Turecká běžkyně Abeylegesseová dostala cenu fair play
Do startu nejdůležitějšího závodu v sezoně zbývala pouhá čtvrthodina, když jedna z hlavních favoritek běhu na 10000 m a vedoucí žena tabulek Meselech Melkamuová z Etiopie ke svému obrovskému zděšení zjistila, že si na hotelu zapomněla tretry. Její paniky si povšimla dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Pekingu a spolufavoritka mistrovského závodu Elvan Abeylegesseová a nezištně zoufalé konkurentce nabídla náhradní obutí, které si po zkušenostech se zraněními zvykla nosit na soutěže. Melkamuová prý nemohla velkorysému gestu 27leté Turkyně uvěřit a několikrát se ujistila, zda to skutečně myslí vážně. Ve vypůjčených tretrách si pak doběhla pro stříbrnou medaili, zatímco dobrosrdečná Abeylegesseová pro zdravotní problémy závod nedokončila. Tak zlomyslně si s oběma protagonistkami příběhu osud pohrál.
Elvan Abeylegesseová se stará o tempo při MS 2007;
www.graf.cz
V pondělí se turecké tempařce dostalo alespoň nějakého zadostiučinění, když jí za její dobrý skutek udělil Mezinárodní výbor fair play nejvyšší ocenění nazvané po Pierrovi de Coubertinovi a upřednostnil ji tak před všemi ostatními případy „sportovního chování“, které se vloni udály. „Jsem velmi překvapená a také velmi šťastná,“ reagovala Abeylegesseová podle agentury Anadolu na udělení ceny, kterou by fyzicky měla převzít v březnu.
Pozoruhodné je, že před třemi lety, kdy byla naposledy udělena hlavní cena fair play zástupci(kyni) atletiky, byla její adresátkou taktéž turecká běžkyně. Jmenuje se Hilal Coskunerová a v době ocenění jí bylo 13 let. Cenu obdržela za to, že se při masových školních závodech, které měla šanci vyhrát, postarala o soupeřku, jež při startu upadla.
Další zajímavost se pak týká samotné Abeylegesseové, tedy především jejích kořenů. Narodila se totiž v etiopské Adis Abebě a v roce 1999 vybojovala pod jménem Hewan Abeyeová pro svou původní vlast sedmé místo mezi juniorkami na MS v krosu. Jenže následně se s etiopskou atletickou federací rozkmotřila, neboť od ní necítila dostatečnou podporu. Přestěhovala se proto do Turecka, vdala se a přijala nové občanství. Problém s etiopskými funkcionáři se tím však jen prohloubil a Abeylegesseové už nebylo umožněno v Etiopii ani trénovat. V individuální rovině má však s mnohými běžci ze své původní domoviny vztahy dobré, což se projevilo i při oceněném dobrém skutku vůči Meselech Melkamuové.