhu se to hemžilo osobními rekordy, které si vytvořilo hned sedm nejrychlejších borců v cíli. Vítěz Abel Kipsang z Keni se zařadil časem 3:34.57 na třetí příčku průběžných světových tabulek. Druhý byl Španěl Adel Mechaal (3:35.30) a třetí skončil Němec Robert Farken (3:35.44).

Další naprosto dominantní představení ukázal na šedesátce překážek světový rekordman Grant Holloway. I tentokrát odsoudil všechny své soupeře do role statistů a závod opanoval v kvalitním čase 7.40. Byl to už jeho čtyřiadvacátý vítězný závod v této disciplíně v řadě a v průběhu své profesionální kariéry ještě neokusil na této trati hořkost porážky. Souboj o druhé místo už byl o poznání těsnější a o setinu rychlejší v něm byl Brit Andrew Pozzi (7.59) před Jarretem Eatonem ze Spojených států (7.60). Ženskou šedesátku překážek vyhrála Nizozemka Zoe Sedneyová v čase 8.02.

Na mužské půlce svedli dramatický souboj až do posledních metrů Brit Elliot Giles a Keňan Collins Kipruto. Silnější závěr měl Kipruto, který se před svého soka dostal na cílové šachovnici a triumfoval v novém osobním maximu 1:45.39. Giles zaznamenal 1:45.42. Třetí byl Španěl Alvaro de Arriba za 1:45.82. Pomyslní medailisté z tohoto závodu se v letošních průběžných světových tabulkách seřadili od druhého do čtvrtého místa.

Jamajská sprinterská olympijská šampionka Elaine Thompson-Herahová zahájila v Birminghamu letošní halovou sezónu vítězstvím v čase 7.08. Jako druhá se do cíle předkláněla Švýcarka Mujinga Kambundjiová za 7.11 před Britkou Daryll Neitaovou (7.13). Mužská šedesátka patřila Američanům, kteří obsadili ve finále první čtyři pozice. Cílová kamera přisoudila vítězství Noahu Lylesovi za 6.55. Stejného času dosáhl také Ronnie Baker. Elijah Hall pak byl jen o setinu pomalejší (6.56).

Také svůj druhý kariérní halový start zvládla australská výškařka Eleanor Pattersonová na výbornou. Vedoucí žena letošních světových statistik nenašla sobě rovnou soupeřku, když se jako jediná úspěšně přenesla přes 197 centimetrů a navázala tak na svůj několik dní starý primát z Banské Bystrice. Druhá byla stále se hledající Ruska Maria Lasickeneová za 191 centimetrů. Naopak třetí Britka Laura Zialorová mohla být se zdoláním této hodnoty spokojena, jelikož to pro ni znamenalo nový osobák.

Neohroženou vládkyní dálkařského sektoru byla Švédka Khaddi Sagniaová, jejíž nejdelší a také vítězný pokus měřil 670 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: Kristiina Mäki