Tsegaye Kebede v Anglii pod hodinu
Etiopská „rodina“ vládla Newcastlu
Čas pod hodinu Tsegaye Kebedeho a těsná výhra ženy jeho trenéra Gete Wamiové, to je sumář půlmaratonu v Newcastlu. O vítězství Kebedeho nebylo pochyb v podstatě hned od první míle, kterou prolétl za 4:20, a Etiopan poté sváděl souboj především s časomírou. Výtečné tempo první desítky za 28:01 neudržel a přestože zaostal o 40 vteřin za letošním výkonem Haileho a 10 od vlastního osobního rekordu, stlačil čas o 15 vteřin pod hodinu. O zbylé pozice na stupních si to spíše takticky rozdala trojice Gebre Gebremariam (Et.), Abdi Abdirahman (USA) a Luke Kibet (Keňa). Černý Petr zbyl v doběhu na Keňana, o vteřinku jej v závěru předčil Američan. Etiopan odskočil o další čtyři, ani on ale nepředvedl výrazný čas (61:29).
To mezi ženami rozhodoval finiš o všech třech medailistkách a byl ještě dramatičtější. Ani ženy neměly ustaveného vodiče, přesto se neběželo pomalu. Úvodní impuls dodala Jo Paveyová, která chtěla doma své maximum posunout pod 70 minut. Poté se tempa ujala Magdalene Mukunziová, a ještě před polovinou trati vykrystalizovala vedoucí trojice s Paveyovou a Wamiovou. Keňance se podařilo dvakrát odskočit, podruhé to vypadalo jako rozhodující nástup ale zkušená Britka i Etiopanka manko stáhly a na posledním kilometru se strhla veliká bitva. Nakonec doběhla trojice s vteřinovými odstupy v pořadí Wamiová, Mukunziová, Paveyová, všechny dosáhly na nové osobní rekordy, přičemž vítězce naměřili 68:51. Pro řadu běžců byl newcastleský půlmaraton rozcvičkou na celou trať v New Yorku.
Den před hlavní tratí se severoanglickém městě utkali mílaři a radovali se v obou případech domácí, Lisa Dobriskeyová (4:38) a Mo Farah.
Přímo ve Státech absolvovali půlmaratonskou distanci v San Jose o něco pomaleji. Z výher se radoval Keňan Gilbert Okari za 61:46 a Japonka Yuri Kanoová, která jen protnula cílovou pásku jen o tři vteřiny po 70 minutách. Mezi muži se ještě zbývající dvojice z bedny dostala pod 62 minut, jen druhá žena v pořadí se mohla pochlubit časem pod 71.
Ivana Martincová (na snímku z PIM 2008) byla v Košicích sedmá - foto: graf.cz
Maratonský trojlístek: Kolín, Košice, Minneapolis
Z trojice maratonů, které zachytila IAAF byl nejrychlejší ten v Kolíně nad Rýnem. Sammy Kurgat sice zůstal tři vteřinky od hranice 2:10, přesto tím vytvořil nové traťové maximum. Keňan měl ještě na 30. kilometru na zádech sedm chrtů, ti však postupně jako korálky odpadali. I Kurgat zpomalil, přesto mu zůstal pohodlný půlminutový, resp. minutový náskok na krajany Daniela Too a Thomase Chemiteie, ještě další tři pozice a celkem osm v první desítce patřilo Keňanům. Ženský závod byl duelem generací. Do třiceti kilometrů běžely Robe Gutaová a Luminista Zaituc bok po boku, v poslední čtvrtině však prvně jmenovaná rozhodla o své výhře, navíc v čase pod 2:30 (2:29:39). Takřka o dvacet let starší Němka se musel spokojit s druhým místem, navíc nepokořila psychologickou metu jako Etiopanka, přesto se nedlouho před čtyřicetinami mohla radovat z limitu pro domácí MS příští rok. Třetí místo brala s devítiminutovým rozdílem třídy další Etiopanka Alem Gebreezgiová.
V souběžně konané poloviční distanci se blýskla Sabrina Mockenhauptová na vlas stejným vítězným časem 68:51 jako Wamiová v Newcastlu. Podle všeho závodnice tento výkon nějakým způsobem přitahuje, protože jej už z počátku letošního roku má na kontě ještě jedna Němka, byť narozená o něco východněji, Irina Mikitěnková, vítězka berlínského maratonu za vynikajících 2:19:19.
Naši východní sousedé mají na kontě také kvalitní maratonský počin, Košice mají navíc velmi dlouhou tradici, konaly se po 85. Větrné a i na vytrvalce příliš chladné počasí nepřálo rychlým časům, proto jsou výkony vítězů Dejene Yirdaweho 2:10:51 a Seliny Chelimoové 2:34:23 vlastně kvalitní. Etiopan za sebou nechal čtveřici Keňanů, z nichž trojice se poprala o bednu a v časech přes 2:12 se to povedlo Jonathanu Kibetovi a Josephu Mutiso. Keňanka zase odsunula Etiopanky Firehewot Dadoovou a Radiya Adloovou, které však zaostaly ještě výrazněji, o tři, resp. pět minut.
Devátý doběhl a slovenský titul bral Imrich Pastor (2:26:05), nejvýše postavená Slovenka byla šestá Ingrid Pantuchová (2:48:23), která o minutu a sekundu předčila českou zástupkyni sedmou Ivanu Martincovou.
S vytrvalým deštěm se museli poprat vytrvalci v americké Minneapoli. Traťové rekordy zůstaly nedotčeny, závod byl kvalitnější v ženské kategorii, kde vítězné Rusky dělilo 11 vteřin, lepší z nich Olga Gloková dosáhla času 2:32:28, s druhou příčkou se musela spokojit Silvija Skvorcovová. Muži měli závod jako mistrovství USA, z titulu se mohl radovat Fernando Cabada (2:16:32).