Tsegay 9 setin za světovým rekordem
Právě na nejdelší běžecké distanci v rámci mítinku byl ohlášen útok na světový rekord. Etiopanka Gudaf Tsegay se pokoušela překonat devět let starý rekordní zápis slavné krajanky Genzebe Dibaba. O to už se jednou letos pokoušela, a to v Toruni v závodě na jednu míli, neúspěšně. V Birminghamu první vodička rozběhla závod dobře, ale určitá ztráta na světelné značky, které ukazovaly stanovené tempo, přišla v prostřední fázi závodu. Tsegay pak předvedla velmi rychlé závěrečné kolo a nakonec ztratila časem 8:16.69 za vytouženou metou jen o devět setin. Výrazné překonání rekordu mítinku pak pro ni bylo jen slabou útěchou.
Svého 75. vítězství v řadě na trati 60 metrů překážek dosáhl americký světový rekordman Grant Holloway. Ten opět ukázal, že je v této disciplíně naprosto dominantní a svou sérii trvající od roku 2014 prodloužil díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 7.35. O tři setiny také překonal rekord mítinku legendárního Brita Colina Jacksona z roku 1994. Vynikajícího času dosáhl také Hollowayův krajan Daniel Roberts (7.47).
O jeden z vrcholů závodního odpoledne se postarala na osmistovce domácí hvězda Keely Hodgkinson. Ta chtěla útočit na vlastní národní rekord, kterého dosáhla před rokem právě v této hale a měl hodnotu 1:57.20. Souboj s časem byl opravdu napínavý a měl šťastný konec. Hodgkinson proběhla cílem za 1:57.18 a upevnila si tak pozici šesté nejrychlejší ženy historie světové půlky v hale. Letošní nejlepší světový výkon, který měla v držení též ona, srazila o více než půl vteřiny. Pod dvě minuty se dostala pak už pouze druhá Australanka Catriona Bisset (1:59.83).
Domácím reprezentantům se dařilo, což potvrdil na mužské patnáctce Neil Gourley, jemuž se podařilo časem 3:32.48 zaběhnout nový britský rekord, díky kterému se posunul na osmé místo historických světových tabulek a na druhou příčku těch kontinentálních. Z Evropanů má běženo rychleji pouze světový rekordman Jakob Ingebrigtsen. Nová národní historická maxima vylepšili také druhý Španěl Adel Mechaal (3:33.24) a Andrew Coscoran z Irska (3:33.49).
Britských rekordů padlo na jeden mítink vskutku požehnaně. Ten třetí obstarala už v rozběhu na 60 metrů Dina Asher-Smith, která prolétla rovinku za 7.03 a vlastní zápis vylepšila o setinu. V letošních evropských tabulkách se dorovnala na Švýcarku Mujingu Kambundji a posunula se také na dělenou sedmou pozici v evropských historických statistikách. Ve finále už rychlejší nebyla, nicméně i tak si doběhla pro celkem pohodlné vítězství za 7.05.
Také další běžecká stálice z britských ostrovů Laura Muir usilovala o pokoření vlastního národního rekordního zápisu, a to na trati 1000 metrů. Úspěšná ovšem nebyla, když s pěti okruhy poradila sice vítězně, ale časem 2:34.53 za svým cílem poměrně výrazně zaostala. Naopak Rumunka Claudia Bobocea (2:35.35) a Polka Sofia Enaoui (2:35.69) mohly být spokojeny, jelikož zaběhly národní historická maxima svých zemí.
Skvělé vyvrcholení měla soutěž dálkařů. Už od úvodních pokusů byl ve vedení Američan Marquis Dendy, ovšem v závěrečné sérii se před něj dostal jamajský světový šampion Tajay Gayle, když se dokázal výrazně zlepšit na 813 centimetrů. Dendy mu však oplatil stejnou mincí, jelikož posledním možným pokusem dolétl na 828 a přeci jen se radoval z triumfu on.
V tyčkařském sektoru potvrdila stoupající formu Kanaďanka Alysha Newman, která zvítězila ve svém sezónním výkonu 478 centimetrů. V mužské výšce zdolali Novozélanďan Hamish Kerr i Mexičan Erik Portillo shodně 228 centimetrů. Kerrovi se to ovšem podařilo napoprvé, a díky tomu bral primát on.
V závodě mužů na 400 metrů byl nejrychlejší úřadující halový světový šampion Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga v čase 45.74, jenž v závěru úspěšně odrazil atak Američana Vernona Norwooda (45.92).