Tyčkařky o finále
Hodinu po poledni středoevropského letního času, chcete-li ve 20 hod. místního, vstoupí do šampionátu duo našich elitních skokanek o tyči. Utkají se s věhlasnými soupeřkami, především ovšem s laťkou. Pro jistý postup do finále musí skočit 455 cm, což není zrovna měkký kvalifikační limit. Že by nakonec stačilo méně? „Obávám se, že ne. Hodně závodnic letos skáče vysoko,“ je přesvědčena česká rekordmanka Baďurová. I přesto, že v sezoně mnohokrát skočila 460 a více, kvalifikační strašák na ní stále působí. „Je nás ve dvou skupinách 33 skokanek, takže minimálně 16 v jedné. To je docela dost. Bude to dlouhá a náročná soutěž,“ tuší Baďurová, pro kterou je Ósaka první MS v kariéře. Největší úspěch z vrcholné soutěže si přivezla z Atén, kde byla dvanáctá.
Pavla Rybová je oproti své pětadvacetileté kolegyni z tréninkové skupiny Boleslava Patery podstatně zkušenější. Letošní šampionát je už pátým v jejím závodním životopisu, z předloňských Helsinek si navíc přivezla senzační stříbro, přestože před závodem se na ní příliš nevsázelo. Překvapí i tentokrát? Chytřejší budeme již dnes odpoledne.
Vedle kvalifikace tyčky žen je na programu atraktivní závěr sedmiboje, kde především Carolina Klüftová předvádí vynikající výkony. Další finálovou disciplínou je pravá lahůdka v podobě stovky mužů, kde se očekává souboj Asafy Powella s Tysonem Gayem a také koule žen. V její kvalifikaci měla namále favorizovaná Nadzeja Ostapčuková, která nedokázala hodit limit a postupovala jako poslední výkonem 18.23. Naopak nejdelší vrh 19.45 m předvedla Novozélanďanka Valerie Villi.
Také diskařští titánové Vergilius Alekna a Gerd Kanter měli problémy srovnat se s podmínkami na stadionu Nagai a hranici postupu přehodili až napotřetí. Zato však pořádně. Kanter poslal disk vůbec nejdále ze všech na 67.45, Alekna kontroval hodem 66.54. Mezi dvojici rivalů se vklínil osobním rekordem 66.60 Holanďan Rutger Smith.
Rozdělovaly se už i medaile. Velké představení předvedl světový rekordman na 20 km chůze Jefferson Pérez z Ekvádoru, který vítězstvím v Ósace zkompletoval hattrick zlatých medailí ze tří po sobě jdoucích šampionátů. Kromě toho je olympijským vítězem z Atlanty a trojnásobným vítězem Světového poháru a Panamerických her. Dnes Pérez zvolil konzervativní taktiku, nechal „vybláznit“ olympijského šampiona Ivano Brugnettiho, pustil ho do trháku, který následně smazával a na 13 km Itala předešel. Zvláštností závodu byla podivná diskvalifikace a následné omilostnění Španěla Javiera Fernándeze, který dospěl do cíle na druhém místě. Třetí byl při své osmé účasti na světových šampionátech Hatem Ghoula.