Týmové tituly obhájcům z USK a Dukly
Univerzitní sportovní klub a TJ Dukla – tato pražská družstva nemají momentálně na domácí půdě vážnějšího konkurenta a nad řekou Metují to potvrdili jejich členové zcela jednoznačně. USK nasbíralo 292.5, Dukla 247.5 bodu. V ženské soutěži narostl náskok na stříbrný Olymp Brno na 108.5 b, jejich odstup před jmenovkyněmi z Prahy byl ovšem také výrazný (rovných 50 bodů). Osmé místo zajišťující pro příští rok extraligu si vyzávodily atletky Spartaku Praha 4 těsně před Jabloncem a Třincem. Dukláci získali na stříbrnou Univerzitu Brno takřka sto bodů (149 b), bronz si vysloužili atleti Hvězdy Pardubice (134).
Ačkoli spěje sezona do svého finále, koulař Ladislav Prášil si drží formu blízkou té, s níž byl pátý na mistrovství světa. Dnes to opět dokázal, když v Novém Městě poslal sedmikilové náčiní do vzdálenosti 20.83 metru a pro Duklu získal plný počet 11 bodů. „Sám jsem překvapený, že to pořád ještě jde, zřejmě jsem dobře připravený,“ říkal svěřenec Petra Stehlíka, který však přiznal: „Sezona už je dlouhá, potřebuju si odpočinout, někde u moře, nevím, ještě kde, ale chci se jen válet.“ Za Prášilem zela přes účast obou zbylých finalistů MS značná mezera, Antonín Žalský vrhnul 19.24, Martin Stašek 19.08.
Semifinalistka MS na 400 m překážek Denisa Rosolová v dresu USK se dnes velice dobře rozpomněla na své někdejší disciplíny. V dálce, kterou si přála zkusit, předvedla regulérních 629 a větrných 642 cm, čímž za sebou nechala obě účastnice mistrovství světa, domácí Janu Korešovou i slovenskou kolegyni Janu Velďákovou. Její dvojče Dana, finalistka MS v trojskoku, sektor ovládla s 650 cm (+3.8 m/s, reg. 643) a poté si poradila i s konkurencí ve své doméně (13.60, +2.5 m/s, regulérně). „Jsem ráda, že jsem specialistky potrápila,“ těšilo Denisu.
Nedlouho poté nastoupila ke stovce překážek, které zase pro MČR vymyslela trenérka Martina Blažková. „Nejdřív jsem jí říkala, že se zbláznila, ale když jsme to zkusily, tak to docela šlo,“ říkala Rosolová, která tuhle trať neběžela pět let – od olympiády v Pekingu. Na výkonu to ale skoro nebylo znát, i přes silný protivítr -4.8 metrů za sekundu zvládla rovinku s bariérami za kvalitních 13.63. „Čas je za těchhle podmínek hodně dobrý,“ zhodnotila se atletka, kterou nyní čeká dovolená, pro niž nakonec namísto Mexika zvolila finančně výhodnější Thajsko. Mezi muži se nad vysokými ploty prosadil Martin Mazáč z Univerzity Brno, který dokázal v protivětru 3.1 m/s stlačit čas o dvě setiny pod 14 vteřin.
Stovku zvládla nejlépe čtveřice sprinterek USK Praha v čele s Barborou Procházkovou (12.08), mezi muži zvládl český rekordman Jan Veleba (Kroměříž) souboj se čtvrtkařem Maslákem (10.52 vs. 10.60). Procházkové se pak na dvoustovce nepodařilo získat double, naopak to málem dokázala vítězka čtvrtky Bartoničková (24.62), to by ale nesměla nejsilnější běh z toho druhého přesprintovat Iveta Putalová z Kolína (24.58). Mužům jasně vládl Pavel Maslák a jeho čas 20.76 v protivětru -1.2 m/s se zařadil mezi vrcholy šampionátu. Maslák pak s Lichým, Šťastným a Zichem ovládl ještě i krátkou štafetu v čase 40.86, mezi ženami byl nejrychlejší kvartet Rychlých holek z USK Korešová, Bartoničková, Hlavatá, Rosolová za 45.81.
Pěkný duel o prvenství na čtvrtce vyzněl pro Jitku Bartoničkovou z USK na úkor finalistky MS na dvojnásobné trati Lenky Masné (53.70 vs. 53.99). Mezi muži se dokázal po ulití favorizovaného Daniela Němečka prosadit k druhému dnešnímu vítězství půlkař Kubista, když v závěru udolal Petra Lichého (48.04 vs. 48.07). Překážkové čtyřstovky ovládli slovenští hosté, jmenovitě Lucia Slaničková (59.55) a Martin Kučera (50.58). V dlouhé štafetě se podle očekávání prosadil kvartet trenérky Blažkové z USK – Slaničková, Bartoničková, Hlavatá, Rosolová v čase 3:48.75.
Díky tempu rozběhnutému Matějem Blahůtem nabídla půlka kromě zajímavých soubojů také kvalitní časy. Vítězný Jan Kubista z Duklay se dokonce dostal o setinu pod hranici 1:48. „Na ty větrné podmínky to není špatné, ale přeci jen jsem to čekal o něco lepší,“ přiznal svěřenec Josefa Vedry. Kvalitní časy za Kubistou zaběhli Slovák Pelikán (1:48.50) i domácí Vitner a Burian (1:48.82 a 1:49.05). Parádní hladkou trojku předvedla méně než 24 hodin po výtečné silniční desítce juniorka Anežka Drahotová, multitalentovaná vytrvalkyně z USK Praha si poradila s konkurentkami v čase 9:26.28. V podobné situaci byli i její mužští kolegové: Milan Kocourek tu oplatil týmovému kolegovi z Kroměříže Kreisingerovi porážku z pražské Grand Prix, když sedm a půl okruhu zvládl za 8:21.91, před Kreisingera se dostal ještě kladenský Klesnil.
V tyčkařském sektoru se na úkor domácí jedničky Jana Kudličky (dnes třetí za 520) prosadil jeho tréninkový kolega ze skupiny Boleslava Patery a Dukly Michal Balner, jenž zdolal 560 cm a pak se vcelku nadějně pokoušel i o osobní rekord 575. Mezi ženami bodovala Jiřina Svobodová, nad síly čerstvé české rekordmanky bylo 471 a tak zůstalo v zápise 450 cm. Na dálce bral plný počet pro Kroměříž díky (větrnému) pokusu 750 cm z poslední série Milan Pírek. Ve výšce zvládl Jaroslav Bába souboj se slovenským reprezentantem Petrem Horákem, stačilo mu k tomu překonaných 220 napoprvé.
V koulařském sektoru neměla konkurenci Maďarka v barvách Olympu Brno Anita Martonová, nejdále se dostala na výborných 17.30. Z vyrovnaného souboje tria oštěpařů vyšel nejlépe Duklák Jakub Vadlejch s 75.13 m. Diskařským sektorům vládli Eliška Staňková (54.33) a Igor Gondor (58.71).
Půlhodinový záznam ze šampionátu vysílá ve čtvrtek 12. 9. od 17 hod ČT sport.